fcnrniBiWii! immmmnm rBuraiö® Ui PSP-*BPB!TPf«!l Hei moei misschien even wennen 5 voor het realiseren van woningbouwplan nen door het Bouwbedrijf H. C. Geveke en Zoon, het Fries Bouwbedrijf, het Bouw en Montagebedrijf van de firma Massolt en de aannemingsmaatschappij „Friso" te Sneek. Op 15 juli heeft de raad besloten deze bouwterreinen in erfpacht aan deze bedrijven af te staan. Ten slotte ziet men, geheel links op de kaart, met de letters B de plaatsen aangeduid waar 24 bunga lows zullen worden gebouwd. Na aftrek van deze terreinen blijven uiteraard nog heel wat „lege" plekken op de kaart over, maar wij herhalen, dat er binnenskamers druk over de verdere bebouwing wordt onderhandeld. En voor de voortgang daarvan is het nu reeds bereikte ongetwijfeld een gunstig teken. Een suggestief beeld van het Europaplein met de hoge flatbebouwing. Dit is groei end Leeuwarden, zoals het zich bij bin nenkomst van de stad uit de richting Harlingen voordoet. Zoals men weet zal in de benedenverdieping van het flat gebouw op de achtergrond een restaurant worden gevestigd. Nieuw soort straatnamen in 't Nijlan' De straatnamen in ,,'t Nijlan" zijn vast gesteld en we kijken er wel even vreemd tegenaan. De vertrouwde en traditionele achtervoegsels straat", ,,weg" of „laan" zijn verdwenen en het restant doet wat kaal aan, al vormt het een volslagen zelfstandig naam woord. Een woord bovendien, dat een plaatsbepaling inhoudt. Natuurlijk heb ben deze aanduidingen geen verband met de woorden; wanneer we in ,,'t Nijlan" een Lijnbaan krijgen, dan wil dit niet zeggen, dat daar ooit een lijn baan is geweest. Men heeft gewoon de namen van vroegere ambachtelijke werkplaatsen naar willekeur en belie ven over het stratenplan uitgestrooid. Maar een plaatsbepaling moet in het woord zelf zitten, anders gaat het kunstje niet op. Heel veel straten worden bijvoorbeeld naar personen genoemd en daarbij zal men zich wel wachten voor deze versobering. Men kan kwalijk spreken van de Schubert, de Rembrandt of de Vondel. En met dieren of bloemen wil het al evenmin: de Koe en de Boksdoorn zijn namen, die al te vreemd klinken. Hoe verder u het terrein der straatnaamgeving af- graast, des te meer blijkt, hoe weinig mogelijkheden er zijn om dit nieuwe principe tot systeem te verheffen. We geloven daarom niet, dat het in andere nieuwe stadswijken gemakke lijk tot een herhaling van deze straat naam-versobering zal kunnen komen en daarom zien we eigenlijk het nut daarvan in ,,'t Nijlan" niet zo duidelijk in. Wanneer men was gaan spreken van de Twijnderijstraat(of eenvou diger: de Twijndersstraat") dan zou den we daarmee niet minder gelukkig zijn dan met de nu vastgestelde „Twijnderij"En met zo n traditioneel 'gevormde straatnaam zouden we bo vendien geheel losgekomen zijn van de letterlijke betekenis van het woord. Het vasthouden van die betekenis in de straatnaam kan alleen maar zin hebben, wanneer er een historische verbinding bestaat: de Nieuwestad was eens een nieuw stukje Leeuwar den, de Weaze moet eens een moe rassige plek zijn geweest, zoals de naam aangeeft. Inmiddels geloven wij niet, dat het er veel toe doet hoe men die straatnaam geving regelt. Met een variant op het gezegde als het straatje maar een naam heeft" is elke reële inhoud daar aan ontnomen. We hebben nu een maal veel meer straten dan passende straatnamen. En dan is elk nieuw ini tiatief precies net zoveel waard als het publiek wil. De Leeuwarders zul len eerst wel een beetje tegen deze nieuwe namen aanmopperen, niet om dat onze bevolking veel zinnigs weet te bedenken tegen dit systeem, maar omdat zij graag moppert. En langza merhand zal men er aan gewend ra ken. Eigenlijk konden we straten net zo goed nummers geven

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 5