Dr. M. BLANKENSTEIN voor jeugduniversiteit T.rxuwARm'N II 9 flïU«»8 aantal verschillende kaarten te ver krijgen. In het begin is van het totaal der binnengekomen kaarten een groot deel aanwinsten, maar wanneer de collectie zich uitbreidt, dan komen er steeds meer „doubletten" binnen. De heer Schoustra heeft dus zo'n drie duizend verschillende kaarten, die, keurig straatgewijs geordend, in een grote archiefkast zijn ondergebracht. Al deze prentbriefkaarten zijn boven dien netjes „ingelijst" tussen twee vel letjes zwart papier, in één waarvan het kader voor het beeld is uitgesne den. Niet alleen door het aantal, maar ook door de verzorging, is deze verza meling wel bijzonder interessant. Drieduizend verschillende kaarten van Leeuwarden is wel een bijzonder groot aantal en het bewijst de grote ver scheidenheid, die op dit gebied be staat. Het totale aantal, dat bijeen te brengen zou zijn, moet echter nog ho ger worden gesteld; het ligt, volgens de heer Schoustra, tussen de 4000 en 4500. Voor een topografische verzame ling zijn al deze kaarten echter niet interessant; de vele kaarten van „Us Heit" bijvoorbeeld vertonen uiteraard geen enkel verschil, omdat het afge beelde standbeeld gelijk is gebleven. Wel kunnen al deze verschillende kaarten straks hun plaats krijgen in de tweede collectie, die de heer Schou stra thans bezig is op te bouwen. Daar bij wordt de verdeling niet naar de straten gemaakt, maar naar de uitge- ers, an wie enkele een grote naam op dit gebied hebben verworven: De meeste kaarten zijn verschenen door toedoen van Boekhandel G. Dijkstra, verder kunnen van de Leeuwarders worden genoemd: S.A. Markus en H. Wijbenga van de „Goedkope Winkel" aan de Voorstreek. Ook zijn er Am sterdamse uitgevers van Leeuwarder prentbriefkaarten geweest: J. Sleding en de Firma Rembrandt. Ten slotte hebben Duitsers zich met deze zaken beziggehouden; in dit land is men trouwens met het uitgeven van de prentbriefkaarten begonnen, zoals nog altijd de onuitroeibare benaming „an sichtkaart" aantoont. Zeer gewild voor verzamelaars zijn de gekleurde kaarten uit het begin van Dit is een van de oudste prent briefkaarten van Leeuwarden De foto is gemaakt in of voor 1893, want in dat jaar verdween het bruggetje voor voetgangers over de Tuinen (de Hoge Brug) en werd ook het mooie huis met het trapgeveltje afgebroken. Dat huis stond dus op de hoek van de Tuinen en de Turfmarkt en rees uit het water op. Het ge meentebestuur besloot dit pand en het hoekhuis van de Tuinen en de Voorstreek af te breken om een verbinding te creëren tussen de Voorstreek en de Turf markt. Het voetgangersbruggetje werd toen overbodig. Ook de Grote Draaibrug, die we links op de foto nog net kunnen zien, kon in 1893 worden opgeruimd, want in dit, voor het Leeuwar der stadsschoon zo rampzalige jaar werd ook het schilderachti ge grachtje langs de Turf- en Tweebaksmarkt gedempt. Hoewel de foto dus al ver voor de eeuwwisseling is gemaakt, moeten we aannemen, dat deze prentbriefkaart na 1899 op de markt is gebracht. De uitgever is niet bekend; de maker van de foto wel. Dat is de heer H..J Kraye, die fotograaf was bij de firma H.A.K. Ringler. Het post stempel op deze kaart draagt het jaartal 1904. deze eeuw, die overigens wel duidelijk aantonen, dat de vrije fantasie der uitgevers bij het aanbrengen der kleu ren een grote rol kon spelen. Er zijn uitgaven van dezelfde foto's, maar met totaal verschillende kleuren, waarvan ons slechts één in overeen stemming met de werkelijkheid kon zijn waarschijnlijk zijn ze geen van alle op dit punt betrouwbaar. Het is trouwens toch uitkijken, met die oude kaarten. In de verzameling van de heer Schoustra ziet men twee met precies hetzelfde grachtbeeld. Op één daarvan heeft een schip de vlag in Dr. M. Blankenstein zal als spreker op treden in de volgende bijeenkomst van de „Jeugduniversiteit", die op 7 janu ari wordt gehouden in de Harmonie (dus niet, zoals gebruikelijk in Amici- tia). De toegangsprijs voor jongeren is 0,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de besturen van de bij de Sectie Jeugd aangesloten verenigingen en bij het bu reau van de Stichting Leeuwarder Ge meenschap, Raadhuisplein 32. Dr. M. Blankenstein, thans reisredac- teur van het dagblad „Het Parool", is bij uitstek deskundig op het gebied van de buitenlandse politiek, in het bijzon der door het feit, dat hij nu reeds vele tientallen jaren in vredestijd en in oorlog de brandpunten van deze poli tiek heeft opgezocht. Bij zijn op eigen ervaringen berustende kennis komt de persoonlijke relatie, die hij met vele staatslieden heeft onderhouden of nog onderhoudt. De „Jeugduniversiteit" geeft thans de Leeuwarder jongeren de unieke kans dr. Blankenstein als spre ker te leren kennen. Het onderwerp van de avond is, zeer in het algemeen: „De internationale problemen van de ze tijd". De spreker zal zich daarbij in ruime mate richten op het actuele po litieke gebeuren. top, op het andere niet. Er zijn kaar ten van dezelfde foto, terwijl op één daarvan personen op de voorgrond zijn weggewerkt. En de meest curieu ze vervalsing betreft een foto van het Wilhelminaplein, met boven het Ge rechtsgebouw een machtige ééndek ker. Die kon daar gevlogen hebben, maar volkomen ondenkbaar is, dat de wandelaars op ditzelfde Wilhelmina plein en afgebeeld op dezelfde kaart, geen enkel teken van belangstelling voor dit vliegtuig aan de dag legden. Waarheid en verdichtsel liggen dus vreemd door elkaar bij die oude prent briefkaarten, die, afgezien van ge makkelijk herkenbare vervalsingen, een interessant beeld geven van het Leeuwarden van vroeger. Uit welke tijd dateren de oudste kaarten? Aan genomen mag worden, dat 1899 het ge boortejaar van de prentbriefkaart is geweest, want poststempels met een vroegere datering zijn niet gevonden. De foto's zelf kunnen overigens wel ouder zijn; blijkbaar hebben de eerste uitgevers van prentbriefkaarten vrij veel gebruik gemaakt van opnamen, die soms ver voor 1899 zijn gemaakt. In het komende jaar kunnen we dus het zestigjarig bestaan van de prent briefkaarten herdenken in ons maandblad zullen we dit doen, door, te beginnen in het januarinummer, elke keer twee curieuze oude kaarten van Leeuwarden, uit de verzameling- Schoustra, te reproduceren. 1 I

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 9