5 schouwers in enigerlei opzicht zouden kunnen behagen. Zou men er, anders ge zegd, iemand een plezier mee hebben gedaan? Ongetwijfeld is dit het geval met al degenen in heel het land, die rechtstreeks of zijdelings met het boeren bedrijf te maken hebben. Het ter keuring aangevoerde rundvee was namelijk het puik van de Friese veefokkerij zonder schromelijke overdrijving mogen we wel zeggen: het beste van wat de wereld op dit punt heeft te bieden. Wanneer ergens de titel „Miss World" met recht kon worden gegeven, dan was dit wel het geval met de hoogst geklasseerde koe bij de keuring van het Fries Rundvee Stamboek. Nochtans blijft „Miss World" der koeien een koe. En koeien zijn, volgens Bussum, niet interessant. Dit is een stelling, die als een algemeen waarderingsoordeel wordt gepresenteerd, maar in feite slechts een beperkte geldigheid heeft. Voor een bepaald deel van de bevolking (zij, die bij het agrarische bedrijf zijn be trokken) is zo'n Friese koe van topklasse even interessant als een Rolls Royce voor een ander deel der bevolking (de automobilisten). Een koe wordt „niet in teressant" geoordeeld door mensen, die met vee en boeren niets van doen willen hebben. Dat is globaal het verstedelijkte deel der bevolking, waartoe krachtens milieu en levensstijl ongetwijfeld de heren in Bussum en Hilversum behoren. Wanneer zij, op grond van het feit dat er slechts koeien in Leeuwarden te zien wa ren, meenden dat er geen interessante reportage uit de Friese hoofdstad was te halen, dan hebben zij hun onvermogen getoond om over de schutting die hun eigen belangstellingssfeer begrenst heen te kijken. En dat is een zeer ernstige tekortkoming bij radio en televisie, die voor heel het land heten te werken en dus niet alleen met de stedelingen te maken hebben. Overigens: ook de stads mens wil, naar onze volstrekte overtui ging, wel eens kijken naar het fenomeen van een koe of stier van uitzonderlijke kwaliteit, mits de commentator hem op de bijzondere kwaliteit wijst. Maar voor dit laatste is enig begrip van de zaak en een elementaire deskundigheid vereist Te ver Overigens geloven wij niet veel van de Bussumse mededeling, dat men Leeuwar den heeft verwaarloosd omdat koeien niet interessant zijn. Wanneer dezelfde rundvee-show in Amsterdam was gehou den, dan was iedereen uit Hilversum en Bussum komen opdraven met microfoons en camera's om van deze gebeurtenis verslag uit te brengen. De hoofdzaak is, dat Leeuwarden te ver van de radio- en televisiecentra is gelegen om de belang stelling te kunnen trekken. Het is alle maal wat lastig en tijdrovend om hier naar toe te komen en waarom zou men Een dubbele herinnering aan glorieuze dagen: bekroonde Friese koeien in de piste van circus Krone, waarvan de aanwezigheid in Leeuwarden tijdens het F.R.S.-jubileum een bijzonder relief aan aan de ieestelijkheden gal. deze moeite nemen, wanneer dicht bij huis genoeg op film en geluidsband kan worden vastgelegd om de obligate tijds ruimte te vullen? Wij hebben hierover eens met een Hil- versumse radioreporter gesproken. Zijn uiteenzetting was eenvoudig en leek re delijk. Hij vertelde over het gemeen schappelijk gebruik door de omroepver enigingen van de technische apparatuur, die op één dag op verschillende plaatsen kan worden gebruikt, wanneer de route niet te lang is. Van Hilversum naar Am sterdam en dan nog even naar Haarlem of Den Haag is allemaal met één repor tagewagen te „versieren". Moet zo'n wa gen naar Leeuwarden, dan gaat daar een hele dag mee heen. Inderdaad kan het moeilijk of met de be schikbare apparatuur zelfs onmogelijk zijn „de buitengewesten" hun deel te geven. Maar daarmee is de kous niet af. Hilversum en Bussum pretenderen Ne derlands te zijn en dus een nationaal be lang te dienen. Dit legt de landelijke radio en televisie de volstrekte plicht op binnen het raam van de mogelijkheden haar belangstelling objectief over heel het land te spreiden. Betekent dit, dat er meer apparatuur en mensen dienen te komen, dan is men daartoe, krachtens het zelfgekozen beginsel, verplicht. Is het niet mogelijk meer mensen en auto's op pad te sturen, dan zal het beginsel der gelijkberechtigdheid moeten worden ge diend door inkrimping en verdere sprei ding van de activiteit. We geloven, dat men dit alles in „de buitengewesten", niet hoeft te vragen maar dient te eisen. Voor een belangrijk deel kunnen deze eisen hun organisato rische weg vinden via de afdelingen der omroepverenigingen, die in de door Hil versum (en Bussum) benadeelde ge westen bestaan. Het lijkt ons een zaak van groot belang, dat de Leeuwarder leden van deze verenigingen, in eerste instantie in het eventuele plaatselijke verband, zich duidelijk afkeurend uit spreken over de verwaarlozing van het noorden, zoals deze tot uiting is gekomen bij het jubileum van het Fries Rundvee Stamboek, en de hoogste leiding der om roepverenigingen duidelijk in gebreke stellen. Daarbij gaat het niet alleen om de be langrijke gebeurtenissen bij en rondom het jubileum van het Fries Rundvee Stamboek. Er zijn in het verleden veel meer ergerlijke voorbeelden van ver waarlozing en verontachtzaming aan te wijzen. Het Fries Congres, dat verleden jaar in Leeuwarden werd gehouden, heeft heel even de aandacht van Hilver sum gehad, terwijl Radio Bremen hier dagenlang was en uitgebreide reportages heeft verzorgd. Het bezoek van de Cana dezen aan Leeuwarden in mei van dit jaar was blijkbaar „niet interessant" voor Bussum, maar de Canadese televisie stuurde er een speciale cameraman op af. Onder deze omstandigheden past voor Hilversum en Bussum maar één kwalifi catie, ter vervanging van de nationale pretenties die men daar koestert zonder ze waar te maken: Regionale Omroep West K.

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 5