Rentegevende spaarchèques Credietbemiddelingsinstituut schept een nieuwe spaar-mogelijkheid 11 Tegen mU verin in góecferen bijl lostóofiit, bene? •Ie tegenwaarde f ik-muWeimgs s v pti r>; t'r Wy In verscheidene Leeuwarder zaken kan men, sinds 15 september, „rente- gevende spaarcheques" kopen. Door de nogal duur-klinkende aanduiding van deze waardepapieren lijkt het een ingewikkelder zaak dan zij in wer kelijkheid is. Zo'n spaarcheque is namelijk niets anders dan een soort waar debon, die men in kan kopen en besteden bij de ongeveer honderd winke liers, die aangesloten zijn bij het Crediet Bemiddelings Instituut. De waarden van de rentegevende spaarcheques zijn ƒ1.ƒ2.50 en 10. Op deze manier wordt een, voor ons land nieuw, spaarsysteem in het leven geroe pen, dat wellicht een beperking tot ge volg kan hebben van het kopen op afbe taling. Het afbetalingssysteem heeft nu eenmaal grote bezwaren. Niet alleen be tekent het 't aanvaarden van een schuld, met allerlei mogelijkheden van narigheid bij het terugbetalen daarvan, ook heeft de afbetaling het bezwaar, dat aan de koper een vrij hoge rente in rekening wordt gebracht. De Volkscredietbank be rekent 8 procent en afbetalingszaken laten veelal 13 procent rente betalen. De koper merkt dit misschien niet zo duide lijk, omdat hij ook deze rente in een groot aantal porties betaalt, maar dit is de bedrieglijke schijn, die heel het afbe talingssysteem omgeeft. Wie eerst spaart en dan koopt, vermijdt deze extra-kosten en wanneer men het geld voor belangrijke aankopen vooraf Dit is een reproductie van de spaar cheque van een rijksdaalder. Ze zijn er ook van één en van tien gulden. bijeenbrengt door „rentegevende spaar cheques" te vergaren, dan krijgt men nog 3 procent rente op de koop toe. Eigenlijk is het woord „rente" hier niet terecht gebruikt, omdat deze toeslag niet afhankelijk is van de tijd, die verloopt tussen het kopen en het besteden van de spaarcheque. Duurt dit een maand, dan is het 3 procent en na een jaar of langer is dit percentage nog steeds onveranderd. Men kan eigenlijk beter van een premie spreken. Rente of premie.... het systeem is bij zonder aantrekkelijk. Wie af en toe zo'n spaarcheque bij één der aangesloten win keliers koopt, vult een spaarvarkentje, dat uit zichzelf nog iets vetter wordt bovendien. En op elk gewenst moment kan men bij de aangesloten winkeliers kopen wat men wil. Bovendien is men geheel vrij in de keus der zaken; het is dus niet nodig, dat de rentegevende spaarcheques worden besteed in de zaak waar men deze heeft gekocht. De drie procent rente wordt meteen bij de aan koop verrekend. Men kan dit bedrag in geld van de winkelier ontvangen of dit als aanvulling van de koopsom gebruiken. Naar de branches gerekend kunt u met de spaarcheques terecht bij de handel in fietsen en bromfietsen, kleding, textiel, radio's, meubels, vloerbedekking, woning textiel, huishoudelijke artikelen (o.a. was machines, wringers, stofzuigers), naai- en breimachines, kinderwagens, haarden en kachels, bedden en dekens, schoenen. Het spaarsysteem is dus speciaal gericht op de aankoop van „grote stukken", waarmee men doorgaans de meeste moei lijkheden heeft. Een bijzondere mogelijkheid voor het ge bruiken van de rentegevende spaarche ques biedt de Volkscredietbank (Span jaardslaan 45). Bij het opnemen van een crediet, kan men dit niet alleen in geld, maar ook in de vorm van spaarcheques ontvangen. De Volkscredietbank rekent 8 procent rente en op de spaarcheques ontvangt men drie procent. Dit betekent dus, dat men voor een dergelijk crediet in feite 5 procent rente betaalt. Drie Leeuwarder wethouders ontmoetten, tijdens een bezoek aan de keuringen van het Fries Rundveestamboek op de Nieuwe Veemarkt, daar tot hun plezierige verbazing de heer O. Sante- ma, in agrarisch pontiiicaal en met een keurings-koe aan de lijn. De verbazing mag gerechtvaardigd worden geacht, wan neer men weet, dat de heer Santema (raadslid voor de C.H.U.) in zijn dagelijks bedriji niet met vee, maar met boeken omgaat. Hij is namelijk ambtenaar bij de Provinciale Bibliotheek in het Kanselarijgebouw. Hier drukt wethouder Pols de heer Santema zeer cordiaal de hand en rechts vertoont zich glimlachend wet houder Van der Schaal. De derde wethouder is op de foto niet te zien; het was wethouder Tiekstra, die achter de camera stond en zijn twee collega's en de heer Santema vereeuwigde met de objectiviteit van een goed stadsbestuurder.

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 11