nesr Onze Leeuwarder beeldende kunstenaars le Ui Auke de Vries, officieel gehuisvest in de Prins Frederik kazerne, wisselt gaarne en snel zijn korporaalsstrepen voor de tekenstift en het olieverf- penseel bij zijn ouders thuis in de Johan Willem Frisostraat 5. Auke is nu 21 jaar en heeft al een bijzonder stuk kunstleven achter de rug. In Bergum geboren, mocht hij zich van zijn tiende jaar af Leeuwarder noemen. Niets voorspelde in de familie en op de lagere school een bijzondere belangstel ling voor de kunst. Halverwege de am bachtsschool begon hij aardigheid in te kenen te krijgen en spoedig werd ieder vrij ogenblik met tekenen doorgebracht. Alles wat los en vast zat en daarenboven veel gefantaseerde onderwerpen kwamen op het papier. Een onverzadigbare hon ger naar het vastleggen en het eigen maken der zicht- en onzichtbare zaken was losgebroken en duurt nog éteeds voort. Ook toen hij de provincie door trok om voor zijn baas decoratiewerk te maken op muren, auto's enz., eveneens in al de vrije tijd die de drie maanden als decorateur bij V. en D. hem schonk. Als 16-jarige vond Auke het al nodig zijn vleugels verder uit te slaan. Dit lukte door de overplaatsing naar de decoratie afdeling van V. en D. in Den Haag. Niet alleen gaf de decoratie-afdeling gelegen- heid tot interessante opdrachten, zoals décors en costuums, maar ook werd Auke na inzending van reeds gemaakt werk en toelatingsexamen in enen tot het vierde jaar op de avondcursus van de Koninklijke Academie toegelaten. Na een jaar hard werken, ook na de cursusuren, tot diep in de nacht, op eigen kamer, was het verlangen om geheel vrij te zijn onweerstaanbaar. Met overge spaard geld en een door bemiddeling van de kunstenaars Citroen en Schroder ver kregen londsje van 450,kon de toen 17-jarige Auke zijn horizon in Parijs gaan verwijden. De eerste van de zes maanden in Parijs werd voornamelijk een kennismaking met de wereldstad. Alles was interessant, alles leek nieuw en koortsachtig sloeg de jonge kunstenaar aan het werk met potlood, pen en gouache. De in het begin oriënterende schetsen groeiden in Parijs langzamerhand uit tot grote gouaches van huizenblokken, kerkhoven enz., die als een afsluiting van een periode kon den gezien worden. Als 18-jarige in Den Haag terug, werd hem door de bekende kunsthandel Martinus Liernur, in de Zee straat, een expositie van zijn werk, een debuut, aangeboden. De tentoonstelling werd een succes. Bijna al het werk, teke ningen en gouaches uit Parijs, werd ver kocht. Auke wilde wel weer naar de wereldstad terug. De oproep voor militaire dienst hield hem echter tegen. Het uitstel om een studiereis te maken leidde tot de tweemaandelijkse lifttocht naar Scandi navië, tezamen met de andere Leeuwar der kunstenaar Jan Stroosma, die hij eigenaardig genoeg niet zozeer door de tekenkunst maar door beider grote liefde voor de muziek had leren kennen. „Heerlijk was deze tocht", zegt Auke, „zo volkomen anders dan Parijs. Elke dag prachtig weer en elke dag andere schoonheid van natuur en steden. Dag en nacht, s nachts werd het immers niet donker, genoten wij en werd er gewerkt. Het leek of er aan onze vrijheid geen einde kwam." Na de lifttocht was het nog mogelijk om in Friesland aan het werk te gaan. Na nog een uitstel om het laatste jaar aca demie af te maken en veel en constant werken op het oude atelier in Den Haag, moest toch eindelijk het militair-zijn be ginnen. Intussen volgden de exposities elkaar op, meestal met andere jongeren tezamen, Thuis, in Leeuwarden, maakte Auke na de tocht het noorden in, als herinneringsbeeld aan de rotspartijen in de fjorden in Noorwegen, deze grote plakkaatverf. De fors opgezette vormen in een cadans snel met het penseel opgezet suggereren heel goed de ruwheid en verganke lijkheid van moeder Aarde.

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 12