«ï^euenóvreugd» BELANGSTELLING VOOR DE LANGDURIG ZIEKEN Leeuwarden is een nieuwe vereniging rijker geworden. De organisatie draagt de naam „Levensvreugd" en doelt daarmee niet op het heil der eigen leden, maar op dat van anderen. Dit nu is een sympathieke doelstelling, die we maar al te weinig aantreifen en wanneer u dan bovendien nog weet, dat het hier gaat om het heil der langdurig zieken, dan nemen wij aan, dat uw sympathie voor deze jonge organisatie niet voor de onze zal onderdoen. Natuurlijk moet het heil van langdurig zieken in de eerste plaats door de medi sche wetenschap worden gediend, maar bij alle ijver en toewijding van artsen en verpleegsters blijft één schrijnende om standigheid toch altijd een zeer aparte en zeer zwarte schaduw over het ziekbed werpen. Dat is de vereenzaming, waaraan de langdurig zieke ten prooi is. Hij of zij is „uit de circulatie" geraakt, de oude banden met vrienden en kennissen blij ven eerst nog wel in stand, maar gaan deweg treedt een verslapping daarvan in. De zieke telt niet meer mee in het maatschappelijke verkeer en raakt ver geten. Opgesloten tussen vier muren als hij is, wordt zijn wereldje steeds kleiner. Aanvankelijk is daartegen het verzet; de zieke probeert toch, bij alle beperking der mogelijkheden, nog mee te doen, maar langzamerhand ontstaat de doffe berusting in het eigen lot van uitgesto tene te zijn. Ën in zo'n triest bestaan is elke belang stelling van buitenaf een geestelijke wel daad, vooral wanneer deze belangstelling materiële inhoud krijgt. Zo is er het Wel fare-werk van het Rode Kruis, dat onder deskundige leiding voor verstrooiing en passende bezigheid zorgt en vele zieken aldus voor een belangrijk deel uit de geestelijke misère heeft geholpen. Ook op andere manieren wordt belangstelling voor deze medeburgers getoond. Wij denken aan de zonnebloem-actie en de actie „De Eerste Stap" van de jeugd organisatie van het N.V.V. „Jonge Strijd", die naar de woorden van Albert Schweit zer een stukje praktische mensenliefde ten opzichte van zieken betracht. Wat wil nu „Levensvreugd" naast of te midden van alles wat er op dit terrein reeds gebeurt? De nieuwe vereniging wil proberen te ondernemen wat voor de anderen nu juist iets te hoog is gegre pen of organisatorisch niet mogelijk is. Het bestuur van „Levensvreugd" wil trachten aan individuele wensen tege moet te komen en het hoopt daartoe in staat te worden gesteld door een ruime aanhang van leden en een nog ruimere kring van mensen, die op dit punt een bijzondere offervaardigheid willen be trachten. Misschien, zo denkt men, is hier of daar een encyclopaedie nodig, wellicht kan een serie gramofoonplaten ergens precies zijn wat een zieke voor zijn geestelijk welzijn nodig heeft. En in het achterhoofd der bestuursleden woelt de gedachte aan een grote televisietoestel len-actie. Maar voordat daarmee wordt begonnen, moet men eerst organisato risch vaste grond onder de voeten heb ben. Dat laatste zal overigens wel lukken, want er zijn al meer dan honderd leden, die het volgende dagelijkse bestuur heb ben gekozen; J. J. de Ring, voorzitter; B. Heidanus, secretaris (Marssumerstr. 28) en K. Drijver, penningmeester. Het zal u niet zijn ontgaan, dat we het adres van de secretaris hebben vermeld. Van onze kant is dus alles gedaan om het u moge lijk te maken lid te worden (voor 2, per jaar). En voor giften en gaven is het adres: Middenstandsbank, rekening „Ac tie Levensvreugd", giro 824566. Binnen kort hoopt het bestuur op allerlei manie ren het grote publiek te bewerken met speciale activiteiten, die uiteraard vooral gericht zijn op het verwerven van het geld, dat voor dit nobele werk onontbeer lijk is. Dit is het ruime en hoge interieur van een der nieuwe bussen, die thans gaandeweg het wagenpark van de Stadsdienst vernieuwen. Er is „ruim baan" gemaakt voor de passagiers, die bij grote drukte met een staanplaats genoegen moeten nemen en zich daarbij aan een der vele stangen kunnen vasthouden

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 19