TTivee tentwixstdlinfon Kinderoireus „Saranti" 4 De Warenschouw heeft een glorieuze terugkeer gehad. Na enige jaren van stil stand is deze manifestatie van de detail handel tot nieuw leven gebracht en het is een glanzend succes geworden. Met 16.500 bezoekers zijn de records van voor gaande tentoonstellingen gebroken en wij geloven niet, dat dit aantal met andere manifestaties gemakkelijk overtroffen of zelfs maar geëvenaard zal worden. Dat deze Warenschouw zou lukken, was van tevoren niet aan grote twijfel onder hevig. De vroegere tentoonstellingen, die onder dezelfde naam werden gehouden, hadden een goede naam, die nog sterk onder het publiek nawerkte. Daar kwam de algemene aantrekkelijkheid van een expositie bij: het rustig drentelen in een gezellige, wat roezemoezige, omgeving, het kijken waar men wil, het kijken en keuren. Bij zo'n Warenschouw, die bo vendien de grootst mogelijke variatie in het geëxposeerde biedt, kan men wel spreken van een veredelde vorm van onverplicht winkelen. Dat is ook de be tekenis voor de exposanten, die ondanks hun traditionele gastvrijheid het publiek toch maar moeilijk over de winkeldrem pel krijgen, wanneer het niet doelbewust op kopen uit is. Bovendien had de herboren Warenschouw nog een spectaculaire attractie,, in de vorm van de Ruimtevaart-fantasie, die op een verantwoorde manier het niet- commerciële element introduceerde. Ten slotte was Dorus er, om voor een goede start te zorgen. Het was wel bijzonder frappant, dat deze radio- en televisie- artist met zijn schamele kledij en zijn glanzende old-timer" de bevolking in beweging heeft gebracht op een manier, die zelfs bij een koninklijk bezoek niet geëvenaard zal worden. Het was mis staat uit woningen, die niet meer aan de eisen van deze tijd voldoen en dus ge doemd zijn te verdwijnen voor zover dit al niet is gebeurd. Ook hier zal dus nieuwe bebouwing komen; zo is het de bedoeling langs de oostkant van de ijs baan (die in het plan gehandhaafd is) een rij flats van drie verdiepingen te plaatsen. Aan de Spanjaardslaan zal de situatie grondig veranderen, hier komt onder meer het nieuwe gebouw van de Rijksbelastingen te staan. Het uitbreidingsplan Noord" mag dus wel een grootse conceptie voor het toe komstige Leeuwarden worden genoemd. Hier zal een stadsdeel verrijzen, dat het begrip „wonen" een nieuwe inhoud kan geven. Het plan is tot stand gekomen door samenwerking van Openbare Wer ken te Leeuwarden en het Rotterdamse architectenbureau Van den Broek en Ba- kema. Het voorziet in de bouw van on geveer 5000 woningen en met dit aantal zullen zo'n twintigduizend mensen hier in de toekomst huisvesting kunnen vin den. Aan zijn eigen uiterlijk schijnt Dorus niet altijd de uiterste zorg te besteden, maar zijn Ford is van alle smetten vrij schien ook wel een beetje beschamend voor ditzelfde publiek, dat voor veel nut tige dingen uiterst moeilijk in beweging te krijgen is. Maar voor de organisatoren van de Warenschouw was het ,,een schot in de roos". „Buiten 59" Van de ene tentoonstelling naar de an dere: van 5 tot en met 13 mei is de Prinsentuin expositieterrein en wel voor „Buiten 59", een tentoonstelling, die het veelzijdige begrip „recreatie" zal omvat ten. Van schepen, caravans en tenten tot ingeblikte spijs zal men daar kunnen vin den en er wordt zelfs een schilderijen tentoonstelling aan verbonden. De Ver. voor Vreemdelingenverkeer Leeuwarden, nauwelijks bekomen van de drukte „Hoe Wij Werken" in 1957, heeft zich voor deze zaak gespannen en is aldus bezig een nieuwe bres te slaan in de steen harde legende, dat er in Leeuwarden nooit iets te doen is. Die legende leelt nog altijd. Multatuli heelt eens de draak gestoken met in voze kreten vervatte slagzinnen: ,,De dadels van Hassan zijn tweemaal zo groot als ze zijn". Met een geringe variant kunnen we hier zeggen: „In Leeuwarden gebeurt altijd tweemaal zo weinig als er gebeurt." De heer B. Akker, in het burgerleven onderwijzer te Groningen en thans mi litair te Leeuwarden, heeft een circus hobby. Daarvan profiteert momenteel de speeltuinvereniging „Het Westen", die heeft ingehaakt bij het plan van de heer Akker om een kindercircus op te richten. Er waren geen moeilijkhe den om de adspirantartisten te enga geren, want tal van kinderen stonden meteen te trappelvoeten van ongeduld om mee te mogen doen. De heer Akker heeft zijn ploeg thans gevormd en in het clubgebouw van „Het Westen" wordt geregeld gerepeteerd om het programma in elkaar te krijgen. Dat is niet eenvoudig want niet alleen moe ten de artisten de vereiste vaardigheid verwerven, ook moeten de nummers goed „verkocht" worden, zodat er veel aandacht wordt besteed aan de presentatie. De meeste nummers heb ben op de een of andere manier met acrobatiek te maken, maar ook zijn er Arabieren, dansgroepjes en de hoela hoep-koningin Ninon Mess werkt aan het programma mee. Dan zijn er nog de bij een echt circusprogramma onmisbare stalknechten. Artisten en circuspersoneel zullen straks keurig gecostumeerd voor het voetlicht tre den; veel moeders zitten achter de naaimachine om alles voor elkaar te krijgen. De première is op Koninginnedag in Hindeloopen, de groep gaat ook naar verschillende andere plaatsen in de provincie, zelfs naar Ameland. En Leeuwarden zelf natuurlijk niet te ver geten. Zo zal circus „Saranti" in de komende maanden sterk de aandacht trekken. Wat er daarna gebeurt? De heer Akker zwaait deze herfst af en gaat dan terug naar het onderwijs in Groningen. Zal dan een opvolger klaar staan om dit bijzonder aardige werk voort te zetten? HIERNAAST: Een paar actieioto's van circus „Saranti"

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 4