1 I Onder het klokje Negen en vijftig komt in zicht. Willem is weg, maar Sibbele neemt zijn plaats in. Sibbele, die op zijn honderdste ver jaardag een andere naam zal krij gen Dorus: „Willem komt niet. Se binne met oud en nij naar Utrecht. Naar de kienders". Liuwe: „Dat wurdt een soat deen. De ouders trekke naar de kienders of de kienders naar de ouders". Rein: „Ja, so an 't end fan 't jaar, ho- re we allemaal weer bij mekaar". August: „Mar anders, ho maar Manus: „Jonge, jonge, wat bin jim mooi an 't riemen. Mar Rein en August hewwe beide geliek". Liuwe: „Hoe wuust sêgge, beide ge liek?" Rein: „Der ken altied mar één geliek hewwe". Bouke wijzend naar Rein)„Dat ken je wel sien, dat is hij!" Manus: „Né, stil nou es. Rein seit: An 't end fan 't jaar krupe alle meen- sen bij mekaar. Dan binne se oates en toates met mekaar. En Auguust seit: Mar anders kenne se faak as kat en hon. Nou en so is 't leven. Daarom hewwe se beide geliek". Bouke: „So is't mannen. So is 't! An 't end fan 't jaar is eikeneen so week as een keeskust. Fan al die kesbomen en die oaliebollen wur je mankeliek" Liuwe: „En hoe ouwer, hoe manke- lieker". Bouke: „So is 't Liuwe. Hoe ouwer, hoe NaderendeSibbele Panhéring: „Mor ren, manne!" Rein: „Morren is niks, m.ar fandaag. Ah, die Sibbele". Sibbele: „Nou, ik docht, as ik fan 't jaar die ouwe koppen onder het klokje nog es sien wil, mut het nou weze". Bouke: „Wie su de ouste kop hewwe?" Manus: Sinterklaas Dorus: „En dan Sjursjil". Sibbele: „Mar ik houw het op Adden- ouwer". Rein: „Ja, die wurdt oek altied mar ouwer". Sibbele: „Op sien duuts noeme se em dér Alte." Rein: „Sibbele en hij binne alte kame raden". Sibbele: „Hij wurdt honderd, en Sib bele oek". Bouke: „Bist nog in treening Sibbe le?" Sibbele: „Ja seker. Ik loop alle dagen mien loopke, en ik hew so mien ge woonten, né, dat gaat best". August: „Een meens is so mar gien honderd". Liuwe: „Né, je hewwe gauwer luzen". Sibbele: „Mar je mutte 't wel prebere. Nou, en negenenfieftig hewwe hast al weer haald". Bouke: „Ja, negenenfieftig. Negen tienhonderd en negen en fieftig. Och, och, och Rein: „Ja, acht en fieftig hét 'e put er hast uut. Der binne wel mooiere ja ren weest, fien ik". Liuwe: „Oek wel beroerdere. Daar ken je niet feul fan sêgge. Jonge ja, negen en fieftig". Bouke: „Bouke hét son gefoel, dat het wel es raar uutpakke ken. De meensen wurde te geleard, en se bruke al die geleardighied foor de fechterij". Liuwe: „Ja, son saakje is 't wel. Een oomsêgger fan mie must onder dienst en hij kwam even te goeiendagsêggen. Ik sei teugen em: Wat mustou nou in 't apepakje. Se kenne 't wel sonder meensen af. Se hoeve gien soldaten meer te bruken". Sibbele: „Wat sei-die?" Liuwe: „Wat ie sei. Weet ik feul. Och, hij must toch". Rein: „Netuurlijk. As der gien nije soldaten opkomme, stane de kesernes leeg. En dan hewwe de korperalen en sursjanten oek niks meer te doen. En dan hewwe de generalen oek niks meer te kommenderen." Dorus: „En se kenne de menister af- skaffe. En sien amptenaars. Jonge, jonge, der kwamen heel wat meensen sonder baantje te sitten". Sibbele: „Alleen as Liuwe sien neef tuusbleef?" August: „Né, ouwe Panhéring, as se allemaal tuusbleven. En wat konnen je een geld overhouwe". Bouke: „Ja, daar konnen je wel hon derd kienderboerderijen foor bouwe. En nou mut je alles bij mekaar skooie foor één". Rein: „Mar hij komt er in negen-en- fieftig. En óns nije fémerk skiet oek mooi op. En 't kleine wolkekrabberke" Sibbele: „Waar staat dat ding?" Rein: „Óp 't Uropapullein. Naast die geraazje. Meensen, meensen wat een hoogte". Bouke: „Bouke hét se in Rotterdam wel hoger sien". Manus: „Daar hewwe se oek een tun nel. Daar kenne we hier nog altied naar fluite". Rein: „Salie we met mekaar es heel hard fluite? Muskien komt ie der dan. Dorus: „Ja, fluite om 'e tunnel, en bie- te in 'e tontsjes". August: „Waarin biete? In 'e hond jes?" Dorus: „Né, in óns tontsies. Dat sei een kerel in 'e gemeenteraad ommes. Die wu alle tonnen oprume. En niet uutstelle. Né, fut en dalijks toebiete". Sibbele: „En dan de grachten mar dempe. Je kenne die grachten dochs niet ewig en altied houwe. En die stuk- kene wallen is oek gien gesicht. Dem pe!" Rein: „Salie we se nog so late, tostou honderd jaar wuste?" Liuwe: „Ja, dat ken mooi. En astou dan honderd jaar wust, dan riedt er een groate auto foor met de burrige- meester derin. En dan stapt Sibbele in, en dan riede jim tegare naar de Brol". Rein: „En daar stane alle meziek- korpsen uut 'e stad, en die speule fan ouwe taaie, Sibbele, Sibbele hé, hé, hé August: „Jou kenne nog wel hcnüerd jaren mee". Dorus: Harrekideesu Willem wel sêgge". Liuwe: „En dan fielseteert de burrige- meester de heer S. Panharing. En dan speult et meziek: Lang zal ie leven in 'e gloria". Rein: „En dan seit de burrigemees- ter: Lang sal ie dempe, potjandoria. Hier meneer Sibbele P., hier is de eerste steen, smiet hem te water". Bouke: „Lég em er fersichtig in, Sib belom, anders spat het so Manus: „Ja, en dat stinkt oek so Bouke: „Dan niet meer salie we hope. Né, Bouke fient dit een mooi ferhaal. Sibbele an 't dempen". Rein: En dan skrieve de kranten sa- vus: De heer Sibbele krijgt na honderd jaar een andere naam Sibbele: „Ho es even, ik ken niet al tied Panhéring hieten". Rein: „Ah, wat geeft dat nou. 't Is toch mar een lolletje". August: „Daar op het Brolletje". Rein: Mar dan skrieve de kranten: Foortaan hiet ónze Sibbele niet meer Panhéring, néé fanaf sien honderdste jaardag hiet ie: Sibbele, de grachte temmer". Allen: „Hoera. Hiep, hiep, hiep, hoe ra (Passerende) Post: „Is der één ja rig soms?" Bouke: „Ja, hij wijzend naar Sibbele) wurdt honderd jaar". Post (verbaasd): „Fandaag? Jonge, jonge, wat een Dorus: „Nê, fandaag niet. As de grachten dempt wudde". August: „Ja, dan wurdt ie temmer". Post: „Nou beterskap met 't geitsje. Wat prate jimme der nuver in om". Rein: „Sorge jou mar dat 'e nijjaars- kaartsies op 'e tied bij de meensen bin ne. Jou binne nog feul te jong om óns te begriepen". Post: „O, ja? O, ja? Te jong dochten jou. lie bin dichter bij ien pusjoen as jimme denke". Liuwe: „Nou, en wat dan nog. Fijf en sestig is gien fijf en seventig. En oek gien tachtig Bouke: „En oek gien honderd. En dat wurre Sibbele en A.... A.... eh.... die ouwe Duutser fan de ouwe taaie kameraden". Post: „Och, nou sien ik het pas. Dat is Sibbele Panhéring". Bouke: „Mis: So hét ie hieten". Post: „Hoe hiet ie dan nou? Sure hé- ring?" Rein: „Né, skele post, is 't nou goed? Hij hiet nou August: „De grachtetemmer. Hij ston op 'e Brol en doe smeet ie de burrige- meester in 'e gracht!" Liuwe: „Né, né, ne. Mét de burrige- meester smeet Sibbele de eerste steen in 't water. Alle grachten mutte dicht". (Vervolg zie pag. 13)

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 11