Prumer: „Hewwe jimme al met lekaansie weest mannen?'' Sure: ,,Ja, ik en e frou hewwe ieertien dagen op Flielan weest, mar wij hewwe niet leul lol hat." Jouke: „Hoe dat soa? Jimme hadden toch mooi weer?" Sure: „Mar dat was ut hem nou juust, man. Ut weer waar ieuls te mooi! Je dusten niet meer op ut stran te kommen, want dan taanden je de futen onder ut lief fut. So hiet waar ut. Je konnen nooit es lekker ete, want je hadden suver nerges sin an. Dat toen ik weer in Luwadden was, hew ik even op 'e skaal weest en ik waar acht pon affallen." Prumer: „Ik hat dij toch foor goochemer ansien, Sure. Ik hew op ut Amelan weest met fekaansie, mar ik bin niet affallen, want ik hew ut kopke bruukt, al fiel dat met die hitte oek niet met. Nee Sure, dou hast as Luwadder oek bedenke mutten dat d'r in disse fekaansie mar één uutkomst waar wat ut eten betreft. En die uutkomst dat waar Turkstra. Ast dou, krek as ik, oek Turkstra beskuut eten hast, dan wast dou die op die skaal niet doodskrokken." Jouke: „Jou hewwe geliek, Prumer. Ik mut nog met fekaansie en as ik oek hiet weer tref, dan sal ik mie niet feriefele late en oek beskuut eten gaan." Prumer: Turkstra beskuut fesels." Jouke: „Wat dachten Jou dan. Mar ik sal ut wel weer min heffe met ut weer. De seumer laat ut goed sitte, mannen! Salie wij es wedde dat Jouke rot-weer krijt? Met een soad regen en hadde wyn en kou? En dan sal Jouke sien kopke oek bruke liek as de Prumer en gien Turkstra beskuut ete mar alle dagen boerekoal-met-wust. En savus een neutsje om warme futen te houwen." Prumer: „As Jouke so'n goeie waarsegger is as hij óns lowe late wil, dan mut Jouke nooit met fekaansie gaan, mar thuusblieve! En mar fast de kachel ansette. En toch Turkstra beskuut ete uut de nije ierpakking. Want Turk stra pakt nou folautomaties in en se hewwe de beskuut een prachtige, fleurige, ik su hast sêgge seumerse ferpakking geven. As Jouke, en wij allegaar, so'n Turkstra rol op tafel sette, nou dan binne wij met fekaansie en dan kanne de regen en 'e wien óns gien snars meer skele." BIJ DB OlIWEHOOF

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 10