ANITA en SIGURDS: twee uit velen m Sleutelactie Doe Open Interieur „Doe Open" in Leeuwarden Songfestival sluit Actie af Voor een goed -verzorgd li Anita en Sigurds zijn twee kinderen uit het Westduitse vluchtelingenkamp Olden burg-Ohmstede kinderen op weg naar de volwassenheid. Anita is zestien jaar, Sigurds zeventien. Als zeer jonge kleu ters zijn ze, met hun ouders, meegespoeld met de grote stroom vluchtelingen, die in het laatste jaar van de oorlog door de Russen naar het westen werd gedreven uit hun geboorteland Letland. Sindsdien wonen ze in een Westduits vluchtelingen kamp, temidden van de ouderen, die al lang de hoop op een nieuw leven hebben opgegeven. Is deze hoop er wèl voor Anita, Sigurds en hun vele jonge lotge noten uit Letland, Polen en andere Oost- europese landen? Schijnbaar is er niets aan de hand met Anita en Sigurds. Wanneer ze morgen op onze Nieuwestad zouden lopen, dan zag niemand, dat ,hun levens zijn belast met een groot stuk na-oorlogse tragiek. Ze zijn geen havelozen, die beroofd zijn van elk aardse bezit. Ze zijn goed gekleed en welgemanierd. Ze krijgen een uitsteken de opleiding op het gymnasium. Anita zal overigens waarschijnlijk het eindexamen niet halen. Volgend jaar moet ze van school om te gaan werken. „Misschien SIGURDS kan ik nog een cursus volgen in handels correspondentie of boekhouden", zegt ze. Sigurds interesseert zich vooral voor to neel en filosofie en hij tekent veel. Zijn vader was zanger bij de opera in Riga. Zijn moeder heeft het beroep van lerares uitgeoefend. De ouders van Anita (haar vader leeft niet meer) waren boeren. Er schijnt dus weinig aan de hand te zijn met Anita en Sigurds. Toch is er iets met hen aan de hand iets heel ergs. Ze wonen namelijk in het vluchtelingen kamp en wat dit betekent, dient nader uiteengezet te worden. De grote stroom van huis en haard verdrevenen kwam na de oorlog in West-Düitsland en werd opgevangen in de kampen. Velen van deze mensen hebben naderhand een eigen weg, een nieuw bestaan gevonden, waar ook ter wereld. Zij die jong, lichamelijk en geestelijk gezond en ambitieus waren, konden veelal een goed heenkomen vin den in immigratielanden. De kern werd uit de vluchtelingenkolonies gelicht, de overblijvenden moesten geleidelijk wen nen aan de gedachte, dat hun levens in de doelloosheid van het vluchtelingenbe staan zouden verzanden. Er ontstond doffe berusting bij deze mensen, maar ook opstandigheid; in hun lege levens werden drank en onderling gekrakeel de enige afleiding. Het veelvuldig voorko men van dronkenschap en vechtpartijen hebben de kampen een kwade naam be zorgd bij de Duitse bevolking, die uiter aard toch al geneigd was deze „vreemde eenden in de bijt" met enige reserve te gemoet te treden. Niet dat de Duitse jeugd vijandig staat tegenover Anita en Sigurds, maar er komt toch geen volledige aansluiting tot stand. Er is geen wisselwerking; in de kamp- barakken kunnen ze hun vrienden niet ontvangen. Ze zitten gevangen in hun ongunstige milieu en zullen niet tot vol waardige mensen opgroeien, wanneer de scheidslijn blijft bestaan. De actie „Doe Open" wordt ondernomen door de Nederlandse jeugd, als een on derdeel van wat er gebeurt in het Vluch- telingenjaar 1959-1960. Twee kampen (Ohmstede en Friedrichsteld) zullen door de „grote actie" verdwijnen en plaats maken voor moderne woonwijken. Maar er moet meer gebeuren, er moet speciaal iets gebeuren voor Anita en Sigurds en de andere jongeren uit deze door ons land geadopteerde kampen: een gemeen schapscentrum in Ohmstede, een jeugd huis bij Friedrichsield. Daar gaat het om bij de actie „Doe Open", die een stukje internationale jeugd-solidariteit tot stand brengt. De sleutelactie „Doe Open" heeft ten doel zoveel mogelijk sleuteltjes (van een kwar tje) te verkopen aan de jeugd wat niet wil zeggen dat bijdragen van volwasse nen onwelkom zijn. Jeugdverenig'ngen en scholen hebben elkaar gevonden in het plaatselijke comité, waarin de Sectie Jeugd van de Stichting Leeuwarder Ge meenschap een belangrijke plaats in neemt. De actie is vooral gericht op het ontwikkelen van originele ideeën, die de verkoop van de sleuteltjes kunnen be vorderen. Het plaatselijk comité wordt gevormd door: Woppy van der Zee (Kath. Huis houdschool) Joke van der Feen (Kath. Huishoudschool)Sieds van der Schaaf (Lagere Technische School); Ypke Giete- ma (Rijks H.B.S.); Henk S. Smidt (Sectie Jeugd - Jeugdgemeenteraad); Froulie de Blaauw (Sectie Jeugd). Secretaresse is mej. J. van der Feen, Bildtsestraat 14, telefoon 21230, de sleuteltjes zijn ver krijgbaar bij mej. F. de Blaauw, Lucas v. Leydenstraat 21, tel. 29017. Provinciaal vertegenwoordiger van het landelijke jeugdcomité is Reen Bootsma, Raadhuis straat 10. ANITA De slot-avond van de sleutelactie „Doe Open" zal samenvallen met de dans avond van de Leeuwarder Gemeenschap op zaterdag 19 maart. Daar zullen de re sultaten worden bekendgemaakt en ver der zal aan jonge vocalisten (solisten, duo's of groepjes) de gelegenheid worden geboden zich, met piano- of orkestbege leiding, aan het publiek te presenteren. Dit wordt dus het „Leeuwarder Songfes tival"; zangeressen en zangers kunnen zich voor medewerking opgeven bij het Bureau van de Leeuwarder Gemeenschap, Raadhuisplein 32, met vermelding van het nummer/de nummers waarmee men voor de dag denkt te komen. Gouverneursplein 35

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 11