Dagelijks bestuur van liet eomité „Leeuwarden - Frieslands Kern" Leeuw/arden moet meedoen IJK:» 5 J. E. BENES, P. P. DE JONG, H. POLS, Mr. E. FOPPES, directeur van Koopmans gemeente-secretaris van wethouder van Leeuwarden, directeur Economisch-Tech- Meeiiabrieken, voorzitter Leeuwarden, secretaris- directeur Leeuwarder Auto nologisch Instituut voor penningmeester Bedriji (LAB) Friesland (E.T.I.F.) inspanning van de Friese hoofdstad, die in deze maand een bijzondere start krijgt, is hiermee gerechtvaar digd en verklaard. Onverklaard is ech ter nog gebleven de leuze: „Leeuwar denFrieslands Kern". Daarover ko men we hierna te spreken. „In de tweede plaats moet het be leid gericht worden op de z.g. expul- siegebieden, d.w.z. op die gebieden vanwaaruit een regelmatige stroom van migranten naar het overige Ne derland en met name naar het westen afvloeit. Hierdoor zullen deze landsdelen onmiddellijk betrok ken kunnen worden bij de economi sche ontplooiing van ons land. Dit zal automatisch tot gevolg hebben, dat ook daardoor de druk op de Rand stad Holland wordt verminderd. De bevordering van de industrialisatie in deze gebieden betekent daarom de onmiddellijke bevordering van een betere spreiding van de werkgele genheid over ons land". Dit zijn de woorden van onze minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, in zijn onlangs verschenen Zesde Industrialisatienota. Zijne Excellentie vestigt dus de speciale aandacht op de „expulsiegebieden" met hun (naar het westen) wegtrek kende bevolking. Daar moet iets ge beuren. Wat? Het is wel duidelijk, dat hiermee op een uitbreiding van de in dustrialisatie wordt gedoeld. Het noor den van het land en niet in de laat ste plaats Friesland moet op deze manier nieuwe werkgelegenheid ver krijgen, opdat de mensen niet blijven vertrekken om hun heil in het westen van het land te zoeken. Met dit ver trek is het noorden niet gebaat, maar het westen evenmin in dit verband spreekt de minister van „een betere spreiding van de werkgelegenheid over ons land". Dit alles lijkt niet veel meer te zijn dan het constateren van en nog eens de nadruk leggen op reeds lang be kende feiten. We hebben hier in het noorden immers al lang onze ontwik kelingsgebieden, zoals Drachten, waar met rijkssteun de industrialisatie is bevorderd, in verband met het chro nische gebrek aan werkgelegenheid. Hier, tussen de spoorlijnen naar Sneek en Zwolle (rechts op de toto) en het Van Harinxmakanaal, wordt het eerste deel van het complex industrieterreinen in het westen aangelegd. Zandspuiters zijn bezig de weidegrond met zand te over dekken. Op dit 23 hectare grote terrein zal waarschijnlijk reeds het volgende jaar gebouwd kunnen worden. Dan zal hier voor een belangrijk deel waargemaakt moeten worden, dat Leeuwarden Fries lands Kern" is.

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 5