r 21 Onder het klokje Bouke, Baker en Adamski zijn onderwerp van de gesprekken van onze oude vrien den, die daarna de verschillen in maat schappelijke welstand bespreken, om ten slotte naar een vissersverhaal van Rein Flewiel te luisteren. Liuwe: „Ik denk dat Bouke lanmiddag niet komt. Ja, hij sal wel een skottsje wegblieve. Wat uutlanhuus bij de kien- ders langes." Dorus: „Ja, daar hew ik em oek over jeuzelen hoord. Ik looi dat Bouke sei, dat ie wel een week ol lijl lut bleet." Willem: „Das een hele loop, lijl weken. Mar ja, 't is loor Bouke een aardig uut- sje." August: „Ik hew temeensen nooit suks. Die aapkes in sun rukketter siene meer ian 'e wereld as de ouwe meensen hier." Manus: „Aapkes? O, die Ian 'e Ameri kanen." Willem: „Just. Abel en Baker. Mar as de aapkes doadgaan Auguust, kenst mar weer beter een oud mantsje in Neder land wezel" Rein: „Wat hewwe se daar nuvere na men loor niet? Je süden hast denke, dat er in 'e ruumte kleine kienderkes gebo ren wurde, en dat nou de baker der heen mut." Willem: „Nou ja, as der op Venus en Mars en soa, meensen woane, dan wur de der oek kienders geboren. Dat ken nooit anders." Dorus: „Die kerel, diet oek bij de Koa- ninginne weest het, die seit, dat ie wel met meensen Ian Mars praten hèt." Rein: „Die Adamson hé? Ik docht dat het een groate fantast waar. Een luchtfietser." Willem: „Hoor es, Rein. As ie echt een luchtfietser is, dan ken ie best een reis deur de lucht maakt hewwe. Mar ik loof het oek niet, hor. En wie sü 't wel love?" Liuwe: „O, je hewwe allied een macht meensen, die't alles love Manus: Nim nou de kranten mar es, over oplichters en soa. Kerels, die't lek ker prate kenne, en één of andere stom me boer of een weduwvrouw düzenden guldens lichter make." Rein: „Ja, daar begriep ik oek nooit wat fan. Het binne soms sukke düdelijke leu gens, en evengoed stinke de meensen der in." Willem: „En de kranten skrieve der oek over, ter waarskouwing denk ik, en even soa goed August: „As jou met praten de kost fer- diene kenne, dan bin je een aardig end op streek. Ik hew het nooit kennen, en wat bin ik nou?" Dorus: „Een lekkere ouwe seur. Dou bist niks minder as wij, en wij rédde óns oek nog, waar of niet?" August: „Mar wij misse een soat. Fe- kaansje? Nee! Es met een mooie auto riede? Nooit! Es een mooi pak kleren? Hou mar op! Je huus es mooi op skildere of een nij behangkje? Is der niet bijl" Willem: „Heden, heden Auguust, wat sis- tou diep in 'e put. Dou loopst helemaal niet in fodden. En astou het behang der sellet op plakst, is 't oek niet soa duur. Ik hew het tuus oek deen." Manus: „Ja, soa doen de meeste meensen het. Mien swager hèt een goeie betrek king, mar fleden week hewwe tegare hun achterkamer behongen." Rein: „En wat hestou een lol had, doe't we met 'e bejaarden fut weest binne. Dien frou sei nog teugen mie, Auguust is in gien tieden soa flink weest, sei se." Dorus: Toch hèt Auguust wel een bitsje geliek. Wij frage óns alemaal wel es af, waarom hèt de één het soa feul beter as de ander? Mar ja, soa is 't allied weest, en soa sal 't oek wel blieve." August: „As de Russen komme, is 't uut. Soa is 't wel." Willem: „Wat wuustou daar met sêgge, Auguust? Hóópstou dat de Russen hier komme?" August: „Nou, en Liuwe: „Gien pollentiek mannen, gien pollentiek. Late we 't dan liever over óns nije regearing hewwe." Manus: „Ja, hoe liekt-ie dat toe Willem? Hewwe wij soort meensen wat an 'e nije mannen?" Willem: „Och, daar is nog niet son soat fan te sêggen. De bedoelingen salie goed weze, en de meneuvels oek, mar feerder is 't afwachten, 't Ken een snoek weze, en 't ken een witfisje wezel' Rein: „Ik hew der guster nog een aardig snoekje uutslagen. We binne met sien fieren naar de Weidummerfaart weest. Foor sessen reden we al in 'e Skraans." Liuwe: „Op 'e fiets?" Rein: „Nee, op een bakfiets met een mo- tur. Ome Gerriet sture, en ik sei de gek en nog drie andere jongkerels in 'e bak. En Gerriet mar brulle: Haaandel, haaan- delll!" Willem: „En alle jonge wieven in 'e Skraans flogen de deur uut fansels om te bieden. Want je kenne niet alle dagen kerels kope." Dorus: „En se wilden allemaal Rein hew we denk ik. Se seiden: die stumper is al soa lang frijgesel weest Rein: „Ophouwe jonges, ophouwe, ik hew nou al piene buuk fan 't lachen. Mar niet heus! Affijn, wij hewwe fist. En nog wel aardig longen oek. En Gerriet hèt nog even swommen." August: Wie is Gerriet eigenlijk? Rein die doet krekt, of eikeneen Gerriet kan, mar ik niet." Rein: „Gerriet is een broer fan mien kostfrou. Hij sit wel gauw es bij óns. Nou, en hij de kleren uut. Roets, toets 1" Willem: „Is 't nog een jongkerel?" Rein: „Een goeie dertig docht ik. Een snotneus bij óns lergeleken. Mar een ge- skikte fent. En altied gekjage. En bakken tertelle." Manus: „Doe't hij één keer swom, hewwe jim niet een soat meer longen denk ik." Rein: „Hij waar een heel eind feerder, nee, wij konnen wel deurfisse." Willem: „En toen hewwe jim sien kleren lerstopt, denk ik." Rein: „Ja, mar hoe weestou dat?" Willem: „Och, dat is 't mopke fan alle dagen. Wij hewwe dat froeger oek faak deen. Ja, se hewwe 't mij oek wel es flikt." Liuwe: „Dan staan je der oek gekleurd op." Dorus: „Nou, gekleurd? Soa wit as suup denk ik." Liuwe: „Der is oek een hoop bruun meensellees teugenwoordig. Der ston oek al een ingesonden stuk in 'e krante, dat de jonge frouwen der wel wat bloat bij lagen, om mar bruun te wudden." Manus: „Ik ken het daar wel met eens weze. Se mene teugenwoordig dat alles oek mar ken. Hoe't se der soms bij lope. Skandalig!" Willem: „Och, je mutte met je tied mèt gaan. Se mutte fan beide kanten niet overdrieve. En ik sêg mar soa: Natuur is natuur." August: „Een grouwe bolle in 'e boere- skuur!" Liuwe: „Wat seistou Auguust?" August: „Och niks, mar 't must rieme." Dorus: „Nou, en hoe gong dat met Ger riet? Niet in Adamskostuum op 'e bak fiets, wel?" Rein: „Nee, we hewwe em even holpen met soeken. Der kwamen oek nog meer meensen an, dat soadoende." August: „En hoefeul hestou der uutsla gen, Rein?" Rein: „Ik hew een keer of tien biet had, en daar hew ik seven fan op 't land kregen. En dat fien ik foor een ouwe kerel niet gek!" Willem: „En weer feilig nar huus trans- purteerd?" Rein: „Ja, best. Transpurteerd seit-ie. We musten even foor de spoorhekken in 'e Skraans wachte. Doe komt er een kerel nar Gerriet toe, en die wiest es nar óns, daar foor in 'e bak, en hij seit: Jou binne twee dagen te froeg met je frachje. Hoe soa, seit Gerriet. Nou, sei die rotkerel: 't Is Frijdag pas fémerk!" „De Leeuwarder Gemeenschap" 8e jaargang no. 6 juni 1959 Redakteur: W. H. Kuipers, telefoon 28203 Adres Administratie: Voor streek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redaktie Stadhuis Leeuwarden, telef. 21141 Abonnementsprijs 1,80 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeu warden J

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 21