•..ff Onze Leeuwarder beeldende kunstenaars De 36-jarige Van der Bij beoefent de vrije en schone kunsten in zijn vrije tijd, al- hoewel zijn baan op de ontwerp-afdeling van het reclamebureau Bouman toch wel erg dicht bij de daad van het zuivere kunstenaarschap ligt. Niets in zijn jeuqd voorspelde trouwens dit beroep, hoewel Jan reeds op de lagere school in Drach ten heel graag tekende en van de mees ter de moeilijkste tekenvoorbeelden mocht natekenen. Ook op de ambachts school en de avondcursus te Drachten was Jan's tekenliefde een steun bij zijn opleiding voor huisschilder. Tijdens de jaren werkzaam op zijn vaders schilders bedrijf in het begin van de oorlog, be haalde hij het middenstandsdiploma, de acte I.o. tekenen en het toelatingsexamen voor de m.t.s. Reeds tekende zich een toekomst in de technische richting af, dat echter door de oorlogsjaren geen door gang vond. „Toen", zegt Van der Bij nu, „was Drach ten op het gebied van tekenen en kunst een achtergebleven gebied. Men wist er op dit terrein van niets. Het gehele teken en kunstonderwijs, wanneer dit er al was, bestond nog uit natekenen en naschilde ren en de mogelijkheden, die deze vak ken boden kende men niet. Toevallig echter raakte mijn aanstaande zwager, Pier Feddema, onderwijzer in Oudwoude, in gesprek met een Groninger kunst schilder, die daar zijn ezeltje had neer gezet en hem iets van zijn tekenhobby liet zien. Dit was het begin van het con tact met de kunstenaar Herman Dijkstra te Groningen, die een groepje artistieke jongelui uit eigen provincie en uit Drente en Friesland één keer in de week over hun werk de mantel uitveegde, maar ook een massa leerde. Natuurlijk werd met één handgebaar al het zo precieuse na- tekenwerk van mij van de kaart geveegd In 1958 versierden Van der Bij en Meinte Walta, ieder met een muurschildering, de ruime hal van de chr. l.s. te Wirdum. Het is een beleving deze hal te betreden en de verrassing te ondergaan van klank en kleur, die beeldende kunstenaars kunnen aanbrengen. Van der Bij schilderde er op een grijze fond met veel lichtblawwen en met zwarten en roden van boten en vissers een wonderbare visvangst. Het rithmische beweeg van vlakken en de plaatsing der boten geelt aan de muurschilde ring een levendig ellect, dat nog verhoogd wordt door de tover van kleur der vissen. Als ik mijn vrouw bij mijn werk geroepen heb en zij zegt niets, dan weet 'h nf f6, het 'SIk kan dan gemst opnieuw beginnenDit zegt de wpi e 6 kunstenaar Jan van der Bij in zijn huis in de Geraniumstraat, dat eliswaar met het gewenste mooie ruime oude huis midden in de natuur is ncZiZgVrZXielTn, Tan Zen^

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 12