0 nze torenjackt Aanu/insten Openbare Leeszaal P. DE GROOT <~YtluzielzUui<!> Dokkumer granaet barstte verkeerd Inderdaad, inderdaad, vrienden van de Torenjaeht, het plaatje van de vorige keer bracht een fragment van de Pelikaankerk in de Pelikaanstraat in beeld en de fotograaf had postgevat op het trottoir van de Rood- borstsiraat. Hoe beperkt het beeld ook was, toch kwam het goede antwoord van zeer vele kanten; was de markt de vorige keer wat „gedrukt", nu beleefden we weer een „hausse", waarvan de Beurslieden in Amsterdam slechts kunnen dromen. Uit alle goede oplossingen heeft Het Lot er één opgedolven die wij deze keer met de prijs van tien gulden (per postwissel) zullen honoreren. Deze briefkaart was afkomstig van: Jan Brugman, Cornelis Frederikstraat 22. En hier is het nieuwe plaatje, uitnodigend gepresenteerd als doelwit voor alle Toren- jagers, jong en oud, en slechts overeen komend in hun vaste wil om het doel te bereiken. Is dit gelukt, stuurt dan een briefkaartje met de oplossing van het raadsel aan: Redactie „De Leeuwarder Gemeenschap", Voorstreek 101-103 en misschien valt het tientje u de volgende keer ten deel. Nederlandse en in het Nederlands ver taalde romans: P. Boulle: De brug over de Kwai J. D. Brown: De naam ben ik verge ten C. Chilton: De sprong in het heelal; 2 delen 1'? V. Gheorghiu: Pila- tus aan de Donau A. Hambraeus: Herder in Uddarbo E. Müthel: Voor jou bloeit geen boom O. Steggerda: Elke dag is nieuw -!< J. M. Vreugden- hil: Terug naar Terisia. Gedichten: H. v. d. Bergh: Verzamelde gedichten 4'? H Bruning: Objectief brevier >X- E. Cheixaou: Waar zeggen G. v. d. Graft: De maan over het eiland li' H. W. J. M. Keuls: Vlucht en bezinning G. Kouwenaar: De ondoordringbare landkaart C. Nooteboom: De doden zoeken een huis 4'? M. v. d. Plas: Een hemel op aarde A. Roland Holst: In NIEUWE OOSTERSTRAAT 4 LEEUWARDEN Telefoon 7764 Philips - Telefunken RADIO - TELEVISIE Grote sortering GRAMOFOONPLATEN gevaar A. M. G. Schmidt: Huishoud poëzie B. Voeten: Menselijkerwijs L. Vroman: Uit slaapwandelen Land- en volkenkunde; Reisverhalen: W. Alings Jr.: Napels, stad vol geval len engelen J. Brusse: Comme ei, comme ga (Parijs) w J. H. Grolle: Een volk op weg naar huis (Israël) J Heyn: Wandelingen door Brussel B. Kowadlo: Dit is Israël G. Mazure: 'n Portie fritten; een ABC over twee talig België H. Pritzke: Dokter onder de Bedoeinen J. G. Vos: Achter Rijn en IJssel. Geschiedenis: S. von Cles-Reden: Het raadsel der Etruriërs L. Cottrell: De bergen van Pharao; 2000 jaren pyramide-onder- zoek G. J. Geers: Van het barokke leven. (Spanje ten tijde van de Barok) E. W. Heaton: Het dagelijks leven in de tijd van het Oude Testament G. F. Kennan: Rusland, het atoom en het Westen =3!- P. Ambrechts: Wat Hellas Bn Rome ons gaven -k- W. C. Mees: Alva -k- T. de Vries: Lanny Budd's wereld in beeld. Diversen: M. Dendermonde: Het water tot de lippen; (Nationaal rampenfonds) -k M. Frijhof: Waarom trouwen op huwe lijkse voorwaarden? Hoe maakt men een testament? 4'? A. Gesell e.a.: Babies en kleuters in deze tijd. 4'; M. B. Mes- net: De trilogie van Graham Greene -b M. J. Premsela: Wandelingen in de Franse taaltuin -k M. Ruys e.a.: Het vaste plantenboek -k N. Schelten: Hoe houd ik kinderen bezig? In het holst van de nacht, juist vóór de laatste dag van het Dokku mer feest, kwamen Leeuwarder „dieven" de granaet stelen. De po ging slaagde met veel list en weinig geweld; wat dit laatste betreft zag een Dokkumer bewaker zijn klomp roemloos ondergaan, toen hij deze in diepe wanhoop voor de vrachtau to met het veelomstreden feestat- tribuut smeet. Zijn kreet „Nu breekt me de klomp" is later door velen overgenomen, zij het dan, dat men zr toen slechts een figuurlijke bete kenis aan toekende. In het bijzonder was dit het geval met de leden van „Voorstreek-Vooruit", die deze „dieverij" op touw hadden gezet en op de zaterdagmorgen verbijsterd zaten aan te kijken tegen het Dok kumer ultimatum: direkt onze gra naet terug en anders stellen wij het hele apparaat van politie en justi tie in werking. Misschien was het nog wel een zaak van de Veilig heidsraad geworden. De „gebroken klompen" stapelden zich toen op tot een monument van onbegrip en ruzie. Wie aanvanke lijk had verondersteld, dat ook de ze dreigementen scherts waren en dat die hele „roverij" een kwestie van geheime afspraak tussen Dok- kum en Leeuwarden was, zag zich gesteld voor de kille bedreiging van het Wetboek van Strafrecht. De Dok kumers, die de eerste diefstal van de granaet nog zuurzoet hadden „ge nomen", waren echt kwaad. Dok- kums burgervader gaf zelfs te kennen de grap van dit geval niet in te zien. De Leeuwarders hebben het ding toen maar teruggebracht. De gra naet, die op de Voorstreek zo'n in het oog lopende propaganda voor Dokkum was, verdween. Verdwenen was meteen de gedachte, dat men hier in Friesland een sportief grap je sportief weet op te vangen. En dat laatste is wel bijzonder jam mer.

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 11