W II I Jouke: ,,As je op 't heden in 'e stad komme, dan kanne je hast gien skrep houwe, so druk hewwe de meensen ut met de ouwe man." Sure: „Welke ouwe man bedoelst dou, Jouke?" Prumer: „Wie suu Jouke nou anders bedoele dan dat mantsje op dat groate witte peerd?" Sure: Sunterklaas seker." Prumer: „Juusl Sure, Sunterklaas, de goeie man met sien konleksjepakje an." Jouke: „Ho lader, nou bist mis, want die man fan dat konleksjepakje dat waar Loewie Davits." Prumer: „Mannen, ik sien nou al teugen 5 desember op, want dan mut ik loor Sunterklaas speule loot mien neefkes en dat fait niet met." Jouke: „Dat liekt mij anders wel een mooi putsje toe, docht ik. De kenst die kienders wat gewe en dat is altied mooi werk." Prumer: „Dochst dat? Ik sal 't jimme fertelle. Kiek, lieden jaar bin ik sugeseid oek in 'e skunen lan Sunterklaas stapt en bin ik met een taksie naar mien neelkes reden. De stal hadden we uut ut open dakje steken, dat ik lerhipte lan 'e kou toen ik daar in 'e huus kwam. Ik hew daar toen loor mien neelkes een preuvelementsje houden fan: Hewwe jimme moeke goed hol- pen, is jimme jul op skoal telreden, niet altied seure om 's avus naar de tillilisie te kieken ensoloort. Onderwielens hat ik al es docht: Wat sit die kleine Piet mie nuver an te kieken. Ineenen gaat dat jonkje llak loor mie staan en seit: Sunterklaas, hèt Sunterklaas in Spanje sien klompen oek altied an?" Jouke: Waaruut we dan mar weer foor de soleulste keer de konkluzie trekke kenne: Skoenmaker, hliel bij dien leest." Sure: „En ik suu teugen al die drukke meensen in 'e stad sêgge wille: Meen sen, nim in disse drukke tied us wat laker een Turkstra b e s kuu t. Daar sit lecithine in, een senuwsterkend middeltsje. Daar knappe jimme lan op en jimme krije die hatstikke mooie ontbijtset oek weer wat Hugger in huus." BIJ DB OlIWEHOOF -*T

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 10