van papier naar werkelijkheid GROEIEND LEEUWARDEN <ivj Herdoop van straten OOST EOÖO VAN HARiNXMA KANAAL Het uitbreidingsplan ,,'t Nijian" is niet meer de papieren wensdroom van het Leeu warder gemeentebestuur. Nog maar een paar jaar is het geleden sinds architect- stedebouwkundige D. Zuiderhoek te Baarn de tekeningen voor deze nieuwe stadswijk naar Leeuwarden kon sturen en reeds nu begint zich de verwezenlijking duidelijk ai te tekenen. Voor een deel gebeurt dit nog binnenskamers, want aan de bouwerij gaan uiteraard veel besprekingen en onderhandelingen vooraf. Maar ook naar buiten is inmiddels wel gebleken, dat dit zuidwestelijke stukje Leeuwarden in de komende jaren een snelle groei te zien zal geven. Wanneer alles klaar zal zijn, dan heeft Leeuwarden er zo'n 1800 woningen bijgekregen en kunnen hier (bij een gemiddelde van 4 personen per gezin) globaal zevenduizend mensen wonen. Daarbij komt nog, dat het plan in ruime mate voorziet in grond voor „bijzondere bebouwing", vooral scholen. Bekijkt u de hierbij afgebeelde kaart, dan treft om te beginnen de open structuur van dit wordende stadsgedeelte. Hier is gebroken met het oude principe, dat de huizen netjes in het gelid langs de straat- randen moeten staan. De blokken zijn geplaatst in een groene omgeving en de straten lopen op de meeste plaatsen vrij van de bebouwing. Dit geeft een sterke ruimtelijke werking en het komt tege- v/ moet aan het oude bezwaar tegen de stad als steenwoestijn. De bewoners van t Nijian" zullen meer verbinding met de natuur hebben, zij krijgen groen en bloe men om zich heen. Dit open karakter wordt nog geaccentueerd door de water partijen in het midden. De gebieden met een zware arcering op de kaart zijn bestemd voor de „bijzon dere bebouwing". Met de letter V is daar in aangeduid het Verzorgingsflat, dat nu gebouwd gaat worden. De A geeft de nieuwe Ambachtsschool, oftewel Lagere Technische School, aan. Op de plaats waar de Julianalaan de Verl. Schrans be reikt (bij het Oostergoplein dus) ziet men tweemaal de letter G. Daar komen twee garages; de noordelijkste is, zoals men weet, al in aanbouw. Bij de onderste G zal bovendien een kleine vestiging „ser vicestation" van Philips komen. We gaan nu naar het oosten (op de kaart naar links). Daar is met de letters E de plaats aangegeven waar op dit ogenblik 32 eengezinswoningen door de gemeen te worden gebouwd. Links daarvan zijn cirkels in verschillende terreinen aange bracht. Het totaal daarvan is bestemd T Het prille begin van de Westindi- sche buurt veroorzaakt een wat vreemde „inham" in het Nijian. Dat zal zo wel moeten blijven, want de bebouwing van deze stra ten, die allerminst in overeenstem ming is met het karakter van de nieuwe wijk, kan moeilijk onge daan worden gemaakt. Maar deze straten hebben inmiddels wel bij ,,'t Nijian" passende namen gekre gen. Het eind van de Pieter Last manstraat is nu het begin van de Wolkammerij. De Arubastraat is Wieldraaierij geworden, de Bonai- restraat Blokmakerij, de St. Eusta- tiusstraat Zeilmakerij, de St. Maar tenstraat Leertouwerij, de Saba- straat Looierij en de Surinamestraat is het begin van de Twijnderij.

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 3