Toen onze grachtjes nog vol scheepjes lagen Uit grootmoeders ansichtenalbum bepaalde waren aan de wal en aan de man werden gebracht: de Berlikumer- markt, het trefpunt van de aardappelhan delaren uit het Bildt en de Groentemarkt, waar ook kool en wortels werden aan gevoerd, Dat deze markten door de jaren heen niet aan dezelfde plaatsen gebonden wa ren, bewijst een naam als de Wortel haven, waar men zich eertijds niet hoefde af te vragen, welk artikel er op de markt werd gebracht. Jammer genoeg hebben niet al deze zin volle namen de markten zelf overleefd. Toen er al lang geen koren meer werd gelost in het stukje gracht tussen de Korfmakers- en de Koningspijp, vond men het ook niet nodig de namen Koren markt en Over de Korenmarkt langer te bewaren en zo werd het hele lange eind tussen het Hoeksterend en de Kelders gemakshalve maar Voorstreek genoemd. Ook de aardige Deinumer Zuupmarkt verloor haar recht van bestaan, toen er geen karnemelk meer vloeide tussen de Kleine Kerkstraat en de Nieuwesteeg en sinds 1878 bestaat er geen onderscheid meer tussen deze markt en de Vleesch- markt er naast, waar het nu ook doodge woon Nieuwestad heet. En wie heelt het nu nog over de Bier kade, wanneer hij de (nu) naamloze los- wal bij de Kelders bedoelt? Het in ere herstellen van deze oude namen door ze tussen haakjes op een tweede bord onder de huidige namen te vermelden, zou aan beveling verdienen en zeker niet zo'n storm van protest uitlokken, als het in voeren van bepaalde andere namen, die aan de ouwe tijd herinneren Twee plaatjes De twee kaarten, die we ter illustrering van dit verhaal als bloempjes uit groot moeders ansichtenalbum plukten, zijn beide door stadgenoten uitgegeven; die van de Voorstreek door de heer H. Wij- benga, die aan deze Voorstreek woonde, die van de Nieuwestad door de heer R. van der Velde, die aan deze Nieuwe stad woonde. Beide heren hebben zich indertijd bij het uitgeven van prentbriefkaarten van Leeu warden zeer verdienstelijk gemaakt en Het is niet altijd zo geweest, dat de veelomstreden grachtjes in onze binnenstad alleen maar een decoratieve functie vervulden. Met dat doel hebben onze voor ouders ze vele honderden jaren geleden ook niet gegraven; integendeel. Niet om het stadsbeeld te sieren, maar uit economische en defensieve oogpunten werd het grondgebied van het oude Leeuwarden door tal van grachtjes in mootjes verdeeld: het water vormde toen de belangrijkste aanvoerweg voor de goederen en grond stoffen, die onze stamvaders voor hun levensonderhoud nodig hadden, terwijl het bovendien voor een stad, die zich tegen een aanvaller moest verdedigen, een ge wichtig wapen was. De technische ontwikkeling van het oor logvoeren, die ook in de goeie ouwe tijd niet stilstond, deed de grachten hun de fensieve betekenis al zeer lang geleden verliezen, maar voor het scheepvaartver keer bleven onze binnengrachten tot een vlak achter ons liggend tijdstip van eminent belang. Het barricaderen van een stuk gracht met een paar honderd boomstammen, waartoe de gemeente zich gedwongen zag om de walmuren van de vroegere Korenmarkt voor instorten te behoeden, zou voor enkele tientallen jaren eenvou dig niet denkbaar zijn geweest en het wat sombere beeld van onze binnen grachten zonder een enkel scheepje erin, kon men een halve eeuw geleden mis schien alleen maar op de zondag zien. Er prijken dan ook reeksen prentbrief kaarten in grootmoeders ansichtenalbum, waarop we de functie van de stadsgrach ten als vaarwaters duidelijk zien uitge beeld: prachtige foto's van hele vloten schepen, die ligplaats kozen aan de Voor streek, de Kelders, de Weaze, de Nieuwe stad of het Schavernek, om daar hun goederen te lossen. Die goederen werden op de wallen opgetast en vaak ter plaatse verhandeld, wat aan de binnenstad van het Leeuwarden van toen wel een uiter mate bedrijvig en gezellig karakter gaf. Nog is dit systeem van het aanvoeren van goederen tot in de binnengrachten niet geheel verleden tijd, want op be paalde dagen in de week meren er nog (voor vervolg zie pagina 15) steeds motorbootjes aan de kaden van het Schavernek en trouwens ook in de stadsgracht bij de Amsterdamse Bank en aan de Willemskade, maar deze vloot van trouwe doorzetters is de laatste jaren wel heel sterk gedund en de dag is niet ver meer, dat we ook deze bootjes niet meer in de stadsgrachten zullen zien. Markten Heel vroeger hadden ze allemaal hun eigen plaats en enkele straten dragen nu nog de naam van de markten, waar toen LBEtT W AML1MVuontraek. V

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 9