Meer recreatiemogelijkheden vlak bij Leeuwarden GROEIEND LEEUWARDEN <vi Plannen voor twee openlucbtbaden De Froskepölle 3 De Froskepölle, zoals deze bekeken kan worden uit een electriciteitsmast van het PEB (het voorbeeld van de totograai is uiteraard niet voor algemene navolging vatbaar Links op de voorgrond het kunstmatige strandje bij de grote pias- vijver. Men ziet, dat de begroeiing al een heel eind omhooggekomen is. Het vlakke Friese weideland in de onmiddellijke omgeving van Leeuwarden mag uitmunten door zijn fraaie perspectieven en daardoor een typisch landschapsbeeld opleveren, voor de simpele behoefte aan recreatie der stedelingen biedt het maar weinig mogelijkheden. Natuurlijk zijn wij Leeuwarders bevoorrecht door de nabij heid van de meren, maar de watersport is niet een simpele vorm van recreatie. Men heeft er nu eenmaal een boot voor nodig en zelfs een eenvoudig vaartuigje zonder overdreven luxe, maar met ruimte en minimaal comfort voor een heel gezin vraagt een uitgaaf, die niet ieder uit de spaarpot kan halen. Wat we hier voor het dagelijkse en kosteloze vertier ontberen, dat is een plek waar het, zonder meer, „aangenaam vertoeven" is om maar eens een ouderwetse uitdrukking te gebrui ken. En bij het signaleren van dit gebrek wijst men op de steden, die een bosrijke omgeving hebben. Bos is wel bij uitstek de plaats waar de stadsmens het wil zoeken om eens uit te blazen van het jachtige bestaan op het asfalt en de straatklinkers. Nu is het met de recreatiemogelijkheden in de omgeving van Leeuwarden plotse ling veel minder akelig gesteld, wanneer men de blik wat verruimt tot buiten de onmiddellijke omgeving van de stad. Het moderne vervoer (openbaar of privé) breidt de mogelijkheden voor daguitstap jes toch eigenlijk over de hele provincie uit en binnen Friesland vindt men alles wat het hart kan begeren. Daar zijn de meren, daar is het bosgebied van ooste lijk Friesland en dat van Gaasterland, daar is de IJsselmeerkust, waar de riante badplaatsen weliswaar ontbreken, maar aan en in het water voor oud en jong volop gelegenheid is tot prettig zomer- vertier, dat in het water bovendien na genoeg ongevaarlijk is. Wij zijn niet afgunstig op Zandvoort en Scheveningen, waar de mensen elkaar op zomerse zondagen verdringen om een plaatsje op het strand of in zee te krij gen. Wij hebben in eigen provincie alle mogelijkheden tot recreatie, inclusief de daarbij onontbeerlijke ruimte, die het ge voel van bevrijding kan verschaffen Niettemin kan de aantrekkelijkheid van Leeuwarden als woonstad in aanzienlijke mate worden vergroot, wanneer de on middellijke omgeving meer recreatiemo gelijkheden krijgt. Men wil er nu een maal wel eens uit, zonder dat er meteen een uitstapje van gemaakt moet worden. Het gemeentebestuur van Leeuwarden ziet deze noodzakelijkheid duidelijk in en heeft verschillende projecten op sta pel staan om op deze manier het leven der Leeuwarders te veraangenamen. Het oudste en, wat de uitvoering betreft, eerste plan betreft de welbekende Fros kepölle. Het is het eilandje, dat bij het graven van het Van Harinxmakanaal is ontstaan en omsloten wordt door dit ka naal, het Woudmansdiep en de Wijde Greuns. Het driehoekige terrein van 21 hectare ligt dicht bij het zuidoosten van de stad en zal in de toekomst, wanneer de stad met het uitbreidingsplan ,,'t Ald- lan" is vergroot, zelfs tegen de stads rand komen te liggen. Een paar jaar ge leden is men al met de aanleg van het westelijke deel van de Froskepölle (zeven hectare) begonnen en dit stuk vertoont nu al een bijzonder mooie begroeiing, die V

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 3