Under het klokje Bouke heeft een ander kosthuis, met een hoelahoepelende hospita, en sa men verwijlend in het verleden, ko men herinneringen aan de mobilisatie '14'18 boven. Rein: „Hij staat er werachtig al weer!" Bouke: „Wie. Die groate pliesje daar- re?" Rein: „Né, daar! De oaliebollen- kraam. Of hest nog niet iens murken, dat ie ons fan óns plak raamd hét". AugustDas alle jaren geliek". Rein: „Ja, mar ik wil mar sêgge, wat is son jaar dan gauw om. 't Liekt hast wel dat dat ding der nog niet weg weest hèt". Willem: „Och, so gaat het met'e ouwe man oek. Doe't ik em weer rieden sag op sien witte peerd, docht ik: Heden, hutskes, daar hew je Klaas al weer". Liuwe: „Ja, de kienders binne al weer de skuun an't opsetten en an't fersjesingen" Dorus: „Hewwe se daar nog wel tied foor? Ik docht dat se't feul te druk hadden met dat eh. Hola-hoepe- len". Manus: „Hoeplahoelen sast bedoele". Willem: „Sêg het nou drekt goed man nen: Hoela-hoepel". Rein: „Of Hoepla-hoepel. Nee, Hoela hoepla". August: „Je suster op een sebra". Bouke: „Bouke fient dat wel leuke din gen. Bouke is oek al es bezig weesd". Rein: „Dat sal wel. Het brompeerd fut en nou in 'e hoepel. Bist al es fal len?" Bouke„Fallen? Nou, Bouke ston er de eerste keren wel nuver bij. Eén keer haalde Bouke drie-en-twintig, mar doe slingerde ik deur de bleek as een dron- kene kerel op't Saailand". Willem: „Ik hew se op't Saailand doe bezig sien. Met son wedstried. Och, och, och, wat naaide dat er uut. Mar daar waar Bouke niet bij". Bouke: „Welné. Stel je foor. Ik ken der niet feul fan. Mar mien kostfrouw wel. As die bezig is. Dorus: „Jouke sien frouw?" Bouke: „Né, né, né. Jouke sien frouw niet. Bouke is ommes niet meer bij Jouke. Een week of ses leden is Bou ke daar weg gongen". Willem: „Seker ruzie had met die gekke neus? Dou hest groat geliek, dast bij die kerel weg bist". Manus: „Waarom suden se nou ruzie had hewwe? Dou hest wat op die Jou ke teugen fan jaren en jaren her. Om een meid. Op't Fliet. Ik ken 't hele fer- haal drome. Mar. Willem: Wat mar. Het gong om dat meiske. Ja! Mar wie hadde geliek. Jouke of ik? Wie hèt se mij op een ge mene menier aftroggeld? Wie? Jouke. Dieselde gemene Jouke Neus!!" Liuwe: „Ik ken mie niet begriepe, dastie daar na fieftig of sestig jaar nog so over opwiene kenst. Ik wu die wie- zer hewwe Sterke". Rein: „Waar bist nou in'e kost Bou ke?" Bouke: „Bij een froegere kolléga fan mien seun. Wiebren Possegel séiden se altied teugen em". Manus: „O, hij kaatste froeger oek wel. Met dat apatte kaatsen op't Saailand. Eh. eh. Willem: „Sju de Peloto of so. August: „Mar sonder de toto seker". Dorus: „Das oek wat. Toto. Met je stomme kop wat sieferkes infulle en tachtigduzend pop beure. Goeidag". Willem: „Of niks beure fanself. Dat komt eerst". Bouke: „Bouke hèt er gien ferstand fan, mar ik hoor der wel es over pra ten". Rein: „Wie hèt nou gien ferstand fan foetballen teugenwoordig? Een kien op straat weet er fan". Liuwe: „Nou, wete en wete is twee. Je hore wel es wat, en je leze wel es wat. Mar as Liwwadden nou foetbalt teugen, nou ja teugen Appelska of eh. Ouwebiltsiel, dan su ik niet we te, wat ik in't hokje sette mut". August: „En Abe teugen Drees". Willem: „Ah, die lollige broek met re genwater. Dou gokst seker nooit, hè August?" August: „Geld fergriemen fien ik het. Nou ja, as jou es geluk hewwe, as. dan is dat mooi metnomen" Bouke: „Mar Bouke docht dat de be lasting oek mooi wat metnam.... Wiebren seit temeensen altied: Hof man speult oek met". Rein: „Wie is Hofman? Die fent fan die druppels, die 't se froeger bruuk- ten as der één flauw fallen waar?" Willem: „Ik denk van Hofstra. Menis- ter Hofstra". Bouke: „Ja, netuurlijk. Hofstra. Sei Bouke fan Hofman? Mar dat seit Wie bren altieten". Liuwe: „Wiebren toto, en sien frou hoepele". Manus: „O ja, die frouw kon so he- la-hoelepe hé?" Bouke: „Een merakel jong. Dat is een matjedoor. Bouke haalt de tien am per, maar Geertsje draait flot naar de honderd. Om 't middel, en om 'e knib- bels, en om 'e nekke. Rein: „Nuvere kluchten foor son frouw. Hoe oud is se?" Bouke: „Hoe oud se is? Ja hoe oud is Wiebren sien frouw. Bouke docht een goeie feertig jaar". Willem: „Binne der oek kienders?" Bouke: „Ja, een stuk of drie. Jelle is op 'e Ambachtskoal, Haaije sit in 'e sesde klas, en Merietje die dient loof ik ergens. Alleen foor morres, met 'e kost". August: „Is dat niet wat een drukke huushouwing, Bouke?" Bouke: „Och, wat is druk? Het naait er wel es uut hoor, en se kenne soms oegrieslijk angaan. Mar se hewwe gien piek-uup en niet fan die gekke jasplaten. En das heel wat weerd". Manus: „Ja daar ken je stapel gek fan wurre. Ik sien en hoor dat oek wel es. Dat jongfolk is stapelgek bij tie- den". Willem: „So tijd, so seden". Rein: „Wat seist Sterke? Seden?" Willem: „Ja, dat sei een froegere baas fan mie altiten. Dan hadden je 't over froeger, en over de tieden fan nou, en wat er ferandert waar, en dat er nou heel andere dingen waren as froeger en so mearEn dan sei hij altied bij endtsjebesluut: So tijd, so seden". August: „Ik begriep der niks fan. Wat hewwe de seden daar nou met te ma ken. 't Is dochs niet fies of raar of so". Rein: „Seden kenne oek gewoanten weze. Je doen en laten. Groatfader draaide de horlepiep en nou is 't rok- en-rol. Froeger die moade en nou soa. Froeger tiepele en nou hoe-hoepele...." Dorus: Froeger in 'e peerdetram en nou in 'e straaljager". Willem: „So tijd, so seden. Ja, die ouwe kon 't mooi sêgge. Hij hadde oek een soat lezen. En dan savus kwam ie op 'e tekst, 't Piep?ce an, 't briltsje op 'e punt fan 'e neus en dan fertelle. Wat kon die kerel omraak fer- telle. Fan Willem Drie, en Domela, en de Duutse keizer Bouke: „Daar hewwe oek weer stuk ken over in 'e krante stonnen. Bouke besag die foto's en ik sei drekt: Dat is Wielhèlm. De keizer. Ja ja ja". August: „Hij waar later an 't houtsje hakken in Doorn niet?" Willem: „Ja, man. Das al weer feertig jaar leden. Feertig jaar. Ik waar soldaat in Brabant. Ja, dou oek niet Bouke?" Bouke: „Ja, wij waren bij deselde kompie. Bouke waar eerst buten skot bleven, maar later waar 't meleur. Mobelesaasje. En Bouke foor Konin gin en Faderland de wiensels om 'e be nen en 'e hoge pet op". Manus: „Dat is mij doe best ougon- gen". Rein: „Ja, dou hast het peerd fan Ge neraal Snijders omkocht met twee ki lo éénheidswust. Affe mar een krui wagen hewwe. Kunst". Willem: „Toch waar 't wel een gesel- lige tied. Je kankerden wel, en je skol den op alle offisieren, maar je konden oek lol hewwe. Dat waar leuk folk die Brabanders Bouke: „Bouke kon se soms so poer- min ferstaan. Mar we hewwe daar es een best Sinterklazefeest had. Een groate fent uut 'e Wouden waar Sun- terklaas, en son klein rot korperaalts- je waar Swatte Piet. Son blaffer weet jim wel, son Pietje Sekuur. En óns ouwe kaptein waar gek op sega- ren. Nou wij hadden een segaar op- skarreld en in een puudsje deen. Swatte Piet gaf em an 'e baas. Hij gaf em oek fuur. En dou waar 't pang, pang, pang!! De andere daags ston Swatte Piet op 'e siekelijst. En miskien ston ie der nog wel op as 't niet wapenstilstand wur- den waar. 're Klapsegaarü" 19

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 19