17 Onder het klokje Bouke is terug, maar Liuwe is weer ziek. Plaatselijke en internationale problemen worden weer diepgaand besproken, om, zéér passend, in de agrarische sfeer te eindigen. Willem: „Nou sü ik hast sêgge dat we weer kompleet binne, mar 't is niet soa! Dorus: „Mar Bouke is der wéér, Sterke." Willem: „Ja, dat sien ik oek wel. Mar Liuwe is der niet. Die leit in t sieken- huus." -v Manus: „Dat hew ik oek hoord. Last lan 'e maag en nog wat loof ik." Bouke: „Dat fient Bouke nou jammer. Bouke docht, gusteravund tuuskomen, nou fannemorren dalijks naar 't klokje, en prate met 'e maten. En nou is Liuwe der niet." Willem: „We salie mar niet te gauw de kop hange late. De dokters binne teu- genwoordig hiel wat maans. Hoe hest het had, Bouke?" Bouke: „Hoe Bouke het had hét? Best mannen, priemjé! Mooi weer, en bij de kienders waar alles goed, en soa gesel- lig. Nee, feitwaar, dat kon niet beter." August: „Dou hest het nog al even uut- houden, Bouke. Waarst niet onwennig?" Rein: „Wel een bitsje denk ik, hé Bouke? Dan docht Bouke, o, meensen wat sü 'k nou graag es éven de Murkurius sien wille, of es éven ons Liwwadder grach ten rüke." Bouke: Bouke weet wel, dat Rein overal de gek met houdt, mar 't is waar, dat jou soa nou en dan wel es een bitsje Ier- let fan 'e stad hewwe." Willem: „En daar hoefstie niet foor te skamen, Bouke. Der is foor óns mar één stad, één plak op 'e hele wereld Rein: „En dat is Lekkum!" Willem: „Wat? Lekkum? Nou ja, fooruit, het hoort dochs allemaal bij Liwwadden. Lekkum, en Goutum, en Wuddum August: „En Massum Manus: „Nee Auguust, daar bist mis met. Massum hoort niet bij Liwwadden. August: „Het leit anders dichter bij de stad as Wuddum. Mar ja, leul ferstand hew 'k er oek niet fan." Willem: „Kiek es, je hewwe de geméénte Liwwadden, daar hore Lekkum en Wud dum en Goutum en Hempens oek bij-, en je hewwe de stad, en das foor óns de hoofdsaak. Ik sêg: foor óns! Een Lek- kummer siet dat anders." Bouke: „Ja, foor óns is der mar ien stad! Einlijks oek mar ien Friesland. Wie an 't heitelandsje komt, komt oek an Bouke!" Rein: „En Bouke ken denk ik niet eens boerefries prate Bouke: „Soa, tochst fan niet? Nou, dat kin Bouke pürbêst!" Willem: „Wie ken dat nou niet? Mien dochter woant nou in Utrecht. Wij praten tuus wat Fries en Liwwadders deur me kaar, hur ient, nou hur man dan, praatte een klein poepke hoog, nou en dér in Utrecht weet je 't wel, marre, se is bij de krite." August: „Waar is se bij?" Willem: „Bij de krite, dove Hüzummer." Manus: „Krite? Dat is fan 't kaatsen niet?" Rein: „Nou, wat sü dat. Krekt soa goed as die wieven foetballen gane, so kenne se oek wel kaatse. En Willem sien doch ter ken kaatse. Se hèt de bal es boven slagen, over de Dom hiene. Se noeme hur dér bij de kaatsklub Hotske. Hotske Skuul." Dorus: „Rein is gek1 Stapelmesjokke!" Willem: „As ik nou nog eventsjes mag, mien dochter is op 'e Friesse krite. Alle maal Friezen bij mekaar. Se singe Fries, se prate Fries, der komt es een sprekker Tetman en Jarich komme der wel es August: „Ooooh. Sü daar wel wat an weze?" Bouke: „Dat is prachtig jonge, dat is hardstikkene mooi. Singe fan „Pake syn klok", en „Rölje, rölje Rein: „Ik denk dat die kriten steeds meer nije leden krije. As jou straks nog es een Fries sien wille, dan mut je niet nar Stiens gaan, mar nar son krite in Amster dam. Want wij lope leeg." August: „Hest last fan 'e ingewanden, Rein?" Rein: „Ah nee, goocheme gladjanus, ons previnsje loopt leeg. Dér skrieve de kranten oek hieltied over. Se late óns hier met mekaar feteh, nou ja, jim rekke het wel een bitsje. En as dat niet ierandert, gane we der an." Willem: „En dit keer ferkoopt Rein gien grapkes. Het mut anders. Iedereen skrieft het, en iedereen seit het. Mar het komt soa niet goed." Bouke: „Bouke docht anders dat se hier in Liwwadden nogal wat fan plan waren. Dat wiesde dochs wel een bitsje in 'e goeie richting." Willem: „Mar wat komt daar fan? As se in Den Haag niet met geld komme, kenne óns meensen op 't stadhuus oek niks." Rein: „Die sitte daar wat op geld te wachten, nou, en doe ferfeelden se hur een bitsje, en doe hewwe se wat nije straatnamen uutdokterd, en nou is t weer niet goed." Manus: „Ja, wat een reboelje niet? Waf geeft dat nou, hoe je straat hiet. Dat is toch bijsaak?" Dorus: „Ja, mar astou nou jaren in een straat woand hest, en se geve dan son- der boe of bah of wat oek, son straat een andere naam, en oek nog een nüvere naam, dan ken ik mij foorstelle, dat je koegels wurre." Bouke: „Ja, dat ken Bouke sich oek wel een bitsje indenke." August: „En se mutte Hüzum allied hew we. Se binne al es eerder an 't prutsen weest, met een stuk of wat straten, die't op 'e Skraans uutkomme, en nog een paar. Wat geeft dat nou hoe een straat hiet." Willem: „As 't niks geeft, ken je se oek nou en dan wel es ferandere." Rein: „Wel ja, een mooie bak foor één april. De naamplaatsjes fan 'e straten ferandere. Dan gaast slapen in 'e Fontein straat, en de wust wakker in 'e Butter- hoek." Willem: „Ja, of dou gaast slapen in 'e Bleekerstraat, en de doest de ogen open op 'e Bleeklaan." August: „Mar wat een ongemak foor de post en soa." Manus: ,,'t Is oek mar een bak, Auguust. As je nou met 'e gekke kop es wat uut- hale wüden op 1 april, dan süden je het soa doen kenne." Bouke: „Allafijn, we mutte mar es sien, hoe 't komt. Kroeskop hoeft er niet deur nar Ammérika toe." Dorus: „Wat denkt Willem fan die rei ze- rij fan die groate mannen. Sü 't wat op- levere?" Willem: „Die kwesje is niet soa één- foudig, Dikke. Punt één: ik mut nog sien dat die Rus der hene gaat." August: „Mar hij hèt het toch sellel seid. Earst is hij bij 'em weest, die swarte, kroezige kerel, die t se hast doadgooiden met bloemen Rein: „Hoe weestou dat allemaal, Auguust?" August: „Dat hèt met groate letters in 'e krante staan." Willem: „Goed só, Auguust. Wie de krant leest, die weet wat. Die ken overal over metprate." Rein: „Mar siestou em nog niet gaan, Sterke?" Willem: „Nee Nee. Sukke mannen, sukke dik.eh diktatorren komme hast nooit büten hutten land. Ik sien Eizenhouwer nog gauwer in Moskou, as Kroeseman in Nieuw-jork!" Rein: „Om mij gaat het allemaal deur. Soa lang se met mekaar prate, skiete se niet." Willem: „Soa is 't. En wij ganeeerst mar es feestfieren. Stamboekfeest." Dorus: „Ja, groate keuringen niet? Op 'e nije fémerk." Willem: „Jaren leden loop ik es in 'e Begienestraat. Daar kom ik son klein, donker mantsje teugen. Een bütenlander. Hij fraagt mie wat. Slaat met hannen en füten. Ik docht: Sü die nar de bollekeu- ring mutte? Nou en doe, en ik fon dat aardig link fan mie sellel, doe gong ik een endsje op hannen en füten lopen, en brulde fan boe-oe-oeh! Ja, sei-d-ie. Mooi. Ik sleep em nar de fémerk. Kiek, sei ik, daar! Nee, sei hij, daar! En hij wees nar de kafléés! Boeh is daar! Nee, boeh is daar! En eindelijks, ja, daar kreeg ik het deur. Hij hadde dust ...en hij wü een glas melk drinke!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 17