Margaretha Geertruida Zelle v (MATA HARI) 7 ~W*M*B&?A Men heelt altijd in dit ondermaanse van sensatie gehouden. Wanneer men de fa beltjes over de voorvaderen van Marga- retha Zeile doorleest, dan begint het hart onstuimig te kloppen van de vele moge lijkheden: dat zij zou afstammen van vor stelijke, Indisch-prinselijke, hertogelijke of alleen maar adelijke personen. Maar niets is minder waar. Er vloeide enig uit heems bloed door haar aderen, maar dat komt meer voor. En haar vader, Adam Zelle (stammend uit een oorspronkelijk Duitse familie) was gehuwd met een Friese schone, luisterende naar de naam Antje van der Meulen. Margaretha werd geboren in een huis Op de Kelders, waar boven de deur te lezen stond: „Magazijn „De Klok'' Groote voorraad van Hoe den, Petten en Fantaisie-Artikelen". Reeds in een eerder geschreven artikel in de Twaal! Vrouwen uit Leeuwarden Margaretha Geertruida Zelle werd op 7 augustus 1876 geboren. Zij heeft nog drie jongere broertjes gehad. Toen zij achttien jaar was, trouwde zij een veel oudere officier uit het Indisch leger, kapitein Rudolf MacLeod, van Schotse afkomst. Het echtpaar ging naar Indië; zij kregen twee kinderen, een jongen en een meisje. BALLADE In een van D. A. Tamminga's ge dichten, getiteld „Ballade fen Mata Hari" kunnen we lezen: Mata Hari, spionne en bajadère Dy wist de wegen yn Baby Ion Mar hja scoe as ien üt it Noarden stjerre Dy iere moarns, foar it peloton. Der falie seis slaggen Ien 'e toerren, (Hark, is det de slach fen de Aldehou) Gods graty giet oer trouwen en hoerren Oer Parys en it lot fen in deade frou. In 1914 (drie jaar voor haar dood) schilderde P. van der Hem dit portret van Mata Hari Leeuwarder Gemeenschap mochten we verhalen, dat haar vader een indrukwek kende persoonlijkheid was, die dikwijls in de open deur van zijn winkel stond en daarmee graag de aandacht op zich zelf en dus ook op zijn hoeden en petten wilde vestigen. Het jongetje overleed jong, vergiftigd door zijn baboe, van wie de man sol daat door MacLeod gestraft was. Het huwelijk was zeer ongelukkig, Mar garetha keek nauwelijks naar haar kin deren om. Toen het gezin weer naar Europa terug kwam, werd echtscheiding uitgesproken, MacLeod kreeg zijn doch tertje toebedeeld. Margaretha ging naar Parijs en probeerde aan het toneel te komen. Daar zij nooit enige opleiding hiervoor had gehad, werd dit geen succes. In Indië was zij zeer geboeid geweest door de Oosterse dansen, zij had blijk baar een goed figuur voor deze danskunst en legde zich dus hierop toe. Onder de naam van „Mata Hari" (Oog van de dag) trad zij op. Volgens ooggetuigen moet haar dansen op de tegenwoordige „strip-tease" heb ben geleken. Zij wist haar publiek te boeien kunst met een grote K is het echter niet altijd geweest. Door haar uiterlijk wist zij steeds opnieuw de heren der schepping te betoveren. Zij was 38 jaar oud toen de eerste wereld oorlog uitbrak. Haar succes als danseres was tanende, zij werd ook te oud voor het danstoneel. Maar haar verlangen naar avontuur had haar niet verlaten en stortte haar uiteindelijk in een dodelijk avontuur. Zij werd spionne voor de Duit sers. Zij heeft 't einde van de oorlog niet meer beleefd. Op 41-jarige leeftijd is zij door Franse soldaten op 15 oktober 1917 gefusilleerd, na een rechtzitting waar vele bewijzen van haar spionagediensten naar voren kwamen hoewel zij zelf volhield onschuldig te zijn. Natuurlijk zijn vele legenden rondom deze merkwaardige vrouw geweven en het moet moeilijk zijn voor hen, die haar leven in boekvorm doen uitkomen te we ten wat wél en wat niét waar is van haar eigen verhalen en van die van anderen. Klein Leeuwarder meisje - pseudo Oos terse schone einde voor een vuur peloton. In deze serie van Leeuwarder vrouwen" wel een, die gelukkig enig in haar soort is. M. J. VAN HEEMSTRA

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 7