15 Onder het klokje Nabeschouwingen over de bruiloit van Rein en Tsjitske, en de thuiskomst daar na. Een herstelde Liuwe arriveert hijgend, samen met Sibbele, die politiehulp in roept. Rein: „Nou, de kop is der ai. Soa teer binne we weer." August: „Wat seistou Rein? De kop der ai? Dou hest tuus dochs gien gekke din gen deen?" Willem: „Ah, wel né, goocheme klompe- trotter, Rein bedoelt, dat de kop tan 't nije jaar al is." Rein: „Né, Tsjitske hur hoold sit er nog stevig op, hor." Dorus: „Dat looi ik oek wel. Dat ierliest se dalijks niet." Rein: „Hoe wuust sêgge? Pas op dien woorden, Dikke!" Bouke: „Niet soa opslenaat, Rein. Bouke iient dat Rein te leul overal wat. achter soekt. Dou bist troud, 't is dien wiet, en uit-met-de-fluit!" Willem: Soa is 't krekt. En daar komt nog bij, dat eikeneen die't krekt troud is, pest wurdt deur sien kammeraden. t Is nog nooit anders weest." Rein: „Ja, mar ik looi niet dat het soa akkerdeert tussen Tsjitske en jimme. Dat hew ik doe wel murken doe't se hier es kwam, en ik looi op 'e bruiloit oek wel. Manus: „En laat dat nou es soa weze. Wanneer siene oi treiie wij dat meens? Nooit!! Wie is met hur troud? Rein! Goeidaaag!" Bouke: „Bouke ion het een gesellige brui loit. En Bouke kon gien kwaad doen bij Rein sien trouw." Willem: „As dat soa blieft, mag Rein wel oppasse. Mar 't is ieitwaar, het waar een leuke bruiloit. Wat binne daar een ouwe ierhalen tan iroeger ophaald. En je konnen mekaar oek allemaal Manus: Weet jim wat ik son gesellige kerel ion? Die dikke swager fan Rein. Met sien bierbuuk en sien groate neus. En wat kon ie foordrage." Willem: „Ja, we hewwe ouwerwets an 't ioordragen weest. En wat doene die ouwe dingen het nog goed. Der wurdt anders niet ieul meer an stukjes en ioordragen deen. Ik hew son geloei, dat dat er hele maal uut gaat." Rein: „Allemaal jas, jonges. Allemaal jas. En gekke ierskes singe, en der rare meneuvels bij make. Soa ian hé-ba-be- ri-ba!" Bouke: „Och heden ja. Dat iient Bouke oek wel son gekke beweging. As Bouke nog es uut-ian-huus is bij de kienders, dan komt die pick-uup oek op talel. En dan sitte se op 'e stoel te riedelen, en rare gelüden make Stapelgek!" Willem: „Dat fiene wij te meensen. Mar de jeugd ian nou iient óns dingen fan iroeger gek oi tlauw. En dat is hurren goed recht." Dorus: „Ja, ik weet wel dat ome Sjors, soa hiette dat bierbuukje looi ik hé, die ouwe ierskes song. Fan het tolhuus, en de bruggewachter, en aan de muur fan 't ouwe kerkhoi, mar doe sei één fan die jonge meiskes: waardeloos!!" Willem: „Ja, se hewwe 't altied over waardeloos! En wij fiene die drukke jas- meziek waardeloos!" August: „Mar se saten as muuskes te luusteren, doe't Willem an 't ioordragen waar. Dat stukje over die gierige boer tonnen se al so mooi En de huwelijksreis van Blauwe. Pier en eh Willem: „Lietse Durkje. De kotier iol drank en een klein augurkje. Se gongen nar Dokkum, se gongen nar Surg, en toen klaagde Durkje: wat bin ik wurch. August: „Mar Tsjitske waar oek wel moed, denk ik. Want die hèt wat ai- skrept. 't Was best ioor mekaar." Bouke: „En 't waar niet tróeg meer. Bouke lag niet ioor drie uur op sien nest. En mien kostjuiirouw mar brulle morres. Se kon Bouke mar niet wakker krije." Dorus: „Mien irouw wurde wakker doe't ik tuuskwam. En ik kreeg het leksum dat ik son kebaal skopt hadde." Willem: „Ah man, die sleutelgatten binne nachs oek soa klein. En je lope teugen alle stoelen an. En 't traplopen wü oek niet. En doe't ik het licht opdraaide, sat de irouw rechtop in 't bed, met de oogjes halt dicht, en de spelden in 't haar. Wat bist laat, sei se. Ik sei: laat, dou sast troeg bedoele. De aswagen komt hast. En doe bin 'k op een stoel klommen, en doe hew ik hur loarsongen: De tiid haldt gjin skoit." Dorus: „Wat bistou nog een ouwe gek, Sterke." Willem: „Ja, dat sei mien wiei oek. Se trok ian kwadens de dekens over de kop! En doe bin ik in 'e hoeke ian 'e kamer staan gongen: Eén, twee, drie, tier, liji, ses, seven, acht, negen, tien. Wie niet weg is, wordt gesien. Ik soeoeoek Manus: „Duristou dat wel, Rein?" Rein: „Dat mag ik dij wel trage, Briltsje. Dou sast wel met 'e skünen in 'e han deur 't hu us slopen weze. As een held op sokken." August: „Hé, kiek es, wie daar ankomt. Liuwe. En wie hét ie daar bij em?" Bouke: „Bouke hèt nog goeie ogen, en Bouke seit, dat het Sibbele is. Sibbele Panhering." Willem: „Wis en piepkes, se binne 't beide. Dus Liuwe is weer beter. Mooi! Ahoi, Liuwe." Liuwe: „Dag mannen. Daar waar ik es weer. Nou mut ik eerst even op 't stek sitte, om uut te poesten. Foei, hè, hè. Even sitte." Rein: „Doen mar rustig an. Waar 't end dij nog niet te ieer, Liuwe?" Sibbele: „Ik bin der oek bij. Jim hoege mij niet soa eigenwies over 't ouwe hoofd te sien. Ik hew em metnomen. En we hewwe fan te ioren drie dagen oeiend. In training weest." August: „Ja, bij Sibbele is alles training. Mar dou must Liuwe niet an dien gekke kluchten wage." Sibbele: „Ah, gaan weg ju, dooie salla- mander. Dou weest niet iens hoe 't gaan is. Liuwe sit ioor 't raam, en roept mij derin. Hij seit, ik hew nou ses weken tuus weest, ik wü hast wel weer es nar de mannen. Mooi. tk sei, die loop is ioor jou nog ieuls te groat." August: „Sien je nou wel. Krekt wat ik sei." Sibbele: Hou die nou es even stil, sür- rige burreltsjeblazer. Ik sei dus, die loop is te groat. Stel dat dat end nar de Nij- stad drie kielemeter is, dan lope wij morren eerst es een paar honderd meter. Gaat dat goed, dan overmorren één kie lemeter. Een andere keer twee. En dan drie. Soa is 't gongen. Op mien skema ioor beginnende honderdjarigen." Willem: „Och heden, daar begint ie weer over sien honderd jaar te seuren. Ik mut nog sien, dat ie de negentig haalt." Sibbele: „Wat binne jimme sneu teugen een ouwe man. Nou hew ik mie uutslooid om Liuwe hier te krijen, en nou mut ik dit opirete." Liuwe: „Sibbele is wreed. Hij bedoelt het goed, en hij wü mie heel erg helpe. Mar hij is te hard. Foor een ander, en ioor em sellei. Wij binne en wij blieve ouwe ke rels, Sibbele." Sibbele: „Ja, mar wij binne gien weilene jonge meiden. Hard en wreed is oek lang niet het selde. Wij leve langer, en we leve beter as we in kondiesje blieve. Ik loop alle dagen Rein: „Bij 't Tolhuus om, en 't Skape- diekje, en 't Juiiersreedsje en 't Roomse padsje Willem: „En jou roke niet, en jou prüme niet, en je sien niet nar jonge houwen. Gaat dat sien, gaat dat sien, Sibbele Pan- héring, de Vitalis fan Liwwadden." August: „De wat fan Liwwadden?" Willem: „Vitalis. Krek, hij wil fitaal blie ve. En hij liekt wel wat op die ouwe man uut dat boek ian „Alleen op de wereld." Die gong met een aap en een paar hon- nen, en dat jonkje, dat ie kocht hadde, overal heen. Alles belope." Sibbele: „En wuustou mij met son soort man lergelike? 't Is een groat skandaal. Hé, pliesje, meneer de pliesje, kom er es bij. Hier, dizze mannen beledige mij. Is daar wat an te doen?" Pliesje: „Zo erg is het niet wel? Een beetje woorden?" Sibbele: Een heel soat woorden! Se ter- gelieke mij met een honne- en apeman, een slavedriever." Willem: „Alleen op 'e Wereld." Pliesje: „Oh, is meneer alleen op de we reld. Och, stakker. En heb je wel onder dak? Vaste woon- en verblijiplaats?" Rein: „Hèt ie niet Hij loopt altied. Hij is in training!" Pliesje: „Aha. Voor de Vierdaagse oi zo?" Willem: „Wat? Foor die fier lüzige da gen? Né, ioor de hónderd jaar!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 15