Conceptie voor een moderne ruime woonwijk Groeiend Leeuwarden litbrridiipiiian Joord" Want „baas in eigen huis" is een gemeen tebestuur ook bij dergelijke zaken niet, het is in het bijzonder afhankelijk van de goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Of hierbij de veelgeprezen maar in de praktijk weinig beleden gemeentelijke autonomie niet in het gedrang komt, is een zaak die we maar buiten de discussie zullen houden. Laten we liever de ma quette van het uitbreidingsplan „Noord" eens wat nader bekijken, onder het uit drukkelijke voorbehoud dus, dat de toe komstige werkelijkheid op detailpunten van de hier gegeven voorstelling zal kun nen afwijken. U wordt gemakkelijk weg wijs, wanneer u rechts de Groninger straatweg herkent en links de Mr. P. J. Troelstraweg. De verkeersrotonde in de Groningerstraatweg is opgenomen in de „rondweg". Naar het oosten is dit de Archipelweg en door noord volgt deze weg het afgebeelde tracé, met een brug over de Dokkumer Ee (ongeveer in het midden). Aan de linkerkant, bij de Mr. P. J. Troelstraweg dus, komt deze „rond weg" uit bij het Valeriusplein, waar zij zich voortzet in de Valeriusstraat. De maquette toont, dat de bebouwing uiteenvalt in een aantal buurteenheden, die alle ongeveer dezelfde structuur heb ben. Het worden bij elkaar behorende woningcomplexen, met flats zowel als ééngezinswoningen. Deze eenheden heb ben een eenvoudig stratenplan, in ver binding met de straten en wegen, die door de gehele wijk lopen. Zo kan bin nen de buurteenheden de drukte van het doorgaande verkeer worden vermeden. Het meest opzienbarende onderdeel van het bebouwingsplan wordt gevormd door de woontorens, waarvan er één bij elke buurteenheid komt. De hoogste zullen 15 verdiepingen tellen en de Oldehove in hoogte overtreffen. Ze komen langs de rondweg te staan en één is geprojecteerd bij de Groningerstraatweg. Men herkent deze zes hoge gebouwen met vierkant grondoppervlak gemakkelijk op de ma quette. Aan de noordkant ziet men zes andere hoge flatgebouwen die elk even eens een buurteenheid markeren. Deze woontorens zullen tien verdiepingen tel len en het grondoppervlak is rechthoe kig. Tussen de noordelijke en de zuidelijke groep buurteenheden komen winkelcom plexen, die op de maquette donker ge kleurd zijn. Opvallend is de ruime groen voorziening en het feit, dat ook hier (evenals in het uitbreidingsplan ,,'t Nij- lan") gebroken is met het principe, dat de huizen de straten moeten flankeren. De wijk krijgt een open bebouwing, die haar ongetwijfeld veel rianter zal maken dan het geval zou zijn bij een toepassing van de traditionele bouworde. Een groot recreatiegebied komt te liggen tussen het Rengerspark en de rondweg. Hier is, zoals men weet, ook de plaats voor de kinderboerderij. Tussen Rengerspark, Dokkumer Ee en Spanjaardslaan ligt, zoals men weet, het saneringsgebied van de Bleekerstraat, de Houtstraten enz. Het grootste deel be- (lees verder pagina 4 eerste kolom) i s Leeuwarden groeit aan alle kanten. Men weet het: er is bouw-activiteit in het zuiden en in het oosten; het westelijke stadsdeel heeft nog maar enkele open plekken, die gaande weg worden opgevuld. En nu is bovendien het uitbreidingsplan „Noord" ter tafel gekomen. De groei van Leeuwarden is een noodzakelijkheid, die voortkomt uit de betekenis van de stad voor ge heel Friesland, voor het gehele noorden van het land. Het tempo van nu zal in de naaste toekomst nog moeten worden versneld, nu Leeuwarden als industriekern is aangewezen. Waar en hoe groeit Leeuwarden? In enkele artikelen zullen wij u daarover iets vertellen. We zullen het hebben over de uitbreidings- plannen en alles wat daarmee sa menhangt. We zullen ook en vooral aandacht besteden aan de samen hang tussen al deze brokstukken van de stadsontwikkeling. Hier is, om te beginnen, een be- schouwing over het uitbreidings- I plan „Noord". De ontwikkeling van Leeuwarden heeft een nieuwe fase bereikt door het gereed komen van het uitbreidingsplan-in-hoofd- zaken voor het noordelijke stadsdeel, dat tussen de Groningerstraatweg en de Mr. P. J. Troelstraweg komt te liggen. De noordelijke begrenzing van de stadsbe- bouwing is thans wel bijzonder brokkelig en bovendien zit het belangrijke sane ringsgebied van de Bleekerstraat en om geving in dit uitbreidingsplan. Wanneer het plan alle stadia heeft doorlopen, dan staat dus vast, hoe dit nieuwe stadsdeel er globaal zal komen uit te zien. Dan komt de detaillering aan de orde, die dus nog niet vaststaat, maar waarover het gemeentebestuur wel ideeën heeft. Een indruk hiervan geeft de hierbij afgebeel de maquette van het uitbreidingsplan „Noord", die de toekomstige bebouwing weergeeft, wanneer althans de vereiste „hogere goedkeuring" wordt verkregen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 3