De veemarkt 5 Hier groeit de oprit voor het viadukt over het spoor wegemplacement in de rondweg. De toto werd geno men van de kant vdn de Julianalaan. Natuurlijk weet de jeugd deze nieuwe kansen te benutten Straatmakers in actie op het terrein van de nieuwe veemarkt. uitgetrokken en daar komt nog ƒ550.000,bij. De grootste „hap" betreft het viadukt zelf, dat twee en een half miljoen gaat kosten. De plannen worden bij de Spoorwegen voorbereid; ze zullen op 1 september van dit jaar besteksklaar zijn. Het zelfde geldt voor de brug over de Harlingervaart, die 1.150.000, komt te kosten. Voor het voltooien van de Julianalaan tot de Van Loon- straat staat een post van 500.000, in het vijfjarenplan, vermeerderd met 65.000,voor de verlichting. Ook deze werken zullen op 1 september van dit jaar besteksklaar zijn. De snelle afwerking van dit rondweg gedeelte hangt uiteraard nauw samen met de werkzaamheden tot voltooiing van de nieuwe veemarkt. Wie op dit ogenblik een kijkje gaat nemen bij dit terrein aan de Heliconweg, die krijgt een goede indruk van de uitgestrektheid van dit complex. Van de kant van de Harlin gervaart gerekend, komen er een ten toonstellingsterrein; een afdeling voor paarden, met daarachter een gravelbaan voor het monsteren der paarden; de af deling koeien; de afdeling kalveren; de afdeling varkens; de afdeling schapen en ten slotte die voor het pluimvee. Achter het marktplein wordt parkeerruimte voor de vee-auto's aangelegd met een los- en laadperron. En aan de andere kant van de Heliconweg is het grote parkeerter rein, dat thans reeds voltooid is. Het opvallendste deel van de veemarkt is nu nog het terrein voor de koeien, waar in lange rijen de bindhekken staan. Er wordt met spoed verdergewerkt aan de voltooiing van de bestrating en alles wat daarbij komt. De helft daarvan is klaar, de rest zal nog een veertig weken werk vragen. En dan moet de bebouwing er nog komen, ook daarvoor zijn uiter aard kapitalen nodig. Voor de frontbe bouwing (langs de Heliconweg dus) staat een bedrag van twee en een half miljoen op de lijst van het vijfjarenplan. De kleinere gebouwen moeten 200.000, kosten en er komt een tribune van 300.000,—. Het belangrijkste van het bebou wingsplan is evenwel de overkap ping van het grootste deel van de nieuwe veemarkt, zodat enorme hal len zullen ontstaan. De kosten daar van zijn geraamd op niet minder dan vijl miljoen. Alles met elkaar is nog ruim tien miljoen nodig om Leeu warden deze zeer moderne veemarkt te verschalten. Een zeer belangrijk deel van de bouw- bedrijvigheid in Leeuwarden concentreert zich thans dus in het zuidwesten van de stad, aan weerskanten van de Harlinger vaart en het spoorwegemplacement. Voor de zondagmiddagwandelaars is het wel jammer, dat ze door deze dubbele bar rière niet van de ene kant naar de an dere kunnen komen, maar het loont on getwijfeld de moeite daar eens aan de ene of aan de andere kant -een kijkje te gaan nemen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 5