r7^ Onder het klokje Deze keer wordt het onderwerp „Ope nen" besproken. Dorus opende de waren- schouw, minister Kan een zwembad en Bouke (Boe-oeh!) de kinderboerderij Liuwe: „Op Auguust na binne we weer komplot. En neiiens de laaste berichten duurt het met Auguust oek gien weken meer." Bouke: „Wat Bouke der ian hoort het, dan gaat het de goeie kant uut. Mar ja, tuike, tuike." Willem: „Langsaam mar seker. Nou, ik bin der blied om. Wij hewwe son mooi ploegje en dat mag om mij nog wel een heel skoit so blieve oek." Rein: ,,'t Is een merakel anders. Een stuk oi wat ian die ouwe knarren, bij mekaar op skoal weest oi met mekaar as kien- ders speuld, en nou al jaren achter me kaar hier onder 'e klok." Manus: „Ja, iaassen liep hier nog een irouw langes met een jonkje bij hur. Die jonge blielt staan, nimt ons es goed op en seit dan teugen sien moeke: Die ouwe mantsjes onder het klokje bestane echt. Het binne echte mantsjes. Se kanne oek prate Dorus: „Ja, der wurdt wel es over ons praten en skreven. Dat hèt wat teugen, mar 't is oek wel leuk." Willem: „We musten hier einlijks nog es een bank hewwe. We stane nou mar wat, oi we hange teugen 't hek an, of as we niet al te stiel binne krüpe we der op, mar es even noilijk sitte is der niet bij." Liuwe: „Och, het binne mar laak ogen blikjes dat we hier binne. En as hier één keer een bank staat, komt eikeneen on der 't klokje. En we musten einlijks wel ons eigen klubke houwe. Willem: „Daar sit wat in, daar sit wat in. Wij wete wat we an mekaar hewwe. Al jaren en jaren. Och, och, hoe lang kan ik Liuwe al, en Bouke." Rein: „En Man us gong bij mij op skoal. En Dorus, ja Dorus, waar hew ik dij foor 't eerst sien?" Manus: „Ik hew Dorus foor 't laast sien in sien autootsje. Toet-toet-hakkepui Dorus: „Mij in een autootsje? Hoe be- doelst? Het sal em wel an mij lêgge, mar ik begriep der niks ian." Willem: „Ja, en wat had ie een groate snor niet Rein: „En sien bolhoed op sien ene oar Dorus: „O, bedoele jimme die Dorus. Das anders." Willem: „Niet anders, mar Manders. Wat is 't een gek, niet?" Liuwe: „Der mutte oek een macht meen- sen op straat weest hewwe, looi ik niet? Ik bin der niet bij weest, mar neiiens de kranten en neiiens de ierhalenDe koaningin is der niks bij. Manus: „Nou, dat ken je hast niet naast mekaar sette, wel? Ons koaningin en Dorus." Liuwe: „Bij wie ze ian spreken netuurh/k. Hadden jimme dat in 'e gaten dat Juliana de iiji kruuskes oek al op 'e rug hèt?" Willem: „Nee, dat wil je einlijks niet an, mar ja, de datummen en de jaren liege niet. En och, wij hewwe dat allemaal metmaakt. Met preens Hendrik, en Em ma, en doe't de kleine Juliaantsje gebo ren wurde, en al so meer." Rein: „Der is heel wat gebeurd in die iieitig jaar. De ouwe koaningin sak mar sêgge, Willemiene, hèt der een boek over skreven niet?" Liuwe: „Die is even so goed oek hecht. Is se niet ian tachtig?" Dorus: „Se is ian tachtig en se haalt se, as se gesond blielt, de tachtig. Folgend jaar. Jonge, jonge, jonge Manus: „En Juliana iieitig. Och ja, de dochters wurre oek al groat. Strakjes son Beatrix al es trouwe Willem: „Atwachte mannen, dat merke we ian sell. En se mag trouwe met wie se wil ian hur fader." Rein: Dat waar iroeger anders. Dan sochten de ouwelui in sukke kringen wel een man oi een vrouw ioor je uut. Trou wens, bij gewoane meensen met geld, rieke boeren oi so, hadden jou dat oek." Liuwe: „Daar binne heel wat romans over skreven. De arme arbeidersjonge, die t smoarierlieid waar op 'e rieke boe- redochter, en dan wü hur iader het niet lije, mar se deden het stiekum dochs Willem: „Ja, en dan op een keer is 't ireselijk weer, en dan komt de boer met 'e peerdewagen ian 'e merk ai, en dart riedt ie bij de brugge del, ploemp in 't maaiem, en dan is krekt Jan oi Piet in 'e buurt en die redt de ouwe man." Rein: „Ja, en dan krijt ie een dubbele pleurus, mar as ie 't weer haalt sit Hot- ske oi Trientsje bij sien bed, en se geeft em een dikke tuut, nou, en dan trouwe se, want lieide overwint alles! Hoe- raaa 1" (Passerende vrouw): Skieeuw niet so kerel, ik bin de koaningin niet. Dan mut je hoera roepe." Willem: „Hé, bin jou de koaningin niet? Nee, nou je 't sêgge nou je t sêgge ken je 't oek wel sien. Jou binne de iiei tig al lang passeerd." Vrouw: „O, ja, dochten je dat. Nou, ik bin gelukkig nog niet son ouwe kerel as jou." Rein: „Dat salie jou oek wel nooit wurre. Vrouw: „O, nee, o,nou ja, nou ja, je begriepe mie wel." Dorus: „Hé, jou binne Hotske looi ik; och heden, Hotske." Willem: „Hotske? Hotske ian die dikke tuut?" Vrouw: „Wat dikke tuut? Wat binne jimme rare ouwe kerels." Liuwe: „Nou sien, der waar een rieke boeredochter, en hur lader lei in 't water en Vrouw: „Nou de groeten, en beterskap met 't geitsje!" Daverende lachsalvo's begeleiden haar aftocht. Rein: „Hahaha. Ja, son meens mut oek wel denke, dat wij knettergek binne. Beterskap met 't geitsje." Willem: „As 't geitsje mar gien bokje is, krekt as toen met dat soagenaamde geit sje ian de één oi andere skoal ioor de kienderboerderij. Dat bliekte later een bokje te wezen." Manus: „Je leze anders niet leul meer over die kienderboerderij. Eerst stonnen de kranten der lol ian." Liuwe: „Ja jonge, mar se hewwe de buit binnen. Nou strakjes mar an 't bouwen." Manus: „O, is dat sok spul. Nou as ie dan klaar is mut Dorus em mar opene." Willem: „Mar dan niet in sien hoesterij op fier wielen, mar in een bokkewagen. Ik sien em ai deur 't Joadeland hossen. De gemeenteraad der achter an. En dan de kranteskrievers. En dan eh Dorus: „En as de echte Dorus niet ken, dan wil deze wel. Dan ried ik, so oud ak bin, oek nog es op 'e bokkewagen." Rein: „Dan süden we der allemaal op mutte. Ja, jonges, dat waar een mooie bak. De mannen ian onder het klokje opene de kienderboerderij. De ouden ioor de jongen Iet op hun bokkespron- gen!" Willem: „Nou, dat hest niet so gek be- docht, Rein. Ouwe Drees opent oek wel es wat, waarom süden wij ouwe Luwad- der swetsers dat oek niet kenne?" Liuwe: „Ik sien 't nog niet gebeuren. Mar as 't gebeurt hoop ik dat Auguust weer beter is. Die mut er dan noadig bij we ze. En dan mut Willem spreke." Willem: „Dames en heren. Nu wij allen op deze blijde dag eh hier so bij me kaar sijnde, op het punt staan om eh de beroemde kienderboerderij ian Liw- wadden te opendoen, zou ik eh ik bedoel eh Bouke: „Heden, Sterke, blieistou der in steken? Dat hadde Bouke niet docht. Bouke seit altied teugen eikeneen, dat Sterke Willem de hele wereld ierswetse ken. En nou ken ie niet eens son dooie kienderboerderij opene." Willem: „Wat wuustou eigenlijk, Bouke- man? Kenstou het beter? Hoe suustou het doen? Laas hore ast een kerel bist." Bouke: „Mar so bedoelt Bouke het niet. Bouke ken der niks ian. Mar ik hadde docht Willem: „Ik hadde docht. Bouke de doch ter. Je kenne oek opene as menister Kan, Wim Kan sien iader. Die opende een swembad, deur in 't water te duken. Ja, in sien swempak." Rein: „Dan ken Bouke em mooi as koei ierklede. Wij riede em op 'e peerdewa gen naar de boerderij. En dan opene. Met 'e horens de deur opendouwe of so." Bouke: „Wat mut Bouke dan sêgge?" Allen: „Boe-oe-oe-oehü!" „De Leeuwarder Gemeenschap" 8e jaargang no. 4 april 1959 Redakteur: W. H. Kuipers, telefoon 28203 Adres Administratie: Voor streek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redaktie Stadhuis Leeuwarden, telef. 21141 Abonnementsprijs ƒ1,80 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeu warden

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 17