Onder het klokje Een complete ploeg ouwe baasjes roemt de Canadese gasten, verwijlt in gedach ten in de „Inktpot", om te eindigen met nieuwe Leeuwarders en oude piepers. Liuwe: „We binne weer kompleet!" Willem: „Ja, werachtig. De hele ouwe garde is der weer. Bist weer helemaal opknapt, Auguust?" August: „Weer helemaal. As t mooie weer ankwam mocht ik bóten, sei dok ter. Nou, en as 't nou gien mooi weer is, dan wurdt het nooit mooi weer." Liuwe: „Ja, 't is een merakel. En wat ken het dan hard ierandere. Die Saterus dat de Kannedezen ankwamen, waar het stervende koud, en doe t se iutgongen Hemeltaartsdag waar het een seumerse dag!" August: „Die Kannedezen binne mi) hele maal ontkomen. Dat waar wel aardig seker?" Dotus: „Och, je musten der wat op lope, anders murken je der niet eens so ieul tan." Willem: „En dochs hèl het mie goed deen, dal die soldaten hier waren. Sij warén Liwwadden niet iergeten, en Liw- wadden hun niet. Want dat hèt wat be tekend, mannen. Poerireemde jonges, die hierheen komme om de Moiten iut te krijen. Der binne ierskeidene bij om een luchje gongen, iergeet dat oek niet." ReinNou ja, se musten, anders hadden se t oek niet deen. Wij late óns oek niet doadskiete foor eh nou ja, ioor een Australiër of een eh Turk Mar as se óns opkommandere, en een pakje an- trekke, en een spuit in 'e hannen douwe, dan mutte we. Dan muffe we.' En nou jou, en dan ik weer.' Manus: „Der sit wel wat in Rem sien riddenaasje. Der binne niet ieul, die't irijwillig soldaatsje speule." Bouke: „Bouke hèt er niet ieul ierstand Ian. Mien swager seit allied, dat er alleen mar tochten wurdt, as 't kaptaal op e knop drukt Rein: „Wel ja jong, wat dochstou dart. Eerst waren se ioor Hitteler, en toen ie wat een te groate bek kreeg, toen moest ie weer tebek. En dan winne de dollars het Das ieit waar." Willem: „Nou mutte jimme es goed luus- tere. Der is dwang bij weest, en achter een soat dingen sal het kaptaal wel sitte, en de meensen wurre iaak met mooie -woorden bedonderd, allemaal tot je dienst, maarrr August: „Wat maarrr Willem: „Hou die stil. Ik sei maarrr Rein: „Ja, dat hewwe wel hoord. Sterke sei: maarrr." Willem: Maarrras Hitteler baas hieven waar, hoe waar het dan komen? Met 'e herdenking op 't Saailand waar der een Joadse rabbi, die 't over alle iermoarde Joaden had. En denk es an e onderdu- kers, an 'e mannen, die't in Mofrika werke musten, an eh Liuwe: „Dat se je so mar oppakke kon- nen, en nar 't Blokhuusplein brenge, of doadskiete. En wat hewwe se hier niet weg stoalen Willem: „Te ieul om op te noemen. En doe die Sundus, dat de Kannedezen kwa men. Toen waar al dat gemene en dat iuile waar algelopen. We waren trij!!! Dank sij die selfde Kannedezen. En wie anders seit, die liegt dat ie knapt. Bouke: Willem is mien man. So is 't weest." Dorus: „Ja, Rein, daar kenst niet onder uut. Ik hew bij son tank stonnen, en ik kon de ogen niet droog houwe." Rein: „As je so alles en alles nog es be prate, dan sitte der allerhande kanten an son kwesje. Het gong mij even om het mutten fan die mannen, mar, och he den, ik waar oek deur alles heen doe t se kwamen. En ik hew laassen Saterus in 'e Skraans stonnen, en ik hew bruid as een gek: Leve de Kanadians! Liuwe: „Heden Rein, jonge, wat praastou aardig over de grêns. Waarom seist niet gewoan Kannedezen? Rein: „Mar dat ierstaan die lui toch niet? En ik "hadde het in 'e krant lezen en uut mien hooid leerd. Kanadians. En se hew we 't ierstaan oek. Want doe t ik het ropen hadde, sag die groate sware kerel, die't een endsje foor liep, mien kant uut, en hij brulde wat werom oek!" Willem: „Ja, der waar één bij, die hadde een stem as een onweer. Heden, heden, wat kon die raze. En se deden tiptop wat ie s6i." Manus: „Ik docht dat de mannen het hier goed nar 't sin had hewwe." Liuwe: „De meensen wille wel nar Liw wadden toe op 't heden. Nim nou son Sjaa." Dorus: „Ja, ian Irian, niet?" Willem: „Perzië." Rein: „Dat hiet nou anders. Hoe seistou, Dorus?" Dorus: „Irian. Oi bin 'k daar mis met Bouke: „Wat geelt dat nou. Het gaat om die man, om die nou hoe hiet ie oek al weer?" Willem: „De Sjaa. Met een „ha der ach ter an. Hij hèt het hier rustiger as tuus. En eikeneen wü em sien. Wat is 't oek wat met sukke mannen, hé?" August: ,,'t Leit mij wel Hak. Hij hadde wel bij mij deur de straat riede maggep trouwens, want ik hew een paar beste kólen ilak ioor de deur En dan waren se nou wel weg weest." Willem: „Süden jim wel met son man ruile wille?" Rein: „Och, dat weet ik niet, dat weet ik Bouke: „Süden jimme wel ruile wille met die kerel die't achter de Gouden Bal an het eh. nou ja, hij gong op ian die houten latten over 't water." Willem: Waterskimannen binne dat. Ik hew son eigenwies stukje oomsêgger, die seit het nog weer anders Sjie-en oi so. Mar ik wü wel met die watertrapper ruile as ik nog een jongkerel waar. Liuwe: „Sü 't moeilijk weze? Je mutte je mar in evenwicht houwe, anders ga je kopke onder." Dorus: „En dan kom je der blauw weer uut. Froeger seiden se ian de inktpot, mar het is nou weer een inktpot. En je magge je wel met ou-de-klonje wasse, anders stink je een week later nog een uur boven de wien." Manus: „Ja, froeger hiette dat swembad daar de „Inktpot". Dat is waar oek. Al weer heel wat jaren leden." Willem: Oud-Liwwaddenhé Wi) wete het nog, óns kienders nog een bit ste, en dan is 't uut." Rein,,Nou binne der nog wel iilmkes over die ouwe dingen. Wij hewwe laas sen een nije kostganger kregen, een kerel uut Deventer. En die kreeg bericht, hij must een avund op 't stadhuus kom- Wiilem: „Op avund nar 't stadhuus? Wer ke se daar savtrs deur? Oi gong het om een fisakte?" Rein: „Nee, mar dat skiene se te doen foor de meensen, die't nij in Liwwadden komme. Die hale se ter welkom tuus, sak mar sêgge, met mekaar een avund op het stadhuus." Liuwe: „Met een goeie segaar en een burrel." Rein: „Wel segaren-, en een kop koffie. En wat filmkes over verleden en heden en toekomst. Nou, en tussentieden slaat er een jongkerel op 'e piano om, en ken- ne de meensen wat klasjenére. Ik bin metstapt met die Deventer koek, dat so- doende." Bouke: Keerden se die niet bij de in gang? Jou binne son stokouwe Liwwad- der, jou hore der tanavund niet bij?" Rein: „Ah, wel né Bouke. Dochstou dat die mannen mij konnen? Se lieten mie mooi lope. Nou, en we hewwe een mooie avund had. Die kostganger ion het oek een hele mooie instelling." Willem: Dat waar der froeger niet bij. Dan sagen se niet nar je om. Ja, dit is een mooie instelling. Ik wü der oek wel es heen. Want ik bin gek met ouwe din- gen." Manus: „Salie we dan mar nar huus gaan, as we toch gek met ouwe dingen binne? Dan kenne we óns ouwe wiefkes weer sièn en óns ouwe éérpels weer éte!' Buiten 59", demonstraties met „speedboats"

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 19