AANWINSTEN VAN DE OPENBARE LEESZAAL Koortleeswedstrijd „EEN HALVE EEUW ELFSTEDENTOCHTEN" N.V. ERVEN KOUMANS SMEDING J Verschenen: door FENNO L. SCHOUSTRA Gedenkboek uitgegeven door de Vereniging „De Friesche Elfsteden" ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Verlucht met vele foto's. o nn i I J.7U per exemplaar J Verkrijgbaar bij de drukker VOORSTREEK 101-103 LEEUWARDEN, GIRO No.809910 Iedere schaatsliefhebber moet dit boek bezitten. IRA............. Nederlandse en in het Nederlands ver taalde romans: R. Campert: De jongen met het mes; en andere verhalen H. Claus: De koele minnaar W. Helmes: Der falsche Mijn heer; een Duitse deserteur gaf zich uit voor Hollander N. Kazantzakis: Alexis Sorbas; avontuur op Kreta J. P. Mar- quand: Hoogachtend, W. W. B. Noack: Het begon zo onschuldig; over liefde en naastenliefde A. Oosterbroek-Dut- schum: Laat mij leven A. Perrin: De zoon en de vader A. Seton: De stenen cirkel K. Stempels: Drie trappen op B. Stroman: Overspeligen Vercors: Mens of geen mens B. Wallagh: Scam- polo; het liefdesavontuur van een jong meisje. Natuurlijke historie: F. I. Brouwer: Leven en werken van E. Heimans en de opbloei der natuurstudie in Nederland en in het begin van de twintigste eeuw Handboek van de Ver eniging tot behoud van natuurmonumen ten in Nederland W. P. Postma, e.a.: Bomen en heesters in kleuren W. P. Postma, e.a.: Sloot en plas in kleuren A. Schierbeek: Darwin's werk en per soonlijkheid J. P. Strijbos: De vogels van zee en strand J. Weisz: Blumen der Alpen; kolorierte Holzschnitte mit Erlauterungen. Letterkunde: C. Bruyn: Wegen door de avond; de oud geworden mens in vele gestalten, gezien door schrijvers, dichters en denkers M. Gijsen: Karei van de Oever; 1879 1926 E. Hoornik: De zeewolf; toneel stuk in drie bedrijven J. A. N. Knuttel: Onze letteren in de Middeleeuwen W. L. M. E. Leeuwen, e.a.: Meesterwerken der Nederlandse letterkunde I. Lie- vaart, e.a.: Het schepnet; rijmen en ge dichten om te lezen en voor te dragen W. de Mérode: Esther; een aaneenscha keling van dramatische taferelen J. Paris: Anthologie de la poésie nouvelle. 1956 T. Piebenga: Fersen foar Marida. Diversen: H. J. H. Alers: Om een rode of groene Merdeka; 10 jaren binnenlandse politiek Indonesië, 19431953 A. Allen: Het grote avontuur van de archeologie H. Alma: De ongepoetste laars; een reis door Zuid-Italië en Sicilië H. J. Baden: De mens en zijn geluk Baerderadiel; in geakunde Bar-David, M. Lyons: Mijn beloofde land; een vrouwenleven in Is raël F. A. Blömer, e.a.: Eenvoudige Nederlandse handelscorrespondentie H. W. Boersma-Smit, e.a.: Feest in het dorp; practische suggesties voor feesten van een dorpsgemeenschap L. H. Bouw man: Ruilverkaveling J. Castens: Het praktische huis. (Woninginrichting) O. Croy: Fototechnik mit allen Regis- tern p. Eikeboom: Vormen, bakken en glazuren van aardewerk 4* Electronicus: De transistor in theorie en praktijk J. van Harten: Kassenbouw F. J. E. Hoge- wind, e.a.: Hoe ontmoet ik mijn mede mens; psychologische aspecten van de omgang met de ander E. Jones: Sig- mund Freud's leven en 'werk J. W. Kessens: Gids voor Noorwegen Th. Keulemans: De mens in het maatschap pelijk verkeer A. J. C. Krafft: Historie en oude families van de Nederlandse Antillen H. Kühn: Leven en kunst in de ijstijd; zwerftochten door de grotten van Zuid-Frankrijk en Spanje H. J. Looman, e.a.: Elizabeth II in Nederland; 2427 maart 1958 J. Luning-Prak: School en universiteit van morgen De maatschappij van nu en morgen E. N. Marais: De wonderwereld van de ter- mietenstaat De moderne levensmidde lenwinkel D. Moore: Dodelijk schaak spel; heldhaftige strijd van een convooi in de Noordelijke IJszee M. Mulder: Van rotan tot pitriet A. S. Planting: Fruitteelt H. van Praag: Psychologie in theorie en praktijk H. Riemens: De financiële ontwikkeling van Nederland Het aantal inzendingen van de oplossing van onze eerste „kaartleeswedstrijd" was enorm groot; er kwamen enige honderden briefkaar ten binnen en de beantwoording was vrijwel zonder uitzondering goed. Het was trouwens niet moeilijk dit fragment uit een oude stads plattegrond te herkennen, want hoezeer de ver bouwing inmiddels ook gewijzigd mag zijn, het stratenplan is door de eeuwen heen hetzelfde gebleven. Op het stukje plattegrond waren, in volgorde van de aangegeven nummering, te vinden: 1 Voorstreek, 2 Tuinen, 3 Slotmakers- straaT, 4 Sacramentstraat, 5 Breedstraat en 6 Bij de Put. De afbeelding van de Put zelf heeft velen blijkbaar wegwijs gemaakt. De prijswinnaar moest bijgevolg door loting worden aangewezen. Het werd de heer H. v a n der Meer, Ibisstraat 1, aan wie wij derhalve het beloofde tientje zullen doen toekomen. En hier is een ander fragment uit de stadsplattegrond uit de zeventiende eeuw. Opnieuw is een stukje oud-Leeuwarden afgebeeld en onze vraag is: Welke straten zijn met de cijfers 1 tot en met 6 aangegeven? Bij het „kaartlezen" dient u in tegenstelling tot de vorige keer wel te letten op het feit, dat hier afgebeelde grachten inmiddels verdwenen kunnen zijn. Leeuwarden is nog steeds een grachtenstad, maar het aantal daarvan is, vooral in de tweede helft van de vorige eeuw, aanzienlijk verminderd. Deze opgave is dus ongetwijfeld moeilijker dan de vorige, maar wij twijfelen er niet aan, dat velen onder onze lezers het juiste antwoord zullen weten te vinden. U kunt de oplossing, per briefkaart, sturen aan de Redactie van „De Leeuwarder Gemeenschap", Raadhuisplein 32, vóór 8 maart. 22

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 22