Under het klokje De welvaart en de besteding worden zelfs onder de klok besproken. Via de politiek wordt toch Rein's mogelijke hu welijk weer hèt onderwerp van gesprek. Rein is nog weifelend, maar uiteindelijk zal niet de jury van Willem, maar (de ongetrouwde) Sinterklaas het laatste Woord hebben. Willem: „Ik docht dat er aardig geld on der de meensen sat. De winkels püle uut fan 't guud en fan 'e meensen." Liuwe: ,,Ja, wat leit er wat in 'e etalaas- jes niet? Iedereen slooft em uut foor Sunterklaas." August: „Allénich spitig, dat wij soort meensen niet wat meer geld om hannen hewwe." Rein: „Dan süden je al es een prieslraag of de toto winne mutte. As je siene wat er soms wonnen wurdt." Dorus: ,,Je kenne hast alle dagen wel een lot kope of erges foor geve. En nou en dan koop ik mar weer es een lot. Een auto of een tillefizie ken je altied wel brüke." Rein: „Nou, ik ful dan de hokjes foor de foetbaltoto wel es in. Daar ken heel wat geld uutkomme." Willem: Och ja, en temeensen as jou een gesin stichte wille, kenne jou wel een paar düzend gulden brüke." Bouke: „Een paar düzend? Das wel wat overgedreven, tient Bouke. Doe t Bouke trouwde, hadden wij nog niet iens een paar honderd gulden, loof ik." Manus: „Ja, mar ho es, dat waar oek een heel andere tied. As je doe een tientje terdienden waren je een hele kerel. En wat kostte doe het broad, en een pakje kleren?" Willem: „Alles waar der neffens, natuur lijk. Muskien ken je wel sêgge dat je doe met een paar honderd gulden meer konnen, as nou met een paar düzend. En dan binne Bouke en ik het nog eens oek." Liuwe: „Mar je kenne wel sêgge, dat we in goeie tieden leve. Wat dochstou fan 'e pollentiek, Willem?" Willem: „Och, pollentiek en pollentiek is twee. Dat het nou soa goed gaat, hèt sien oorsaken oek wel büten de pollen tiek om. En over de regearing die't we nou hewwe ken je heel ongeliek denke." Manus: „Die Kwaai liekt mie wel een optimist. Hij hèt loof ik meer lol in 't leven as Drees." Bouke: Nou docht Bouke dat het niet om 't lachen en om 'e lol gong. Der is oek nog wel es wat heibel in 'e kamer, niet? Over de loanen of so." Rein: „Ja, daar kenne se 't niet recht over eens wudde. Menister Roellink re kent weer wat anders as de bond, en me nister Suurhoft fient alles waardeloos, en dan seit er weer een ander, dat het em Ie ingewikkeld is, en gaan soa mar deur." Willem: „Mar hoor es, die Suurholl is gien menister meer. De Pee van der Aa leit er ommers uut." Rein: Oek al weer goed. Se hewwe het teugenwoordig wel gauw es over staas- siesikkeratarissen. Van Rooien en Smel ter, ja, son soart naam is 't al. Die wil óns met mekaar an 't sparen hewwe." Dorus: „Geeft hij de spaarpot en de eer ste honderd gulden?" Willem: „Die spaarpot weet ik niet, dat sal hast wel niet, mar as jou soafeul op 'e bank hewwe, doet de regearing der soafeul bij. Dat noeme se met een groat woord: besitsforming." August: „Dat hoart niet soa raar. De meensen spare gauw te min. Der wurdt feul te feul an suurtsjes en gebakjes en gekleurde fietsen en mooie kleren ler- daan." Manus: „Hé daar, Auguust, wat een lang terhaal foor dien doen. Hestou soms wat op 'e bank? Ik sal der alle weken wat henebrenge, mar mien büsen binne altied stuk, der blieft niks in." Bouke: „Astou nou dat naaisterke trouwst, ken die mooi de boel heelhouwe. Wan neer is de bruiloft?" Liuwe: „Ja, Rein jonge, daar hewwe wij de laaste dagen niks over hoord. Of gaast stiekum trouwen?" Rein: „Niks stiekum trouwe. Mar Tsjit- ske sief altied nog al wat apen en beren op 'e weg. Alle avus as ik kom, hèt se allerhande beswaren. Nou die praat ik dan an 'e kant, ik gaan nar huus, ik kom de andere avus weer, nije beswaren en purroblemen. Soms denk ik, Rein, ouwe piekenier, wat sast uuthale?" Dorus: Tja, een wief dat swaar op 'e hand is, dat is niet best. Dat emmert en jankt soa de hele dag deur. Hou mar op. Mienen hèt daar oek wel es een handsje fan, mar eh niet best." Willem: „Nou mut Rein niet fergete, het is foar son frouwke oek wat nijs. Nooit troud weest, nooit een eigen huushou- winkje had, en dan soa op 'e nij begin ne. En alles draait foor de frouw op." Liuwe: „Ja, en as se nou nog met wat een geskikte kerel trouwde, mar oek nog krekt met Rein, de allerberoerste Rein: „Op één na onder het klokje. En die ene hiet Liuwe: „Auguust." August: „Mis! Willem!" Bouke: „As jim soa deur gane, is Bouke aansen de enige fetsoenlijke en geskikte, die't over blieft." Dorus: „We make nou wel wat gekhied, mar Rein is der mar met anklauwd. Wat mutte wij em nou rade?" Willem: „We musten hur mar es sien. Rein mut mar es met 'e nijkoop foor de sjurie. August: ,Ah, mar dat ken dochs niet. Heden, heden, wat mut son meens wel denke." Manus: „As se een skoanheidskoaningin- ne kieze, is der oek een sjurie bij. Die mete en keure, en wikke en wege, en dan te langelesten sêgge se, dié is het. Miss Holland of soa." Willem: „En se kenne oek nog miss We reld wurre. Laassen nog een Nederlands meiske met een hele nüvere naam met wat fan Korinte en Rotskild der in loof ik, mar in alle getal, die waar het mooiste fan 'e hele wereld." Rein: „Ja, mar ik laat mien Tsjitske niet in een swempakje foor jimme parre- dére Ik begriep niet hoe Sterke Wil lem an sukke nüvere gedachten komt. Ik bin mans genoeg om mien eigen saken te regelen. Daar bin ik jimme niet bij noadig." Bouke: „Och, och, wat is Rein sien hap- ke weer op hol niet? Bouke docht, Rein hèt swarigheid, en die brengt Rein bij sien maten onder 't klokje. Mooi! Die wille Rein helpe en geve hun menings. Mooi! En tot endsje besluut seit Rein: jimme kenne met mekaar in 'e knoop waaie, ik hew jimme niet noadig! Dat klopt niet, Rein, dat klopt niet" Rein: „Mar ik hew het nooit over in 'e knoop waaien had. En ik fien jimme raad oek wel mooi, werachtig wel, mar niet sukke nüvere dingen as die sjurie fan Willem Daar pas ik foor." Willem: „Hoor es Rein, dou magsl het oek best anders noeme. Mar hoor es, dou bist het niet met die sellef eens. Het is een spultsje fan: Sak wel, sak niet. Is 't een frouw foor mij, ja of te nee. Is se fleurig genoeg, of sü se te mankeliek of te swaartillend weze. Is 't soa, of niet Rein?" Rein: „Presies. Krekt. Hoe is 't mogelijk, dastou dat soa krekt en soa düdelijk sêgge kenst. Mar soa is 't!" Willem: „Juust. En nou docht ik, waar één allénich, in kassa Rein, niet met klaar komt, daar rédde fijf of ses dat wel op. Late wij es kieke, es met de frouw prate, hur es taksére en dan sêgge, hoe't wij der over denke. En dan ken Rein altied nog doen wak ie wil. Soa had ik dat in 'e kop, Rein." Rein: „Ja, nou begriep ik het beter. En 't sal oek wel goed bedoeld weze. Mar 't ken niet. Nee, sukke dingen ken je niet uuthale. Dat wurdt oek nooit deen, wel?" August „En wat hadde die kassa der met te maken?" Liuwe: „Kassa? Kassa? Hoe komst daar bij?" Willem: „Né, dat hew ik noemd. Soa wurdt dat seid. Degene die't je bedoele. Eén hèt hulp noadig, in kassa die en die. Ik hew dat wel gauw es lezen. Se bedoele de man in kwesje. De lerantwoordlijke man, in dit gefal die en die. In kassa!" Dorus: „Nou 't sal wel goed weze. Een kassa is bij mij wat anders." Manus: „Mar wat mut Rein nou? Trouwe of niet trouwe?" Bouke: „Bouke sü sêgge, nog es ankieke tot Sunterklaas. As se op Sunterklaas- avund fleurig is, dan komt het wel goed. Willem: „Daar sit wat in: laat Sunter klaas het laaste woord hewwe. En dat hèt ie, denk ik, oek altied had. Want h i; sal wel nooit troud weest hewwe

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 15