't N De Kleine Wielen an «I mm Jrx *020** 5 iMMT #r méé .*r» »i M> Dit is een maquette van het recreatiegebied ,,De Kleine Wielen". In het midden onder ziet men het geprojecteerde nieuwe openluchtzwembad. echter nog wel wat moet aansterken, voordat men de stadsbevolking er zon der bezwaar op los kan laten. Het eiland je is nu trouwens alleen over het water bereikbaar; in de toekomst zal een weg verbinding worden gemaakt. De Froskepölle is dus een belofte voor de toekomst een nabije toekomst, naar wij hopen. Het is een zeer aantrekkelijk recreatiegebied, met bomen, struiken, speelweiden en een grote piasvijver, compleet met een strandje. In die vijver kunnen de kinderen naar hartelust spelen en er komt een fikse doorstroming van het water doormiddel van een gemaal of misschien van een windmolen. Om de bezoekers te laten zien dat het water stroomt, komen er zelfs drie stuwen die watervalletjes veroorzaken. Het is nu nog rustig op de Froskepölle, al komen er vrij veel watersporters op bezoek. De begroeiing kan zich dus on gestoord ontwikkelen en dit verschaft de Plantsoenendienst, onder leiding van de heer A. M. van Essen, de gelegenheid om er wat botanische experimenten uit te voeren. Van heinde en ver neemt men planten mee om te proberen, of ze hier wortel willen schieten. De heer Van Es sen is terecht enthousiast over dit stukje kunstmatige natuur, dat een bijzondere attractie voor Leeuwarden zal worden. En bij zijn enthousiasme komt alweer de teleurstelling over het feit, dat zelfs de zeer schaarse bezoekers van het moment al weer vernielingen in de begroeiing hebben aangericht. In het Leeuwarder vijfjarenplan komen verschillende posten voor, die betrekking hebben op de voltooiing van het Froske- pölleproject: aanleg tweede deel ƒ310.000, toegangsweg 300.000, watersportacco- modatie 20.000. Veel groter dan het recreatiegebied Fros kepölle wordt dat van de Kleine Wielen. Van ouds hebben Grote en Kleine Wielen de belangstelling der Leeuwarders en men weet wel, dat beide naar capaciteit en inrichting niet meer aan de eisen vol doen. Het plan om van de Kleine Wielen een uitgebreid recreatiegebied (167 ha) te maken, hangt samen met het project tot herontginning van de Kleine Geest. Enige jaren geleden hebben Gedeputeer de Staten daartoe een commissie ingesteld en bij de uitwerking der plannen is de gedachte gerezen een deel van dit Kleine Geest-gebied voor de recreatie te be stemmen. Dit is het Kleine Wielen-com- plex, dat begrensd wordt door de Gro ningerstraatweg, de weg Zwartewegsend Tietjerk, de spoorlijn naar Groningen en het Ouddeel. In het centrum daarvan liggen de Kleine Wielen, waarbij een nieuw openlucht-zwembad zal worden aangelegd. Verder komt er een bebos sing en een singelbeplanting om de Kleine Wielen. Wandel- en fietspaden zullen dit gebied toegankelijk maken voor de mensen, die er eens een dag of een middag „uit" willen zijn. De Kleine Wielen ligt niet op het grond gebied van Leeuwarden, maar in Tietjerk- steradeel. Het spreekt echter wel vanzelf, dat dit recreatiegebied in de eerste plaats voor de Leeuwarders van belang is en daarom is onze gemeente vertegenwoor digd in de werkcommissie, die de verdere plannen moet uitwerken. Voorzitter daar van is de burgemeester van Tietjerkste- radeel. Dat met dit project specifiek Leeuwarder belangen in het geding zijn blijkt overigens wel zeer duidelijk uit het feit, dat het Leeuwarder vijfjarenplan verschillende grote posten voor de aan leg vermeldt; recreatiegebied 1.500.000, openluchtzwembad 1.500.000, rijwielpad naar de Kleine Wielen 167.650, Al deze plannen zijn uiterlijk 1 september van dit jaar besteksklaar. Een tweede openluchtzwembad krijgt Leeuwarden in de toekomst in het nieu we recreatiegebied ,,'t Nijlan", in het zuidwesten van de stad tussen het woon gebied van deze naam en de spoorlijn naar Zwolle. Dit project vindt zijn weer spiegeling ook al in het vijfjarenplan. Dit vermeldt voor de aanleg van het gehele recreatiegebied één miljoen en het openluchtbad zal eenzelfde bedrag moeten kosten. Ook deze plannen zijn op 1 september besteksklaar. Wat de natuur de onmiddellijke omge ving van Leeuwarden niet heeft geschon ken, dat moet dus door mensenhanden tot stand worden gebracht. De door deze mensenhanden (plus de machines) ver richte arbeid, de materialen en alles wat verder bij zo'n werk te pas komt, kosten geld veel geld zelfs. Leeuwarden zal miljoenen moeten offeren om de Leeu warders het leven in deze stad te veraan genamen. Dit geld is goed besteed, zo meent het gemeentebestuur, want levens vreugde is van onschatbare waarde!

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 5