ER WORDT WEER IN DE BEURS Bezoekersaantal schommelt tussen 400 en 500 Eén dansavond in december Vorige maand is de Stichting Leeu warder Gemeenschap weer begonnen met de dansavonden op zaterdag in de Beurs en de toeloop bewijst op nieuw, dat er een aanzienlijke be hoefte bestaat aan dit vertier. Vooral op zaterdagavond zoekt een groot deel van de jonge mensen passend vermaak en speciaal het dansen trekt een grote belangstelling. De Leeuwar der Gemeenschap is met deze nieuwe start het derde seizoen ingegaan en mag nu dus aanspraak maken op een jarenlange ervaring met het organi seren van dansavonden. Het merkwaardige is, dat het bezoe kersaantal al deze jaren vrij stabiel is gebleven. Er zijn wel eens uitschie ters naar boven en er komen wel eens inzinkingen voor, maar de zaak is doorgaans wel bekeken met 400 tot 500 danslustigen. Dit is in het bij zonder irappant, omdat een veel gro ter aantal jongelui verwacht kon worden wanneer de klacht juist zou zijn dat er in Leeuwarden „nooit iets te doen" is. Een deel der jonge men sen vindt blijkbaar toch wel elders het gewenste vertier en een ander deel heelt op dit punt kennelijk geen begeerten. Nog altijd prefereren troe pen jongelui het doelloos en zielloos rondhangen in de binnenstad boven enigerlei vorm van amusement. Van de zolder van het Beursgebouw, door het gat van een lamp, levert de dansvloer dit beeld op Hoe dit ook zij, het valt misschien te be treuren, dat er niet meer jonge mensen in de Beurs komen dansen (de zaal is er groot genoeg vooraan de andere kant mag toch wel met tevredenheid worden geconstateerd, dat het een hele prestatie is bijna elke week vier- tot vijf honderd jongelui samen te brengen. Merkwaardig en stellig verheugend is, dat er zoveel „vaste klanten" bij zijn, die vrijwel geen avond overslaan. Ze zijn langzamerhand gaan behoren tot de goe de kennissen van dansleider F. C. van der Zwaag (vroeger te Sneek, nu in Rau- werd) en van de anderen, die beroeps halve de dansavonden meemaken. En ook in de omgekeerde zin is er gaandeweg een prettige relatie ontstaan tussen het publiek en de mensen van de Beurs. De meeste jongelui zullen waarschijnlijk de heer Piet de Jong wel kennen, die on danks zijn 77 levensjaren nog altijd kwiek en monter achter het buffet staat en daar de touwtjes vast in handen houdt In de vaste kern van bezoekers is een vriendenkring gegroeid. De jongelui heb ben elkaar leren kennen tijdens hun her haalde ontmoetingen op zaterdagavond, ze zijn min of meer een grote club gaan vormen, een soort jongerensociëteit. De sfeer is steeds prettig; de heer Van der Zwaag heeft wel eens met kleine strub belingen te maken, maar incidenten van ernstige aard zijn nimmer voorgekomen. Toch worden de teugels niet altijd strak gehouden. Tijdens een „polonaise" of een „mobilisatiestep" ontstaat er heel wat rumoerige beweeglijkheid, maar na zo'n Zo wordt er op zaterdagavonden gedanst in de Beurs! feestelijk tussenspel keert de rust prompt terug Waarschijnlijk is deze goede sfeer mede te danken aan het feit, dat het buffet tij dens de dansavonden alcoholvrij is. Daar door kunnen de enkelen, die uit het ge bruik van alcoholica de moed tot ver velend doen zouden moeten putten, niet op gang komen. Hoofdzaak is echter, dat het publiek, zoals dit zich in de Beurs heeft gevormd, tot het slag jongelui be hoort, dat meer plezier heeft in dansen dan in herrie maken. In december is er slechts één dans avond van de Stichting Leeuwar der Gemeenschap in de Beurs. Sin terklaasavond en Tweede Kerstdag (beide op zaterdag) vallen uit en op 12 december is de zaal bezet. Blijft over zaterdag 19 december. We spraken over de grote vriendenkring, die zich tijdens de dansavonden heelt ge vormd. Ongetwijield komen er ook tal van vriendschappen te tweevoud tot stand, maar dit onttrekt zich doorgaans aan de waarneming der organisatoren. Temeer omdat het nog geen vaste ge woonte is verlovingskaarten, na een ken nismaking in de Beurs, te sturen naar de Stichting Leeuwarder Gemeenschap (Raadhuisplein 32)

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 7