Fa. H. JOLMERS ZOOI Bijencircus - Deftig koolzaad Rouw/tranen om een paard VERHUIZINGEN TRANSPORTEN NIEUWS UIT LEEUWARDEN k LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. O 5100 - 24595 b.g.g. 25765 11 Snullelende in de onvolprezen „Stads en Dorpskroniek" van dr. G. A. Wumkes kan men toch merkwaardige berichten over onze stad lezen! Zo werd aangekon digd dat op 15 november 1777 een zekere C. Louis „een Engelsman" 40.000 gedresseerde bijen in een bijenkori zou vertonen. Hij laat ze er in 2 minuten uitkomen, vliegen op een hoed en dan op zijn bloote arm om ze dan te laten marcheeren op de tatel, waar zij hun koningin laten zien." Vermoedelijk zal er wel niemand zo dapper zijn geweest om na te tellen ot er heus wel 40.000 waren, maar dat doet hier ook niets ter zake. Op 10 juni 1783 gaven F. des Communes en J. des Communes „vader en zoon" in de Stadsdoelen „een concert, vo caal en instrumentaal. De vader zong verscheidene aria's comiques a groot or kest; de zoon speelde zijn nieuwe com positie voor de viool met pauken en trompetten." Een geheel juiste indruk van dit soort concert krijgen we niet. Wat zegt u van de „verkoop van 5 pon- dem. op stal staand deftig koolzaad op Camstraburen bij Leeuwarden"? Hoeden af, want ook wij weten ons deftig te gedragen. Dit was in mei 1761, in dezelf de maand dat Pieter Brandsma in de Kruisstraat bekend maakte „dat bij hem te bekomen is allerbeste jenever, extra sterk, zacht op de tong en zeer aange naam van geur en smaak, zoodanig dat niemant buiten den vinder bekwaam is dezulke te maken." Proost! Waarom een geheel corps brandweer lieden, brandweerauto's, slangen en si- rene's? „Bij de konstvermaarde Jan Klink hamer te Leeuwarden is te koop de door hem uitgevonden potfaasfontein met 2 watervallen en z'n zelfvervaardigd brand- spuitje, waardoor 2 menschen een brand kunnen blusschen." Dit was in augustus 1760. Indien twee mensen een brandje kunnen blussen, waarom moeten er dan méér dan twee zijn? Voorts: deed de uit gevonden potvaasfontein met 2 zegge 2 watervallen mee met de brandblus- sing? Wij weten het niet. A. Jeltema was drukker in 1768 en hij drukte o.a. „Rouwtraanen gestort op het lijk van de vos, trekpaard van Leeuwar den op Sneek, schielijk gestorven door een ongelukkigen val van den trekweg op het ijs omtrent het Weidumerhout, prijs IV2 st." Evenals dat al eens eerder het geval is geweest, kreeg de schutterij van ieder espel onzer stad in 1791 van de Prins twee ankers wijn, „die door de wachten van tijd tot tijd in alle vergenoegen en vroolijkheid zijn geconsumeerd." Dat kon ook moeilijk anders. In datzelfde jaar was er de verkoop van een stoel in de Grote Kerk „zijnde een van de beste in de Cathegisatie". Die stoel zal na zó n aanbeveling wel gauw weer bezet zijn geweest, dunkt ons. In juni 1749 liet oud-schepen Jan Klem rink, ter gelegenheid van de geboorte van de erfprins, een groot vuurwerk af steken, „waarvan het theater lang is 35 voet, breed 24 voet en hoog 23 voet, be schilderd door Rienk Keijert, vol sym bolische voorstellingen." Nu, onze Friese schilder Keijert was niet de eerste de beste en de symbolische voorstellingen zullen zeker mooi zijn geweest maar hoe die precies ingeschakeld waren bij een vuurwerk? We weten het alweer niet. 1704 moet wel een keerpunt in het ge drag der Leeuwardense inwoners zijn geweest want de „Pijnigtoren" die tot dien een onderdeel van de stad was ge weest, werd op last van Gedeputeerde Staten afgebroken. Toch was 't hier niet veilig, maar dat lag meer aan de plaat selijke fauna: op 8 augustus 1775 werd namelijk „in de tuin van Arent Smits op het uiteinde van het Vliet een slang ge vangen, liggende op een koraalpioen, zijnde bijna V2 el lang." De lengte van 't lieve dier kan 't 'm toch nooit gedaan hebben! Maar wellicht zat hij vol venijn. Aan hazard deed men ook al in oude tijden, in 1778 werd aangetekend: „Ver loot een sierlijk tuinbeeld, te zien bij den kastmaker Zijlstra in den Toren van Ba- bel te Leeuwarden." Bij al deze nieuwtjes uit de 18de eeuw publiceren we een plaatje uit diezelide tijd en overgenomen uit hetzelide boek, waarin de hierboven aigedrukte vermel denswaardige feiten werden gevonden; het stelt voor een „Patricisch interieur te Leeuwarden" uit 1765 van R. Jelgerhuis. Waarom alle rokende, zich warmende en spelende heren hun hoed ophebben, kun nen we u alweer niet vertellen. M. J. VAN HEEMSTRA Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Bergplaats voor meubelen Ruim een halve eeuw ervaring

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 11