Het station van vroeger en nu UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM Van de Nieuwestad, waar we de vorige maand de diligences nog op de Lange Pijp zagen staan, maken we een sprong naar het plein voor het station, dat overal elders in ons land officieel Sta tionsplein heet, maar deze naam in Leeuwarden niet draagt. Een dergelijk naambordje komt althans niet voor, maar de volksmond spreekt gemaks halve toch van Stationsplein en wie in de telefoongids het nummer zoekt van het kantoortje van VVV zal ook daar als straatnaam Stationsplein en niet Stationsweg zien staan. Voor 1889 droeg dit stuk van de Sta tionsweg nog wel de naam van Stati onsplein, maar toen noemde men er de spoorweg nog in een adem bij: Stati onsplein en Spoorweg. De hierbij afgedrukte foto's van oude prentbriefkaarten laten ons dit Stati onsplein zien, de ene met het stations gebouw in de vroegere toestand, de an dere met het gebouw, zoals het er nu in grote lijnen nog steeds uitziet. De oudste kaart, een uitgave van Dijk stra's boekhandel in Leeuwarden, is van voor 1904 want in dat jaar werd het station verbouwd. De stationschef, die eerst in het gebouw woonde en wel op de verdieping boven de hal, kreeg toen een vrijstaand huis aan de Stati onsweg. De woonvertrekken in het sta tion werden toen uitgebroken en zo ontstond het hoge koepeldak, dat we nu nog kennen. Ook het front van het hoofdgebouw onderging een gedaanteverwisseling, zoals we op de jongere (kleuren)kaart kunnen zien. Dat is een uitgave van de Haagse prentbriefkaartenfirma Weenenk en Snel. Beide foto's ademen de rust van de goeie ouwe tijd. De gehelmde politie man staat met z'n handen in de zakken een praatje te maken met een eenza me wandelaar, in het gras bij de re clamezuil hebben een paar vermoeide mannen een schaduwrijk rustpunt ge bonden. De foto van Weenenk en Snel kon wel eens op een zomerse vrijdag zijn ge maakt: een koppel schapen marcheert in de richting van de veemarkt. Overi gens is het net even druk op straat, want er kwam pas een trein binnen stomen, die o.a. de gefotografeerde schoolmeisjes, twee korporaals met enorme „bananeschillen" op de mou wen en die achteromkijkende meneer met z'n mooie strohoedje, naar Leeu warden bracht. Voor de uitgang (nu de ingang) van het gebouw staat onder de luifel en daardoor in 't donker een vigelante, waarschijnlijk van een der „betere" ho tels" uit die dagen, die hun gasten de (Voor vervolg zie pagina 11)

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 9