15 Onder het klokje Op een mooie, warme dag in septem ber bespreken onze oude vrienden de wreedheid èn het technisch vernuft der mensen, om „kern-achtig" te ein digen. Bouke: „Bouke staat hier süver te switten. Heden, heden, meensen. Ik hadde wat flug lopen, want Bouke waar al wat laat.... En nou broest het er uut. Fui, fui Rein: „Ja, 't sontsje ken nog wel wat. 't Steertsje fan augustus en nou de kop fan september die kenne der we- ze". Willem: „En bufrou daarre ken der oek wel weze. Die siet er niet mm uut foor een tjirmer". Dorus: „Och, och, och, wat sal son meens het warrem hewwe. En je doe- ne der niks an". Liuwe: „Nee, de meensen hewwe dan wel es de gek met een ander: met een dikke of een dunne, met een lange of een korte Willem: Met een skele of een kale Liuwe: „Mar de stumpers kenne der niks an doen. Niks. Gien pest!" Rein: Meensen binne wreed. Dat be gint al bij de kienders. Wat kenne die skelle en narre en peste." Manus: „En begint dan son kien te skriemen, dan begroot het óns de toa- nen uut, mar de jeugd gaat deur." Liuwe: Nou salie alle kienders niet geliek weze Willem: „Och kienders wete faak niet wat se doene. Asse later groat wurre en het begriepen lere, sjenére se 7w- ren faaks." August: „Mar groate meensen binne faak nog niet een haar beter. Wat hew ik hier wel niet opfrete mutten." Dorus: Ah, Auguust, lég nou niet so flauw te doen. Son klein grapke over dien sünighietWant dat bedoelst seker." August: „Ja wis bedoel ik dat. Ik hew wel es teugen mien frouw seid, ik kom niet weer bij die kerels. Se muite mij altied hewwe." Willem: Nou kiek es Auguust. Wij fiene dij wel es wat deun, mar uutein- delijk is dat dien saak. Wij hewwe dij daar wel es, poer uut 'e gek, met plaagd. Wij bedoelden daar niks met, mar dou hest er muskien last genoeg fan had. So gaat het nou. Wij binne wreed foor mekaar as meensen, en hewwe dat faak niet in 'e gaten.' Rein: „Dou liekst wel een domenee, Willem. Mar dat geeft oek niks, dou hest geliek. Nou, en so gaat dat on der het klokje, en dus mut het oek wel so gaan in 't groot." Willem: „En dan is er einlijks oek gien ferskil tussen de Feiligheidsraad en óns." August: „Behalve 't traktement dan." Rein: „Sien je nou wel. O, nee. Nee, laat maar. Mar Willem hèt geliek. En 't is so begroatlijk, want wat konnen we 't mooi hewwe met mekaar." Bouke: „En de meensen wurre so knap. Straks gaan je met 'e stadsbus lijn sofeul naar een groate ster." Dorus: „En so as je nou met 'e Preen- senhof een rondfaart make, duuk je straks onder de Noardpoal deur, met 'e. Rein: „Skeet." August: HungHoe hiet dat ding?" Rein: „Ja, so mutte je dat sêgge. Dat doet die man foor de radio oek." Willem: „Ja, je skrieve 't anders. Ska te. Die ene boat hiet Nautilus en de andere Skeet. So onder 't ies deur." Manus: „Geweldig wat se teugen- woordig kenne. Asse het nou mar niet bruukten foor oorloggerij en so." Rein: „Nou ja, daar hadden we 't nou over. De meensen bederve het altied weer." Bouke: ,,'t Is Bouke hier warm ge noeg in 't sonts je. Salle we even naar de Preensentuun kuiere. Even noflijk in 't skaad, op een bankje." Willem: „Ja, late we dat es doen. Ik hew de eenden een heel skoft niet kwa ken hoord." Liuwe: „O, mar dan sêgge se fast, kiek daar hew je sterke Willem weer. Wat wurdt het een ouwe wrakke ear- peleter niet?" Dorus: „Hé, hé, Liuwe. Dou sastie-self bedoele. Wij binne gien fan allen kam pioen op 'e honderd meter meer." Manus: „Né, ouwe kerels so as wij kenne alleen mar kampioen wurde met pieproken of so." August: „En wie 't langs prüme ken." Rein: „En 't ferste spuie met een boogje." Willem: Nou ken 't oek wel weer niet? Ik sien óns hier al over de leu ning hangen, en mikke. Bouke: „Ja, of eh hé kiek, daar hew je die dikke frouw fan soapas oek weer. Och, och dat arme meens swit hur an water." Dorus: „Se kon hier wel hene kom- me." Willem: „Nou, wij hewwe twee frijge- sellemannen an te bieden. Liuwe en Rein. Der niet om knokke jonges." Rein: Doen niet so flauw, fent. Ik su Dame: „Sêg mannen, hewwe jimme hier ook een man langs kommen sien, met een groate snor, en een witte pet op?" Liuwe: „Een groate snor en een wit te. Manus: Een witte snor en Dame: „Swarte snor. Muskien een son- nebrïl op. Witte pet!" Willem: „Ik ken niet sêggewitte pet, swarte snor." Dame: „Ja, fanself. Anders su ik jim me dochs niet frage, hoe en wat?" Rein: „Is 't je eigen man?" Dame: Ken dat jou wat skele?" Bouke: „Nou, hij is wel een bietsje belanghebbende." Manus: „Süden jimme mekaar hier f> effe?" Dame: „Ja, op 'e Wuddummerdiek. Bij de biuskoop." August: „Mar der is nou gien fillum wel?" Dame: „Né, daar niet. Maar hier wel. Een fertraagde fillum fan ouwe, straf fe mantsjes. Ik kom met jim oek gien stap ferder. Dag." August: „Wat een meens. As die snor- reman met hur trouwd is, ken ik mie foorstelle dat ie hur met sin misloopt." Willem: „Né, dat is gien noflijke tan te. Nou, salie we nog naar de tuun?" Bouke: ,,'t Is in 'e stad anders oek wel leuk. Bouke mag graag hier wat staan te kieken. Midden in 'e stad. Ons ouwe Liwwadden." Rein: „En we mutte as stad reklame make. We mutte der bij weze foor dc ,3 Willem: „Inderustrialisatie, Liwwad- den: kern." August: „Tegen wie mut Liwwad- den?" Manus: ,,'t Is gien foetballen. Né, de stad mut met anderen knokke. Waar om krekt weet ik niet." Willem: „Om meer febrieken en so. Dan is der meer werk. De regering mut se hier hene sture. En Hwwad- den mut se opfange." Rein: „As se mekaar mar niet mis- lope." Willem: „Né, daarom mut Liwwad- den oek een swarte snor en een witte pet anskaffe. De stad mut in 'e gaten lope!" Op 1 september nam de heer J. K. Dijk stra afscheid als wethouder van een lange rij belangstellenden, die zich in de raadzaal had verzameld. Hier drukt wet houder J. T. Vellenga zijn (oud-)collega de hand.

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 15