Onder het klokje Willems prestige schijnt gedeukt te zijn. Zijn inzicht in de internationale politiek scheen tout, maar na een heilige dis- kussie komt alles weer goed. En dan komt Rein met die enorm sensationele mededeling, om tenslotte iets zeer ge- heims prijs te geven, overrompeld door een vreemd toto-plan" Bouke: „De andere kant tan 'e maan be- kieke, hoe bestaat het. Bouke ken der met sien boerelerstand niet bij." Rein: „Dou suust in son eh inter eh inter nou ja, inter-deur-de- iucht-hoepel sitte mutte, dan konst er wèl bij, Bouke." Dorus: Het blieft een merakel. Jou ken- ne ian die Russen sêgge, wat je wille, mar het binne knapen!" Willem: „Der is een hoop sjoo bij ian- sellei." Rein: „Ja, dat is ieitwaar. Mar se doene het dochs mar. Strakjes gane we niet meer met sijn allen naar de Saan, mar naar de maan." Liuwe: „En nou nog es wat, Sterke. Dou hast niet docht, dat Kroeskop nar Ammé- rika gaan sü, mar hij hèt er weest. Manus: „Met moeke de vrouw en de kienders. En moeke Kroeseman sag er mar best uut loot een lijer." Willem: „Ja, mar ho es, ik hew nooit seid, dat ie der niet hene gaan sü. Ik hew seid, ik mut dat eerst nog sien." August: „Dat komt op 't selfde del." Willem: „O ja, komt dat op het selide del? Soa!" Rein: „Dat Hen ik oek. As één mij wat tertelt, en ik geef daar niet feul foor, dan sèg ik, en dat doene jimme oek: Dat mut ik earst nog sien." Willem: „Dan stane jou dus skepjus. Dan sêgge jou niet: Kerel, lieg niet soa, dan bewere jou oek niet: Het ken niet ge- beure, mar dan hewwe jou twifel. Dan denke jou: nou, nou, nou, en dan sêg je: Ik mut het earst nog sien!" August: „Jou kletse lekker, mar dou sist er in, Willem." Willem: „Wat nou der in sitte. Staan nou niet so stom te klasjenéren, man. Nog nooit hèt son diktater uut Rusland ein- lijks bütendeur weest Rein: „Nou Nooit? Nooit?" Willem: „Nee, Flewielene, praktisch nooit. En in elk gefal nog nooit son groa- le loop nar Ammérika. Se seiden, hij sal der hene, mar ik docht: Se sêgge daar soaleul, dat mut ik earst nog sien. Mar nou mutte jimme daar niet ian make, dat ik seid hew, dat ie wel helemaal niet gaan sü." August: „Soa hewwe wij het wel begre pen. En daarom hew ik oek tuus seid: Hij sal wel niet gaan, want dat seit Ster ke Willem. Nou, en doe gong ie wel Bij mij tuus gong Willem fan 'e kaart." Willem: „Mar mien goeie man, soa mut te jou dat niet besien. Ik hew dat anders bedoeld, en dan mutte jimme niet overal mien ferhalen ophange Bouke: „Ja, dat seistou nou wel, Willem, mar het is Bouke krekt soa gongen. As se het er over hadden, dan sei Bouke: Jim mutte jimme daar mar niet soa dik over make, want hij gaat dochs lekker niet. En as se dan Bouke troegen, hoe weestou dat, dan sei Bouke: Dat seit Sterke Willem, en die hèt er meer fer- stand fan as honderd anderen." Rein: „Dou staast er mar gekleurd op, Willem. Heden, heden, heden, wat is dat een poer minne beurt." Willem: „Jimme kenne met mekaar nar de pomp Iope." Dorus: ,Nar de maan is beter, Willem. Mar soa raar hoeft het nou oek weer niet, wel?" Willem: „Ja, mar wat skiet ik nou op, met suk aiwaaid praat. Ik hew nooit seid: hij gaat niet. Allénich: ik mut het nog sien. Ik loof, dat ik seid hew: Ik sien Eizenhouwer nog gauwer in Rusland, as Kroeseman in Nieuw Jork. Soa is 't, en niet anders!" Manus: „Het is hast spitich, dat er niet opskreven wurdt, wat we hier sêgge, anders süden je dat nog es naleze kenne." August: „Nou, dat is mar goed oek, an ders hadden we hier oek gien frij praten meer. Soms hew ik wel es hel geioel, dat er over óns praten wurdt." Rein: „Ah nou je, dat doene se over groate mannen altied. Dou weest wel fan 'e hoge bomen." Liuwe: „Nou, hóge bomen Ouwe bo men binne we wei. Ouwe treurwilgen onder het klokje." Dorus: „Mar wij treure hier niet, mannen. Se salie overal sofeul lol hewwe, as wij hier. Waar of niet, Willem?" Willem: „De lof is der foor mij ai. Ik wil hier niet foor lieger staan. Wat miene jimme wel." Bouke: „Mar soa raar mustou niet, Wil lem. Dou hest dat anders bedoeld, dat hèt Bouke nou wei in 't snotsje." August: „Ja, en ik oek wel." Rein: „Ja, dat loof ik oek wel. En as wij dat nou allemaal in 't snotsje hewwe, nou Manus: „Dan mag der wel een hele groa te rooie sakdoek bij komme Ik hew wel één bij mie, want de neus loopt mie dag en nacht." Bouke: „Je hewwe een macht ierkoudene meensen op 't ogenblik. Overdag ferrie- telt het sontsje je, mar de wien is koud. En nachs triest het alles." Dorus: „We hewwe anders een mooie seumer had." Rein: „Ja, noust het seist, Theodorus, ja, wetachtig. Ik loof hei Oek wel. Wat eert mooie seumer niet?" Dorus: Steek nou een ander de gek an, mar mij niet!" Willem: Nou goed, ik tien 't mooi, dat jimme de saken nou soa begrepen hewwe. Mar doen mie nou een lol, en fertel dat oek an 'e meensen, die't nou een hele ferkeerde indruk fan mij hewwe. Want dat sit mie nog wel een bitsje dwars." August: „Aansen dalijk, Willem. Ik bin strakjes nog niet in 'e huus, of ik fertel het mien wiefke." Rein: „Ja, ik oek." Liuwe: „Sont wanneer hestou een wieike, Rein?" Rein: „Och heden, daar hejje lollige Liuwe. Mar even soa goed, hest een bit sje geliek, Liuwe. As jimme der nou niet over prate, dan wil ik jim dat wel fer- telle." Willem: Rein jonge, wij prate nerges over." Rein: „Nou kiek es, ik bin altied frijge- sel bleven. Dat had sien reden oek wel muskien, mar dat geeft nou niks. Mooi. Mar ik hew wat kunde kregen an een frouw, die wel es foor mien suster naai de. Och, hoe gaat dat, je prate es, je hore es wat fan mekaar, je binne 't aar dig eens, je gaan es bij mekaar thee drinken, en ja ja, en dan eh Willem: „Dan denk je, we lêgge mekaar wel, en we süden tegare nog een mooi skoftsje leve kenne, en een soat an me kaar hewwe." Rein: „Presies, Willem. In die geest hew we wij oek praten. Dat er is een kanske, dat ik, ouwe treurwilg, Liuwe, nog an 'e frouw raak. Ik sü nog es met hur ouwe moeke prate, en dan Liuwe: „En dan nar 't stadhuus. En een klein ieesje foor de ouwe kammeraden. Heden, heden, Rein, ik bin der onderste boven fan. Rein trouwe." Rein: Soafeer is 't nog niet. 't Ken nog honderd keer over gaan." Willem: „Magge wij oek wete, wie't het is, Rein?" Bouke: „Laat dat nou een geheim blieve, tot Rein antékend hèt. Dan kenne we eerst met mekaar rade, en as gieneen het weet, fertelt Rein het óns dan. Soa denkt Bouke der over." Rein: „Best, Bouke. Ja, late we het soa mar doen. Mar as het deur gaat, mutte jim allemaal komme." August. „Ik ken der nog niet bij. Stel je loot, Rein an 't wiei, Rein Flewiel troud. Jonge, jonge, jonge Rein: „Ik bin nog niet troud. Nog even geduld, jonges. En eh slot op 'e mon hé. Gien pralerij." Manus: ,,'t Sal mij alles benije wie het is. As ik het straks tuus fertel, soekt mien frouw Willem: „Ho, ho, Briltsje, dou fertelst niks tuus. Dat sü ommers swaar geheim blieve." Manus: „Ja, mar an mien frouw Rein: „Niks an 'e frouw. As 't soleer is, fertel ik het wel." Willem: „Salie we der een kleine toto fan make? Jim sette een naam op een papierke, en levere dat in met een kwart- sje. Wie de naam goed hèt, wint de pot. En we wachte tot Rein over soafeul tied seit: Het is soafeer. De goeie naam is Rein: „Tsjitske. Oooooh

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 15