Loflied op koninklijk bezoek in 1892 ^^ecktó kouclen ONVEILIG VERKEER In het decembernummer van ons blad plaatsten wij een gelegenheidsgedicht uit het verleden, dat het drama van de strocartonfabriek tot onderwerp had. Naar aanleiding van deze publi catie ontvingen wij van de heer K. Ab- ma, Van Asbeckstraat 46, twee dicht werken over actuele gebeurtenissen, die indertijd gretig gelezen en onge twijfeld ook veel gezongen zijn. Het eerste van de twee handelt over het bezoek aan Leeuwarden van koningin Wilhelmina en koningin-moeder Em ma van 17 tot 20 juni 1892. De dich ter is (ons) onbekend. Wilt u dit lof lied zingen, dan dient dit te geschie den op de wijs van „Triomf, de vreug de stijgt ten top". Hier is de tekst: Heft aan, heft aan! met blijden geest Een lied ter eer van't heuglijk feest, Dat Neerlands Koningin in Frieslands hoofdstad komt, Zijt welkom, roept een ieder uit, Zoowel volwassene als spruit, Welkom, op Frieschen grond" (bis) In feestdos is de stad gehuld, Vol vreugde iedereen vervuld, Getuige al die luisterrijke praal en pracht. En juichend klinkt het keer op keer: Datalles is ter Uwer eer Hier heden aangebracht, (bis) Uw komst was nauwelijks bekend, Of alles werd hier aangewend. Om feest'lijk U t'ontvangen op deez' blijde stond' En met een opgeruimde zin Denkt elk: 't is voor de Koningin Die in ons midden komt (bis) Hoezee, hoezee, dat is de kreet Die U hier beiden welkom heet, Geheel de stad getuigt hoe men Uw komst verbeidt, Van vreugde bruischt het Friesche bloed, Nu Gij haar deze eer aandoet, Elk jubelt als om strijd (bis) Want niets toch zeker is zoo schoon Dan dat men U gehechtheid toon' De vreugde van Uw komst ligt ieder op 't gelaat Alom verrijst de eereboog En pyramiden, meters hoog, Versierd is plein en straat, (bis) Een ieder, die Oranje mint, Is thans verheugd en eensgezind, Hoe helder wappert Neerlands drie kleur in het rond, Een volksfeest is daargesteld, Nu 't onze Koninginne geldt, Geprezen zij deez" stond, (bis) Oranjevaan, zij wappert thans Van uit elk huis en torentrans, En iedereen heft vergenoegd en wel gemoed Onder de schaduw van die vaan Het altijd schone volkslied aan: Het oud Wien Neerlandsch bloed, (bis) Dat God de Koninginne spaar' En Haar nog geve menig jaar. Tot heil en welzijn van ons dierbaar vaderland „Oranje boven" is de leus, Wij wenschen niet een and're keus Dan dezen hechten band. (bis) We hebben nog een (on)veilig verkeersplaatje van de rotonde bij de Harlingersingel en de Harlingerstraatweg. Vorige maand publiceerden we een foto van maar liefst drie kinderen op de fiets, die rond het gazon op deze plaats zwierden, hier is een ander, zeer veel voorkomend euvel. De dame op de fiets komt van de Troelstraweg en is op weg naar de binnenstad. Ze moet op deze plaats dus het welbekende rondje draaien en gaat daarbij vrijwel links door de bocht. Dat is uiteraard fout, ail kan men zich voorstellen, dat velen dit zo doen, want rechts houden betekent hier een aanzienlijk grotere boog maken. De kortste weg is echter lang niet altijd de beste en op dit plaatje wordt dit duidelijk gedemonstreerd. De dame fietst vlak voor een auto, die haar achterop is gereden en nu vaart moet verminderen om een aanrijding te voorkomien. De autobestuurder heeft inderdaad als een „heer in het verkeer" gehandeld, want alles verliep verder normaal. Maar de dame op de fiets had toch beter rechts kunnen houden. In de eerste plaats om de autobestuurder niet te hinderen, in de tweede (en belangrijkste) plaats, om zelf geen gevaar te lopen aangereden te worden. U kunt, in soortgelijke situaties, tal van fietsers zien verzuimen goed rechts te houden en daarmee wordt toch wel de meest elementaire verkeersregel geweld aangedaan

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 7