15 Onder het Deze keer is het al Lauwerszee wat de klok slaat. Willem en Rein bezochten de Beurs, en deze middag had voor Rein nog een bijzonder staartje Rein: „Jonge, jonge, wat hewwe se der op slagen. Der wurde gien één spaard. Niet één!" Manus: Waar hest het over, ReinOver die reboelje in Allegerije? Met de Gole en soa?" Willem: „Nee, nee, och heden nee, 't is lang so leer niet lan óns bed. De Lauwers- sé moat ticht! Rein en ik binne der legate weest." August: „Nar die Lauwerssé? Dat waar oek een hele loop seker? Waar 't niet ge- iaarlijk?" Dorus: „Ik weet het niet seker, mar ik denk dat Willem en Rein nar de groate meeting in de Beurs weest hewwe." Rein: „Goed so, Dorus Dee, dou hest het raden. Wij binne nar het appèl weest. En se salie in Den Haag deur de sure appel hene biete mutte." Willem: „En wat waren der een meensen! De stemming sat der loar goed in. Hadde die Skurer seit, meensen we rukke op nar Den Haag, we salie Korthals een kopke kleiner make, dan hadden we gongen!" Rein: „Ja, dan hadden we gongen. Met sien allen. Louwes en Skurer voorop!" August: „Louwes? Oh, daar is de Lauwes- sé seker naar noemd?" Manus: „Nou, nee, dat looi ik niet. Je skrieve het oek niet helemaal geliek. Ja, ik hadde der oek heen süden, mar eh Rein: „Ja, de slappe sü oek Met sukke dingen mut je wete, wat je wille. Son regearing oek Liuwe: „Nou mutte we der lansels niet al te teul pollentiek in hale, wel Willem?" Willem: „Och, wat sa'k sêgge? Pollentiek en pollentiek is twee. En soa't we hier stane, binne we oek niet allemaal lan de selde kleur. Mar 't is mar soa 't is, de Lauwerssé moat ticht!" Dorus: „We mutte allemaal lóór de Lau werssé weze." Bouke: „Bouke docht, dat we der allemaal teugen weze mutte. Hoe is 't nou, Rein?" ■Rein: „Gaat wel, een bitsje lerkouden." Bouke: „Ja, dat bedoelt Bouke niet. Dou hest dien gedachten der niet bij. Bistou loor ol teugen de Lauwerssé, Rein?" Rein: Foor ol teugen de loor ol teu gen de Lauwerssé? Mar daar gaat het dochs niet om?" Liuwe: Nou begriep ik er niks meer lan. Daar make se mie een drukte over die Lauwerssé dat horen en sien je lergaat, mar iraag je Rein, gaat het oVer de Lau werssé, dan seit Rein: Nee, nee, hor, daar gaat het dochs niet om. We mutte mar weer op Willem an." Willem: „Jimme make het leuls te inge wikkeld. Der is een Lauwerssé. Mooi!" klokje August: „Fienst dat mooi, Sterke? Dan hoett ie oek niet dicht." Willem: „Ja, kiek es, as jimme nou om 'e beurt Rein en mij over de snuut slaan, dan pas ik, hor. Dan kenne jimme met mekaar de Liuwe: „Ho, ho, Willem, niet soa raar. Late wij óns allemaal de toet houwe, en Willem uutprate late, dan wete we met lijl menuten hoe laat het is." Bouke: „Dat weet Bouke soa oek wel. Op het klokje is 't Rein: „Nou, nou, wat een llinke Bouke niet? Hij ken al klok sien. En hoeleul is twee en twee?" Manus: „Mar mannen, wat mankeert jim me toch? Soa raar, en soa llauw, en soa sneu teugen mekaar te doen. Het liekt hier de Tweede Kamer wel." Dorus: „As die nou seit, de Lauwerssé mut dicht, dan komt ie dicht, docht ik. As se der daar mar loor binne, dan komt het allied goed." Willem: JustFóór de demping. Fóór een goeie diek. Fóór een nije polder daarre." Bouke: „Dus einlijks teugen de sé as soa- danig. Die mut dicht. Die mut temd. Dan hewwe allemaal geliek. Nou wete we te- meenssn, waar we loor en waar we teu gen weze mutte." Liuwe: „Allénich hew ik nog docht: Mut ie dempt, ol mut ie temd? Mut de diek, die't er al is, hoger, ol komt er nog een soort alsluutdiek teerder in 't water op?" Rein: „Ach, weet ik leul. Se hadden 't in 'e Beurs oek over plan sus en plan soa, en over soaleul meljoen loor 't één en soaleul meljoen loor wat anders, mar we klapten allénich as se seiden: Hij mut dicht!" Willem: „En Den Haag mut opskiete. Be- lotte maakt skuld. Wij late óns gien oren an 'e kop naaie!" Bouke: „Das praat. Bouke hét er oek niet al te leul terstand fan, mar 't is looi ik wel een skandaal." Liuwe: „Nee, ik ken 't oek niet allemaal na lertelle, mar 't sal wel soa weze. Dat smerige ding is der altied weest, mar hij mut nou mar dicht!" Willem: „Soa is 't! Friesland hèt sproken. Nou is het woord an Den Haag. Mar nou nog es wat, waar bistou later bleven, Rein? Ik hew dij nooit weer sien." Rein: „Ja, dat is wel soa mooi gongen. Wij saten ommers bij een hele p'oeg lan buten, nou? Se praten oegrieselijke boe- retries en se brulden en se klapten." Willem: „Ik hoorde dat één lan hurren sei: Hwat in moaie middei, net? As die sé ticht is, moatte we gau wer hwat oars betinke. Hwant sokke aksjes binne wol sa merakelse moai!" Rein: „Bij 't uutgaan sat ik tussen die hele ploeg in. Se hosten suver bij de trappen del, en bütendeur namen se me kaar in 'e arm en süver op een drat nar 't Saailand. Daar sat ik tussen in." Dorus: „Mar dou konst dochs wel sêgge: ik hoor niet bij jimme." Rein: „Daar hoorden se niks lan. Want se brulden mar: De Lauwerssé moat ticht. Gjin ütstel, doch jim plicht!" Willem: „O, was het die ploeg? Die had den allemaal lan die mooie dingen. Oek lan: Komt er nou ticht, Den Haag? Oars kost het jim de kraag!" Bouke. „Nee, sukken merke één son kroe- mel uut 'e stad, die't er niet bij hoort, niet iens. Daar ken Bouke best inkomme. Ha, ha, Rein in 'e Lauwerssé. Nou ja Rein: „Mar Rein kwam wel in hurren bus. Die mannen drongen soa, dat ik sat er in, loor 'k er an docht. Ik brulde lan: Ik hoet niet met, ik hoor niet bij jimme, mar 't gal niks. Op son dag hore we allemaal bij mekaar, sei der één. We riede over Sneek, dat jou komme altied tuus." Dorus: Sagen se die loor een Sneker an, Flewielene?" Rein: „Ja, man. Nou en de bus gong rie den, en de hele troep an 't singen. Dêr't de diik het lan om eh om eh nou in elk getal, son Fries lersje." Willem: „Omklammet. Lyk een memme- earm har bern. Heel mooi en heel toe paslijk. En de arrem lan die moeke is niet overal even dik en even sterk. Mar Rein sat in 'e bus." Liuwe: „En sokke tieden stake de sjul- ieurs oek niet." Rein: „Nee, dizze ploeg waar gauw een end de Skraans uut. Doe wurde het even stil, en ik raze: Meensen, ik mut werom. Ik hoor hier niet. Ik weun in Liwwad- den!" Manus: ,,'t Is süver spannend, Rein. Hoe gong het teerder?" Rein: „Must hore. Foor mij sat een stevi ge boerinne en die keerde hur om, en sei: Hwat binne jou een nüvere prater. Earst wennet er yn Snits, en nou yn Ljouwert. Ho es, sei ik, ik hew niet seid, dat ik in Sneek woande, dat sei die persoan. Ja mar, sei die persoan toen, ja mar, hewwe jou toen seid, dat je der niet woanden? Ja, sei ik, mar jim songen so hard. Stiet üs sjongen jou net oan? seit de boerinne, en meteen set se in lan: Rölje, froutjue, en wetter in 'e eagen, of weet ik leul." Willem: „Al weer heel toepaslijk. Rölje, rölje, wetter weagen. De rollende golven. Nou, en Rein mar wachte, tot het lersje uut was." Rein: „Ja. seker. Ik lan 't llak en naar de sjulleur. Soa en soa. Ik em uutlêgge. En die kerel lache, lache! Die kerel lachte soa, dat de bus slingerde süver over de diek. Niet spreken met de bestuurder, raasden se achter mie. Kin die fint net lêze? Straks yn 'e sleat. Mar gelukkig, de sjulleur stopte, en ik er uut." Bouke: „Waar waren jim toen, Rein?" Rein: „Soa ongeieer bij de Weidummer- hoeke Daar ston ik met mien goeie ge drag. Ik must werom, mar hoe?" Dorus: „Liite. Ol met een bus. Ol met 'e biilewagen." Rein: „Ik bin lilt. Met een lent met een snorke. En die sei: Ik nim jou graag met, want het leit, dat jou hier stane, bewiest, dat je niet bij die gekken hore, die hur lanmiddag in 'e Beurs druk maakt hewwe over die Lauwerssé!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 15