17 Onder het klokje Vanzelfsprekend is de F.R.S.-ieestweek het onderwerp van gesprek bij de klok mannen. Willem-met-koe was op de keu ringen, en Sibbele had het circus met een bezoek vereerd. Sibbele, geen honderd jaar, wel de oudste nozum! Liuwe: „Ik ken de kop weer wat tille. Mar ieul bin 'k nog niet. Dat ik maak het niet al te lang, hor." Rein: „Feul te blied, dat we die weer sien kenne. En dou must het oek niet iok- sére. Pas mar goed op die sellei, een an der doet het toch niet." Willem: „Dou bist einlijks krekt een bit- sje te laat weer op 'e proppen. De feesti- viteiten binne over." Liuwe: „Ja, dat hew ik allemaal uut 'e kranten hale mutten. As 't allemaal sü waar as de kranten skreven, dan waar 't geweldig." Dorus: „Och ja, wat sa 'k sêgge Willem: „Wat sa 'k sêgge? Wat suust anders sêgge as dat het een merakel waar. Beste bollen en freemde menisters, en een moordadig sirrekus, en wat ille- menaasje, en eh Rein: Draaiorgels en nozums August: „Ja, wat binne nozums einlijks? De kranten skrieve daar hieltied over, en je krije soa de indruk, dat het rare apperaten binne, mar hoe sit dat nou krekt?" Manus: „Se sêgge wel es, de kranten musten der niet soa over skrieve, dat waar beter." Rein: „Och, het is een stelletje getroe- beleerde jonge kalven. Wat tjirge en an- gaan, en de saak wat opruie." Willem: „Ik docht so: tuus een best pak ioor 't bloate gat, en op straat de brand- spuut der op, en der niet nar kieke, en der niet over skrieve, klaar is keesje." Bouke: „Bouke hèt em een paar avun- den de ogen uut 'e kop keken, mar ik hew die eh nozummen nooit sien. Hoe siene se der uut?" Dorus: „Ah, wat geelt dat nou allemaal? Late we der niet over prate. Willem praat oek liever over de keuringen denk >k." August: Bist der bij weest, Willem?" Willem: „Nou, nou. Hast alle dagen. Ik sei teugen mien ouwe boer, ik sei, jou sorge der wel foor, dat Willem met een Gelske oi een Boukje an touw, parre- dére ken ioor de sjurie langes. 't Is mus- kien de laaste groate keuring, waar ik bij weze ken." Bouke: „Skei uut, Sterke, skei uut, dou laast Bouke hast snottere. Een meens wurdt mar mankeliek ian suk praat." Rein: „Nou goed. Dus Willem met 'e bok an touw op 'e nije iémerk. Konst de warmte wat houwe?" Willem: „We switten óns an water. Mid den op 'e ilakte, en dan die geile son, en dan son koei wat ongemakkelijk weze, heden, heden, wat waar 't warm. Mar ja, in 'e houding ioor de heren langes." August: „En savus een emmer melk met nar huus?" Willem: „Ah, nee, jonge, soa hebberig bin ik niet. We setten dêrre de panne wel es an 'e mon, mar dat deden we iroeger bij de boer oek." (Naderende SibbeleWat deden jimme iroeger bij de boer? De beest uuthange seker?" Allen: „Ah, Sibbele! Ouwe taaie. Hoe is 't nog?" Sibbele: „Met mij goed. Mar ik bin oek nog een jongkearel. As je nou eerst es honderd binne Willem: Dat wustou loot ik hè? Wat hew ik hoord, Sibbele, bistou in sirrekus Krone weest?" Sibbele: „Reken mar. Sibbele slaat nooit een sirrekus over. Och, as je oud wurre ken je niet meer, dus je mutte der nou nog bij weze." Bouke: „Het jongste is der bij dij anders oek al aardig ai, docht Bouke soa. Hoe feer bist nou, liji en tachtig?" Sibbele: „O, heden nee, waar 't mar soa! Ik bin nog mar twee-en-tachtig. Mar.,. met ere. Ik hew gusteravund nog even in 'e goal stonnen." Rein: Eikeneen wil graag jonger weze as ie is, mar Sibbele Panhéring lient het spietig dat ie gien drie jaar ouwer is." Sibbele: „Ik wü wel twintig jaar ouwer weze. Prachtig moai man, dan waar ik over de honderd." August: „Mar waar hestou gusteravund in stonnen?" Willem: Sibbele is in 't sirrekus weest. Wat een mooi peerdespul niet, Sibbele?" Sibbele: „Ho es even, we mutte de boel niet deur mekaar hale. Gusteravund wa ren de jonges an 't loetballen en doe must Henkie, mien opasêgger even nar huus. En doe sei-die: Wil opa even kie- pe? En soa raakte ik in 'e goal. Ik hew oek nog een pienaltie houden." Dorus: „Heden, heden, hoe ouwer, hoe gekker." Manus: „Dat mul iedereen sellei wete. Mar dou bist niet bij de luwen in 'e kooi kropen?" Willem: „Nee, mar nou kon dat oek niet. Het waren tijgers, mar se waren as de doad ioor die dikke kerel met allienig een klein broekje an." Sibbele: „Dat waar een mooi nummer. En wat waar der een lange kombooi niet? En al die oaliianten boven op me kaar Dorus: „Waren der oek klonen? Fan die gekke kerels?" Willem: „Ja, die waren der oek, mar dat hew ik wel es beter sien." Sibbele: „Dat must niet sêgge, Sterke. Hij waar lekker an 't rokken-en-rollen met son meide-pop. Och, och, och, wat naaide dat er uut. Se daansten as echte nozums." Bouke: „Hestou wel es nozums sien, Sib bele?" Sibbele: „Ol ik wel es nozums sien hew? Nou ja, nou nee, och, wat sa 'k sêgge Manus: „Hoe siene se der uut, Sibbele?" Sibbele: „Ah, wat ken 't mij skele. Wat hewwe een mooie week had niet? En mooi weer. En een meensen, een meen- sen Dat waar weer beste reklame ioor de stad. Ons Ljouwertsjè!" August: „De Lauwers-sé mut dicht!" Willem: „Das weer heel wat anders. Se wilden het Skavernek oek al dicht hew we, loof ik. Is daar in 'e raad niet over praten?" Rein: „Dat looi ik wel. Mar 't gong niet deur. Se waren der in Bé en Wé niet ioor. Der is wel wat in weest fan een nij rusthuus." Liuwe: „Daar staan ik nou echt op te wachten. As je soa oud en soa hallei binne as ik, dan kenne jou pattekelier niet meer hoipen wurre." Bouke: „Se bouwe oek son soart gebouw bij de nije brugge in 'e Skraans." Liuwe: „Ja jonge, mar dat is meer ioor lui met spiekers. Waar Rein het over hadde, dat komt looi ik ioorbij Achter de Hoven. An 'e Potmarge." Rein: „Dan hewwe die ouwe stakkers de stank inklüsiel." Willem: „Ja, dat skient daar wel erg te wezen. Het kost nogal wat geld om daar ai te kommen." Manus: „Se musten nou en dan es met o-de-klonje spuite in 'e grachten. Oi wat anders dat lekker ruukt. Nou ja, das mar een grapke." Rein: Dou must nou niet al te lollig wurre, Manus, want dan lacht Liuwe em derekt weer siek." Sibbele: „Wat kenne die beesten in son sirrekus oek stinke niet? Het walmde der over. Mar wuustou in een rusthuus, Liuwe, op dien leeitiêd?" Liuwe: Dou bist nog hecht en Hink Sib bele, mar ik bin niet ieul meer. En dan is goeie iersorging alles weerd. Over een jaar praastou muskien oek wel heel an ders, Sibbele." Sibbele: „Dat ken best weze, mar foor- lopig gaan ik liever in een sirrekus as in een rusthuus. En nou mustou nar huus, Liuwe, het swit staat-ie al weer op 't ioorhooid. Dou bist niet ieul meer. Ik sü nog wel bij de nozums kenne, mar dou niet!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 17