FILOSOFISCHE THEORIE „De Handige" bezweek voor de glans der gouden tientjes -w- ogenblik was zijn zekerheid ineens weg. Hij bekende de tientjes wel uitgegeven te hebben. De inbraak heeft hij nooit bekend. Het vonnis van de rechtbank werd bevestigd en „De Handige" kreeg twee jaar uit te zitten. Hij had al eerder gevangen gezeten, want hij was van jongs af al op de verkeerde weg. Het was ook geen wonder, want hij had niks mee in het leven. Zwakke gezondheid, slecht milieu Toen hij zijn straf er op had zitten, kwam ik hem eens tegen in de stad. Hij stond wat in het voorjaarszonne tje te koekeloeren. Ik zeg: „Zo jong, ben je weer thuis?" „Ja," zegt hij, „ik ben er weer, hoor." Er was geen zweem van wrok tegen me te bespeuren. Zo waren die knapen niet. „Ja," zegt hij, „ik heb deze zaak op punten verloren.." „De Handige" heeft daarna nog een jaar geleefd. Toen hij in een ziekenhuis stierf, was het nog maar een jonge kerel...." „Er is geen dief, die niet vroeg of laat tegen de lamp loopt", vertelde een oud rechercheur van politie uit Leeuwarden. „Soms duurt het een hele tijd, maar voor de bijl gaan ze". Zo verging het „De Handi ge" ook. Het was een in breker die al heel wat op zijn kerfstok had, maar aan wie we nooit iets konden bewijzen. In de dertiger ja ren werd er in Leeuwarden eens een hele serie inbra ken gepleegd, die duidelijk het werk van een en de zelfde man waren. Alles wees daar op. De manier van binnendringen was de zelfde, de sporen waren steeds gelijk en hij nam alleen geld weg. Sieraden liet hij liggen. We lieten „De Handige" op het bureau komen, maar hij bleef glas hard en er viel niets te be wijzen. Dit ging al een paar keer zo, totdat we weer eens aangifte kregen van dief stal, nu van een geldkistje. Het kistje was gestolen uit een kamer op de eerste ver dieping van een huis. De dief had een raam aan de achterkant opengemaakt en hij had het vrij zware kistje aan een touw, over een tak van een boom, laten zakken. De afdruk van het kistje was duidelijk in de grond te zien. In de tuin stond achteraan een tuinhuisje. Daar had hij het kistje opengebroken. De buit was trouwens niet groot, maar wel waren er twee gouden tientjes bij. later hetzelfde bij een sla ger. Toen wisten we genoeg. In die tussentijd hadden we nog wat meer bewijsmateri aal bijelkaar geharkt en we hadden hoop, dat we de zaak „panklaar" zouden krijgen. Toen we „De Handige" hoorden, beging hij de fout van zijn leven, door te ont- Dit was een onhandigheid van „De Handige". Hij had ze beter kunnen laten lig gen. Een tientje was in die tijd niet meer waard dan tien gulden maar het was toen toch al vrij schaars. We gaven „De Handige" ruim schoots de tijd zijn tientjes te wisselen en we bleven in de buurt. Een week of wat later hoor ik, dat de baas van het stamcafé van „De Handige" van een klant een tientje te wisselen kreeg. „Was dit 'm," vroeg ik, ter wijl ik hem een foto van „De Handige" liet zien. „Ja", zei de caféhouder. Een week kennen, dat hij de tientjes had ingewisseld. We hadden hier waterdichte getuigen verklaringen voor en toen de zaak diende voor de rechtbank hing „De Han dige". Hij hield vol de tien tjes niet te hebben ingewis seld en hij wist van de inbraak niets af. Maar de bewijzen waren zo overtui gend, dat hij veroordeeld werd tot twee jaar. Hij ging in hoger beroep en de zaak kwam na een maand of twee voor het gerechtshof. Wat er tijdens de zitting in hem omging, heb ik nooit begre pen, maar op een gegeven Over de kunst van het organiseren heeft de heer J. Feddema de volgen de filosofische theorie: „Er zijn twee mogelijkheden: je denkt dat het kan of je denkt dat het niet kan. Als je denkt dat het kan, dan is er niets aan de hand, want dan lukt het wel. Als je denkt dat het niet kan, dan zijn er twee mogelijkheden: het gaat niet door of het gaat toch door. Als het niet doorgaat, dan is er niets aan de hand. Als het wel doorgaat, dan zijn er twee mogelijkheden: het lukt of het lukt niet. Als het lukt, dan is er niets aan de hand. Als het niet lukt, dan zijn er twee mogelijkheden: je krijgt niet de schuld van de misluk king of je krijgt wel de schuld van de mislukking. Als je er niet de schuld van krijgt, dan is er niets aan de hand. Als je er wel de schuld van krijgt, dan zijn er twee mogelijkheden: je trekt er je niets van aan of je trekt het je aan. Als je je er niets van aantrekt, dan is er niets aan de hand. Als je je er wel wat van aantrekt, dan hen je fout. Want je hebt al direkt gezegd dat het niet kon en dus heb je gelijk ge kregen. De heer J. Feddema is onlangs over gestapt van de onderafdeling Belastin gen van de Gemeentesecretarie (waarvan hij chef was) naar de nog vrij nieuwe afdeling Voorlichting, spe ciaal voor het werk op het gebied van organisatie en representatie. Hij werkt daar nu samen met de voorlichtings ambtenaar, de heer W. H. Kuipers, die zich in hoofdzaak blijft belasten met het verzorgen van gemeentelijke publi caties e.d. Voorts is de heer Kuipers, zoals bekend, directeur van de Stich ting Leeuwarder Gemeenschap. Het bureau (Raadhuisplein 32) is eveneens de zetel van het Bureau „Leeuwarden Frieslands Kern". S. WERVELINCK

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 9