Jüeinte \\falfa Onze kunstenaars Leeuwarder beeldende 12 Het ontwerp, met de vogels, voor een muurschildering is als vulling van het vlak sterk op beweging gebaseerd. Op een verticaal gebed iond bewegen zich van rechts boven naar links onder drie vogelliguren. Door de verticale stroken wordt deze diagonaal-vlucht in het vlak gehouden. De vogels geven heel iraai het idee weer van zowel komst als vertrek. Ook is het typisch decoratief, omdat er van diepte geen sprake is. De groot gehouden vormen vragen om een muurvlak. Jammer is het dat de kleuren verloren zijn gegaan. Het vogelmotief in felle blauwen, groenen, gelen, blauwen en zwart, komt tot rust op een fijne grijze achtergrond. Waar men in de voorkamer van een huis in de Mozart- straat een zeer huiselijke en opvallend antieke platte buiskachel ziet staan woont Meinte Walta. Hij heelt een ringbaardje en is 39 jaar. Hoog boven de geel koper versierde kachel, op zolder, heeft hij zich een verrassend ruim en smakelijk ingericht atelier getim merd, waarin hij zich als in een ivoren toren kan terugtrekken. Meinte heeft de smaak voor de kunst met de paplepel opgediend gekregen. Mein- te's vader, Jarig, nu 72 jaar, heeft name lijk heel zijn leven zijn hart aan de kunst verpand. Dezer dagen nam hij nog twee nieuwe opdrachten voor portretten aan. Het schilderen van portret en stilleven was dan ook Jarig Walta's grote liefde al had hij een lak- en spuitinrichting in Wijtgaard. Jarig Walta drong via de verf van zijn ambacht en met de steun en de vriendschap van de onderwijzer-teken- leraar en oud-Leeuwarder Kaspers lang zaam maar zeker naar de veredelde verf van de Kunst. Zo zag Meinte vanaf zijn luiertijd uiterst minitieus en zeer naturalistisch gepen seelde werkjes ontstaan, zo veel en zo regelmatig, dat het hem leek onafschei- delijk bij het leven te behoren. Vader Jarig vond, ondanks zijn opgaan in de vrije kunst, dat Meinte na de lagere school eerst maar eens moest zorgen wat vaste grond onder de voeten te hebben. Braaf doorliep Meinte de ambachtsschool, afdeling schilderen; haalde de acte l.o. tekenen en was daarna op pad om am bachtsschoolleraar te worden, toen de oorlog hem noopte onder te duiken en de studie stop te zetten. De oorlog was ook oorzaak dat Meinte door de toen zeer vlotte verkoop van schilderijtjes met, onder invloed van vader Jarig, heel preciese landschappen en stillevens later niet meer tot studie kwam maar een baan zocht en kreeg als reclame-ontwerper bij de Leeuwarder Pa pierwaren Fabriek. Dit laatste natuurlijk met het idee daardoor geld te verdienen om te leven en vrije tijd over te houden om in de echte kunst verder te gaan. Toch deed het reclamevak Meinte iets. Hij kreeg er plezier in, zodat na zes jaar een overstapje voor eveneens zes jaar naar reclame-bureau Bouman volgde. In tussen was Meinte getrouwd en reeds in het bezit van drie jonge zonen. Anderhalf jaar geleden kwam er plotse ling een ommekeer in zijn leven. Hij ging als vrij man zijn weg zoeken. Ook natuur lijk weer in het reclame-vak op alle gebied en volkomen nieuw: als teken leraar op bakkersschool, huishoudschool en kunstnijverheidsschool. Aardig werk noemt hij deze laatste bezigheid, al grijpt hij elk vrij ogenblik naar tekenstift en penseel.

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 12