Electro Blikfabriek 40 Jaar ,0ETS GEJÏOEGEF' 4© jaar geleden Een der belangrijkste bedrijven van Leeu warden, namelijk de N.V. Electro Blik- fabriek, bestaat deze maand veertig jaar. Het merkwaardige van dit bedrijf is, dat vrijwel iedereen de produkten van deze fabriek van tijd tot tijd in handen krijgt, zonder dit te beseffen. Men maakt name lijk de bussen of „blikjes", die voor de verpakking van een groot aantal artike len dienen: voedings- en genotmiddelen, verf enz. Op de buitenkant prijkt dan uiteraard niet de naam van de Blikfa- briek, maar het handelsmerk, dat de in houd aangeeft. Vroeger sprak men in Leeuwarden niet over de Blikfabriek, maar over de „blik- iesfabriek" en een nogal sarcastische aanduiding was: „vingertjesfabriek". Dit hield verband met het relatief nogal om vangrijke letsel, dat de arbeiders bij de bewerking van het blik opliepen. Tegen woordig staat de Electro Blikfabriek mee aan de top in ons land wat de bedrijfs veiligheid aangaat. Dit is een der facet ten, die de vooruitgang van deze indus trie aantoont. Speciaal na de oorlog zijn grote veranderingen en verbeteringen tot stand gekomen. Het machinepark is uit gebreid, gemoderniseerd en geautomati seerd, ten profijte van de productie en vande vingers der werknemers. Nieuwe afdelingen zijn opgezet en de vorige maand zijn een nieuw blikmaga- zijn en nieuwe kantoorruimten tot stand gekomen. De Electro Blikfabriek bezit voorts een moderne tubefabriek en een blikdrukkerijDe grote, grijs en oranje geverfde vrachtauto's tonen „de buiten wacht" tot in alle delen van het land wat de Blikfabriek tegenwoordig te beteke nen heeft. Klein begonnen Alles wat groot is, is klein begonnen. De fabriek, die thans zo'n 400 werkne mers telt, is in 1919 op een zeer beschei den schaal begonnen. De heer G. H. Hof meester, die twee jaar chef was geweest van de blikemballage-afdeling van de Condens, en de heer Th. v. d. Bogaart waren de oprichters. Zij kochten in 1919 een terrein aan de Emmakade N.Z. en lieten daar een fabriekje neerzetten. Later kwam hier het kaaspakhuis van de firma Posthumus en Van der Rijdt. De personeelsbezetting was aanvankelijk een man of vijf. In 1924 moest naar een groter pand worden omgezien. Dit vond men in wat nu de suikerwerkfabriek van Van Slooten is. In 1928 overleed de heer Hofmeester en zijn toen negentienjarige zoon moest de leiding overnemen. In 1931 werd de eerste steen gelegd voor het tegenwoordige bedrijf aan de Woud- mansstraat. De perserij van de Electro Blikfabriek In 1949 ging de Electro Blikfabriek een belangengemeenschap aan met de N.V. de Verenigde Blikfabrieken, die bedrijven heeft te Krommenie, Utrecht, Delft, Dord recht, Doesburg en Oudenbosch. Het jubileumfeest heeft zich in hoofdzaak in interne kring afgespeeld. Wanneer wij ter gelegenheid van dit veertigjarig be staan graag aandacht aan dit bedrijf be steden, dan is dit een erkenning van de betekenis van de Electro Blikfabriek voor onze stad. Zij heeft in het verleden be wezen, dat het industriële initiatief op onze bodem uitstekend wortel weet te schieten. Voor stad en bedrijf beide ho pen wij, dat het groeiproces zich ook in de toekomst zal voortzetten. Met een feestelijk concert zal de arbeiders-muziekvereni ging „Ons Genoegen" op 9 november in de Harmonie de viering van het veertigjarig bestaan afsluiten. De officiële jubileumdatum is al verstreken. Dat was 10 ok tober, toen in Amicitia een receptie werd gehouden. „Ons Genoegen" heeft in de afgelopen veertig jaren een uitstekende naam onder de Leeuwarder muziekcorpsen verworven. Naar de getalsterkte is er heel wat veran derd sinds het jaar 1919, toen de hierbij afgebeelde foto van het corps werd gemaakt. Dit waren dus de pioniers der beginjaren en voor ons was het kunst de namen dezer muzikanten op te sporen. Het archief van „Ons Genoegen" faalde en we moesten dus langs een omweg ons doel bereiken. Verschillende bewoners van het Sint Anthonygasthuis hebben de foto bekeken en onder hen waren verschillende bejaarde Leeuwarders, die ons uit de droom konden helpen. Op hun gezag vermelden wij dus de volgende namen: Voorste rij van links naar rechts: W. Engelaar, J. Wier- sma, J. Burema, P. de Ruiter (die tal van jaren dirigent is geweest). Achterste rij van links naar rechts: Van der Ploeg, R. Engelaar, P. Ferwerda, J. de Jong. Bovendien wist men ons nog te vertellen, dat de foto is gemaakt tijdens een kinderfeest op Bij de Put.

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 7