OUWE BEREND Bekend stadsiype heengegaan Ouwe Berend exit stille en teruggetrokken ouwe baas op de kiek te krijgen. Pas na eindeloos gesoebat en na het offreren van ver scheidene glaasjes geestrijk vocht in het buurtkroegje, dat hij als zijn broek zak kende, bleek hij bereid even de kant van de camera op te kijken. De hierbij afgedrukte foto met Ouwe Berend in z'n dagelijkse kleed danken we aan die bereidwilligheid. Ouwe Berend is niet meer. Weer is er een bijzondere figuur uit het oude Leeuwarden van ons heengegaan. Nog even misschien en dit oude Leeuwar den zelf zal hem volgen. De Boter hoek, de Kalvergloppe, het Sint Jobs- leen, de Groeneweg, ze zijn alle op het sterven na dood. Vandaag gaan er weer nieuwe huizen tegen de grond, op een nabije dag zal ook het laatste pand worden gesloopt. Wat ons dan nog rest is slechts de herinnering. De herinnering aan een brokje donker Leeuwarden, de her innering aan merkwaardige figuren als Jentje Tit, het Bakvisje, Rooie Jelle met het Neuske, Snorrewietske, Tante Bet, Kroeme Fokke, Pang, de Vlampiep, Douwe Luus en Er brandt een Lichtje. En niet te vergeten: de herinnering aan Ouwe Berend, de koeiedrijver van de Kalvergloppe, die iedereen kende, maar die in stilte leeide, die in stilte stieri en die in stilte begraven werd. Want niemand volgde de baar, toen Berend Kleinhuis op de eerste zater dag van deze maand z'n laatste gang maakte door de stad FENNO L. SCHOUSTRA (de koeiedrijver van de Kalvergloppe) staat niet meer op het Oldehoofsterkerkhof ke gedoe op het bodeplein gadesloeg. Zelfs in de laatste weken van 'zijn leven, toen hij zeer tegen zijn zin naar het Werkmanslust moest verhui zen, nadat de gemeente z'n afgekeurde woninkje met de grond gelijk had ge maakt, kon men hem nog geregeld op z'n vaste plaatsje in de hoek van het Oldehoofsterkerkhof zien een oude grijze man op klompen, in een ruw manchester pak met een sjaal non chalant om de hals geslagen en een vettig petje op z'n schilderachtige kop. In z'n jonge jaren heeft Ouwe Berend heel wat bij de hand gehad, maar zijn grootste bekendheid zal hij als koeie drijver op de veemarkt verworven hebben. Hij was geen man, die zich door ex- horbitante gedragingen onder de stads- typen had geschaard; toch kon hij als zodanig bestempeld worden een figuur, die iedereen kende. Bescheiden als hij was heeft het me slechts enkele weken voor zijn dood - heel wat moeite gekost deze In het begin van deze maand, juist toen de slopers bezig waren nieuwe gaten te slaan in de ten dode opge schreven buurt, waaraan hij met heel z'n hart was verknocht, is na een korte ziekte een bekende stadgenoot van ons heengegaan: Berend Klein huis, oiwel Ouwe Berend, zoals hij door de passant van de straat gemaks halve werd genoemd. Ouwe Berend, die de leeftijd van zes enzeventig bereikte, was een man van het oude Leeuwarden en wel van die hoek van de stad, die vroeger aan typen en markante figuren zo rijk is geweest de buurt van de Oldehove, in de schaduw waarvan hij een groot deel van zijn leven heeft doorge bracht. Jarenlang woonde hij, eenzaam en alleen, als een kluizenaar in een ha veloos huisje in de Kalvergloppe, op twintig passen van de plaats, van waar hij steevast iedere dag het druk-

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 11