Fa. H. JOIMS ZOOI i EEN ROTTERDAMSE DOMINEE WANDELDE NAAR JELSUM VERHUIZINGEN TRANSPORTEN LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. 0 5100 - 24595 b.g.g. 25765 11 Er zijn maar weinig lange-afstands- wandelaars meer en zeer gering is het aantal mensen, dat de al wande lend vergaarde indrukken ook nog op schrift stelt. Vroeger, in een tijd met een bezadigder tempo, was dat wel anders; in 1874 zwierf de Rot terdamse doopsgezinde predikant J. Craandijk door ons land en zijn vele bevindingen onderweg werden later vastgelegd in zes dikke boeken, die onder de titel „Wandelingen door Nederland met pen en potlood" ver schenen. De pen werd door dominee Craandijk gehanteerd, het (teken)- potlood door zijn vriend P. A. Schip- perus, eveneens uit Rotterdam afkom stig en kunstschilder van beroep. Zes dikke delende heren Craan dijk en Schipperus hebben méér van ons land gezien dan de meeste auto toeristen uit onze tijd, die alleen maar tegenliggers in het vizier krij gen Ds. Craandijk heeft geen beschrijving van Leeuwarden gegeven, maar wel gin gen wandelaar en tekenaar naar Jelsum langs een pad, dat naast de oude be graafplaats begint en dat wij tegenwoor dig gebruiken voor „de wandeling door het Jodeland". De wandelaars kwamen langs de state Paffenrode, waar de schrijver en dichter baron van Paffenrode in het einde van de 17de eeuw heeft gewoond. De geschil derde portretten van zijn (enigszins op gedofte) nichtjes Ymck en Ida Catharina kunt u bij de kinderportretten in het Fries Museum zien hangen. Vanaf het wandelpad zag Craandijk in de verte de herberg „de Bonte Koe", tegenwoordig kennen we een grote en een kleine van deze soort. Hij en zijn vriend gingen er niet eten, want zij ver moedden dat men wel wat in Jelsum zou kunnen krijgen, wat echter erg tegenviel. Want al vond men, volgens de schrijver, in de Friese dorpjes wel een oord waar men zich met slechte jenever kon ver giftigen, „verkwikkingen van anderen aard worden er vaak vruchteloos ge zocht, en de wandelaar door Friesland mag zich daarop wel voorbereid houden, om de gelegenheid aan te grijpen, waar hij die vindt." Voor men Jelsum bereikte, kwamen de wandelaars langs een rij dorphuisjes dat is nog net zo. En wat verder vonden ze Dekema-state, ook wel naar de vroe gere bewoners Camstra-state genoemd, dat nu nog een der weinig overgeble ven Friese staten is. Craandijk vond het een aantrekkelijk geheel: de oprijlaan, de mooie lindebomen, het voorplein, het huis in haakse vorm, de gracht maar hij betreurde het dat de steen der muren zijn natuurlijke kleur niet had behouden, maar wit gepleisterd was en dat alles van hout aan het huis hard geelbruin was geverfd. Verder ging de wandeling en weldra stond men op het hooggelegen kerkhof, van waar men zulk een schoon uitzicht heeft over 't rijke akkerland: de tarwe- schoven werden op de wagens geladen en overal om zich heen zag men op de terpen de kleine dorpen liggen. De kerk werd bekeken en men hoorde er het ver haal dat in de eerste helft van de 16de eeuw hier de toenmalige pastoor, Gellius Faber de Bouma, al als kerkhervormer optrad, nog vóór Luther in Duitsland openlijk zijn stellingen had aangeplakt. Een belangstellende schare, ook van Leeuwarders, kwam naar hem luisteren, maar in 1536 moest hij naar Norden vluchten, werd daar predikant en stond later op de kansel in Emden, waar zo vele van zijn geloofsgenoten asiel heb ben gevonden. Craandijk verwonderde er zich over dat men geen aanduiding in de Jelsumer kerk vond, dat hier Balthazar Bekker be graven was, de predikant die in zijn ge schrift „Betooverde Weereld" in de 17de eeuw te velde trok tegen het bijgeloof. Zijn veelbewogen leven eindigde in 1696 in Amsterdam en hij werd in Jelsum in het familiegraf van zijn tweede vrouw, Frouck Fullenius, begraven. Kon de schrijver daar dus geen herinnering aan de merkwaardige Balthazar Bekker vin den, deze is thans te zien in de kerk te Metslawier, waar Bekker geboren werd. Zo heel veel is er niet veranderd in die 85 jaar; wanneer men nu naar Jelsum loopt zal men nog van allerlei van vroe ger aantreffen. Maar de huizen langs de straatweg zijn dichter aaneen gerijd, Paf fenrode staat er niet meer en de straal jagers razen ronkend over onze hoofden. M. J. VAN HEEMSTRA S'1SC'»-S>V. f De verzameling tekeningetjes maakte P. A. Schipperus ter illustratie van „Wande lingen door Nederland" van J. Craandijk. Rechts beneden de kerk van Jelsum Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Bergplaats VOOr meubelen Ruim een halve eeuw ervaring FM..VMSA

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 11