17 Under het kiekje Het fraaie zomerweer is en blijit een dankbaar onderwerp, evenals de Belgi sche koninklijke familie. Een niet-kran- tenlezende August gaat na Boudewijn en Tour de France twijielen aan zijn mak kers oi aan zichzelf. Rein: „Een ouwerwetse seumer! Jonge, jonge, jonge, deze seumer sal óns lang heugel" Willem: „Ja, 't is een merakel, sei Jan van Brakel August: „En hij hijste sien skoanmoeke an 'e takel." Willem: „Daar hew je Auguust de rie- mer weer. Hoe kroemer, hoe mooier. Mar een weer meensen, een weer, de protters ialle nou echt ian 't dak." Liuwe: „Ik hew nog niet één lallen sien, mar ik begriep die skoan. 't Is mij hast te warrem soms." August: „Ik ken der best teugen, 't Is mij niet gauw te hiet. Ik hew een wollen hemd en een wollen bustrok met lange mouwen an, en een ketoenene onder broek; nou en teerder een overhemd, mien iesje en 't jaske." Dorus: „En een knap petsje op 'e kale kop." August: „Kale kop? Wat kale kop Dou suust nog sofeul haar onder dien roestige hoed hewwe." Dorus: Roestige hoed? Ferroest sellei. Ik Willem: Stil mar, Dikke, wien die niet op. Daar is 't feul te warrem foor. Dou hest nog een best bos haar op 'e kop, en Auguust oek." Manus: „Dat docht ik. Ik bin morres gauw klaar met haarkammen. Eén haar naar links, en twee naar rechts, klaar is de skeiding. Mar ik hew de bustrok He den week uutdeen." Rein: „Toch is 't oppassen, jonges. Soa is 't smoorhiet, een onweersbui, en soa hew je een kouwe wien. De ene keer wil 't in gien drie weken regene, en dan in- énen dikke stukken maaiem. En daar krij je 't weg ian." Willem: „Ja, 't gaat hier altied hard heen en weer. Mar soa last as ian 't jaar, nee, eerlijk mannen, soa tast is 't niet iaak weest." Liuwe: „In seven-en-ieertig oek." Dorus: „Ja, en in 1914 oek. En as ik mie piet tersin in twintig oek." August: „Nou en ik loot in 1830 oek. Willem: „Ja, toen hèt Auguust soa swit- ten met de Tiendaagse Veldtocht." Rein: „Ferskrikkelijk waar dat. De hel men smolten óns ian e kop, en de peer den raanden in 'e gleie son!" August: „Waar hewwe jimme het over? Rein: „Wij? Nergens over. Dou bist self begonnen over 1830. En toen dachten wij, dastou het over de oorlog met 'e Belzen hast." August: „Ikke? Ah, dat sei ik soa mar. Hewwe wij dan wel es oorlog met 'e Bel zen had? Dat iantassére jimme seker mar?" Willem: „Nee, nee, nee, wetachtig niet. Der is oorlog weest, onder Willem Eén. Toen bin se swaar an 't knokken weest." Rein: „Ja, dat kwam Boudewien nou weer goed maken." Manus: „Ah, nee, daarom kwam ie niet wel?" Liuwe: „Nou wü ik jimme dochs wiezer hewwe, mannen. Rein sit Auguust wat te narren." Manus: „OooohIk sü te meensen sêgge Dorus: „Die koaning en soa is heel wat drukte over maakt. Ja, eerst al met die trouwerij ian die prinses." August: „Is der één Ian óns prinsessen trouwd?" Willem: „Auguust, Auguust, wanneer sastou nou es lere, om de krante goed te lezen. Hestou nou helemaal niks lezen fan Allebert en Paula?" August: „Fan wie? Oh, Allebert, ja, dat waar een preens, en die trouwde met een filmster Manus: „Ah, wel nee, jonge. Dat waar die preens uut 'e uut eh ja, seg het mar es Wilem: „Ja, ik weet wel wiestou be- doelst. Son man met een snorke. Het liekt wel wat op die bussen, die't over de Aisluutdiek riede." Rein: „Menaco. Reinier en Graasse. Mar dit waar een echte prinses uut Itaalje. En se trouwde met Boudewien sien broer. Liuwe: „En die Belgen binne stapelgek met hur." August: „Ik tien 't allemaal mar raar. Al die koaningen en prinsessen kosse skep- pen geld. En wat hew je der an? Nou. wat koop je der foor?" Dorus: „Ja, wat koop je der ioor? Manus: „En wat hew je der an?" Willem: Late we nou es andersom be ginne. Süden jimme de koaninginne mis se wille? Morren die hele saak afskaffe? Nou?" Liuwe: „Ja, ja, ja. Afskaffe. Son koanin ginne hur konsumé geve. Ik weet het niet, ik weet het niet." Rein: „Nou is aiskaffen het laaste lan sels. Je kenne later es wat anders pre- bere. Met een président oi soa." Willem: „Mar binne we der dan, Rein? Mut dat Beel wurre? Nee, roepe de an deren. Muf dat Drees wurre oi Evert fan der Meer? Nee, roepe de andere anderen weer. Sal ik jim es wat sêgge? Mooi deurgaan met wat we hewwe. Rustig en goed. En daar binne we 't hast allemaal over eens!" Manus: „En al kost dat nou een paar senten, de meensen tergete alles as se der naar kieke. 'n Bitsje pracht en ouwe dingen ken gien kwaad." Willem: „Dat docht ik oek. En het geeft hier oek gien purroblemen. Das in België wel anders weest. Mar 't gaat nou de goeie kant uut." August: „Jim prate der over, as hadden jimme overal het groaste ferstand ian. Willem kon wel oates en toates met die Hillebrand weze." Rein: „Met wie? Hillebrand?" August: „Ja, die koaning bedoel ik. Fan België." Willem: „Boudewijn, om 't op sien Hol- laans te sêggen. Boudewijn, koaning der Belgen." Rein: „Hij hèt in 'e regel groater pet op as Auguust." Liuwe: Auguust ken oek niet son groate betale. Mar een sonnesteek krijt ie last niet." Willem: „Daan de Groat wel." Manus: „Wie is dat nou weer? Daan de Groat. Is dat oek een ouwe Liwwadder?" Rein: „Dat is een hardtietser. Hij is uut- iallen met 'e toer. Sonnesteek sei de dokter." August: „Waar is ie der met uutfallen? Wat wurdt dit nou weer ioor freemd fer- haal?" Rein: „De toer de Fraans. Hoorst Jan Korthaar nooit deur de radio brullen? Over Piet van Est en Daan de Groat en Sjarlie Gooi?" August: „Ik gaan nar huus. Ik houw dit hier niet langer fol. Of jim peste mij met allerhande gekke ierhalen en nüvere namen, öl ik ken niet meer metdoen, om dat ik soa stomp bin as een roestige biele. Gegroet!" Willem: „Hé, hé, hé, Auguust, niet soa August: „Ja, wel soa raar! Ik bin gien snotneus ioor jimme. En as ik dat mis siën, dan blieft het andere over, dat bi] jimme de skerpe puntsjes der nog an sitte, en bij mij niet. Dan bin ik een stumper. Nou, goeie. Maar alle oude baasjes vormen een kring om August heen, zodat hij met een stap kan doen. Voorbijkomende jongens be ginnen te zingen: Laat ons spelen al m de kring Rein: „Hou jim de bek, snotapen. De toe stand is ernstig." Liuwe: „Fait wat met Rem, fait met. Kiek es, Auguust, der ontkomt mi] oek wel es wat. Willem en Rein sneupe alles uut 'e krante, Dorus en ik leze lang niet alles, mar dou leest helemaal niks. En dan kenne jou oek nergens over met- prate. Mar dou bist niet gek, Auguust. Lang niet. En soa is 't." Willem: „Mooi seid, Liuwe. Krantleze, Auquust, krantleze! De krant is koaning. En de radio of de tillefisie kenne de krant niet ferlange. Nee, seg nou sellef. Kenne jou de radio in lieren snije, en op een spieker douwe in 'e je wete wel?"

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 17