15 Onder het De griep heeit de gelederen gedund. Toch zijn de gesprekken weer geanimeerdde griep en de ijssport, de politiek en de staking houden de bejaarde gemoederen bezig. Liuwe: ,,Het sal mij benije, oi se allemaal komme iandaag. De halve wereld hèt 'e griep son bitsje. Dat soadoende." Bouke: ,,Ja, Bouke iient em sellei te- meensen een hele kerel, dat ie de griep niet hèt." Dorus: ,,Aikloppe, Bouke! Aikloppe! Het waait je so mar an. So bin je gesond, en so mut je nar de doas." Bouke: ,,Dou hest geliek, Dorus. Nim nou Willem mar. Frijdag op 'e merk had ie nog een woord as een wust. Savus hew- we se de dokter haald en had ie de koorts as een peerd." Liuwe: ,,Ja, die dokters hewwe oek wat. Die jachte dag en nacht deur." Dorus: ,,Stel je nou es foor, dat oek alle dokters toegeliek de griep kregen. Dan waren we met mekaar in 'e aap geloo- sjeerd." Bouke: „Sü 't niet soa we ze, dat die dok ters wel een middeltsje wete, om der trij tan te blieven? Jou hore niet soa laak ian een sieke dokter." Liuwe: „Nee, noust het seist. As jou om 'e dokter sture, krij je nooit bericht: dokter ken niet komme, want hij is siek." Dorus: ,,Ja, en son middeltsje houwe se ioor hun sellei netuurlijk, want anders waar de hele aardighied der ai. Nou ja, das mar een grapke." (Naderende) Willem: ,,Soa, maakt Dorus weer es een grapke? Goeie morrigen, jimme." Bouke: ,,Ah, die Willem. Hest het weer had?" Willem: ,,lk hew het weer had. Wat pin- nusseline, en een drankje, en een kon jakje, klaar is 't." Liuwe: ,,Dou bist er niet te gauw uutgon- gen wel, want dat is o soa geiaarlijk." Willem: „Nee, ik hew gehoorsaam wacht, tot mien dokter sei, u ken het wel weer es probere. En och, het is gesond weer." Bouke: ,,De winter betekent oek niet ieul meer. Bouke had em al opgeven foor de elfstedentocht, mar dat wurdt em niet meer." Dorus: ,,Het waar oek wei wat sneu weest, astou Jeen fan der Berg der al- reden hast." Willem: ,,Laat Jeen mar lope. Die siet nog es wat fan 'e wereld. Nar Noorwe gen, en nar Dafos, en naar Ammérika. Skop Fellie!" Liuwe: ,,Ik hew der altied mien aardig hied, hoe Willem die nüvere namen uut- spreke ken. Ik waag mie daar nooit an. Roordahuzum en Pielkjewierum is mij hast al moeilijk genoeg." Willem: ,,Och, das oek een kwesje fan durreven. Har onze Jeen doet het mar. Het binne monsters." Dorus: „Ja, son Sjoukje Diekstra oek. Op één na de beste fan 'e hele wereld. Dat binne prestaasjes!" klokje Willem: „Spitig, dat Pesman het wat sitte laten hèt. Ik had docht, dat ie het sulver wel hale sü. Mar 't wü seker niet." Dorus: „Mar die Russen binne oek kna pen. Die hewwe de meeste priezen haald." Willem: „Och ja, die jonges kenne dat oek niet helpe, mar 't is oek allemaal weer proppeganda. Alles wat die Rus doet, is proppeganda. Ruketters nar de maan en foetbalkluppen. Nou, en de groate baas sit bij Soekarno te switten en de hardrieders staan op 't ies in Skop Fellie. Het sit goed in mekaar!" Liuwe: Soekst er niet wat te ieul ach ter, Sterke? Die Russen salie trots weze op sukke mannen, mar dat binne wij oek met Jeen en Sjoukje." Dorus: „En as de Klomp kampioen wurdt, lope wij oek met het bust fooruut, en naast de skünen." Bouke: „Je lope ian sellef niet so feer naast je skünen. As je gewoan in 'e skü nen lope, dan is 't al een hele toer op ons leeftied." Liuwe: „En Liwwadden is oek heel wat groater as doe't wij jongkearels waren. Loop mar es fan 'e watertoren nar de nije fémerk." Willem: „Of je salie bij 't Julianapark woane, en nar 't Skapediekje, nar 't kerk hof of soa, mutte." Bouke: „Nou wurdt dat fansels aansen een stuk maklijker. Even over 't fiadukt, en over 'e brugge." Willem: „Ja, dat begint er nou aardig op te lieken. Mar wat kost dat kaptalen niet? Allénig son fiadukt al, amper an drie mul j oen!" Dorus: „En de stad hèt gien senten. Ik hew der niet soa ieul ferstand fan, mar neffens de kranten is der foor meer dan een muljoen te kort." Willem: „Ja, se leve daar op 't stadhuus gewoan op skobberdebonk. En nou en dan nar Den Haag, en de han ophouwe. Hèt menister Sielstra oek nog een sentje foor de arme blindeman?" Liuwe: „Die Sielstra krijt gien stand beeld hew ik in 'e krante lezen. En as ie al één krije sü, niet in Friesland." Bouke: „As Bouke het goed begrepen hèt, skiene se hem de skuld fan 'e Lauwerssé te geven." Willem: ,,'t Hadde anders soa mooi wurde kennen. Bi] Harlingen staat de stienen man an 'e sédiek, en dan had op 'e diek deur de Lauwerssé mooi een iezeren man staan kennen. Foor Jelle Sielstra." Dorus: „Of een iezeren tweeling. Sielstra met eh hoe hiet die hals oek al weer. O ja, Korthals." Liuwe: „Nou is Pieter Jelles eerder an 'e beurt as menister Jelle. Temeensen as ik de kranten goed begrepen hew. Is 't niet so, Willem?" Willem: „Ja, daar binne plannen foor. Ik loof, dat het in april honderd jaat leden is, dat Troelstra in Liwwadden geboren is. Op 't Fliet." Sibbele Panhering: „Daar bin ik oek ge boren. En het binne de beroersten niet, die fan 't Fliet komme." Willem: Och heden, Sibbele. Dou hest geliek, mar dan sastou wel ergens anders geboren weze, denk ik." Sibbele: „Dan bist wel mis. Ik bin een Flietster jonge, en as ik honderd jaar wur, trakteer ik alle kienders op 't Fliet, die op die dag jarig binne. En geboren wutre." Dorus: „Dan kenst óns dat geld nou oek wel geve, want die honderd jaar fan dij wurdt toch niks." Bouke: „Dat must niet sêgge, Dorus, want ik looi dat Sibbele der nou al foor in training is." Willem: „Ja, die ferhalen kenne we dro me. Mar nou nog es wat, hest de griep al had, Sibbele?" Sibbele: „Wat? IK de griep? Nooit een keer man. As jou foor frisse lucht en fitemienen sorge, dan lache jou om 'e griep. Stumpers binne het, die het krije." Willem: „O ja? Wuustou sêgge dat ik een stumper bin? Of Rein? Of Auguust? Nou ja, Auguust Liuwe: „Ja, je wurre bedankt hor. Wat bistou dochs een ferfelende swetser, flinke Panhéring." Sibbele: „Jimme binne drekt so opster- naat. Jim kenne nooit teugen een grapke." Bouke: „Nou mut Bouke wel sêgge, das- tou altied fan die nüvere grapkes hest. Mar fooruit mannen, gien ruzie. Der is al feul te ieul trammelant." Dorus: „Wat een reboelje in 't bouwtak niet? We hewwe anders in gien jaren weten wat staken waar." Willem: „Ja jong, as se mekaar niet fiene kenne, dan mut de saak plofte. En soms gaat het op 't laaste nipperke over, en soms gaat het deur." Liuwe: „En je wete oek lang niet altied wie 't geliek hèt. Ja, ik houw het altied met 'e arbeiders hor." Sibbele: Arbeiders is oek raar guud. Die gunne mekaar oek laak het licht in 'e ogen niet. En trouwes, wanneer hiete jou nog arbeider, en wanneer houdt dat op?" Dorus: „Nou, daar gaan ik mij de kop niet over breken. Wij hore bij de A.O.W.- ers. Ik bin altied nog blied dat die A. der foor staat." Willem: Dou wuust sêgge, dat het an ders wat sneu waar foor de echte O.W.- ers, as die der temeensen nog binne." Sibbele: „Der wurdt nooit meer over sproken. In de mobelesaasje tan feertien- achttien, doe wel." Bouke: „De tieden ferandere. Bouke sü oek niet wete, wanneer't we de laaste groate staking had hewwe." Willem: „In 'e oorlog must mar rekene. De spoorlui, en in drie-en-feertig eerst de boeren, en later anderen oek. Doe lieten se de melk in 'e sloaten lope." Liuwe: „Mar goed, dat waren abbere- male tieden. Mar as wij froeger staakten, hadden we der meer drukte bij. Alles is nou soa rustig en soa kalm." Willem: „Jaren leden wurde der oek staakt. Wij waren een sloat an 't dempen. Mooi. Wij plat. Doe komt de baas. Wat gebeurt hier? Nou, niks fanself. Allé, slampampers, bruuk jim hannen, en pak het eerste het beste an. Nou, dat hewwe toen deen. We hewwe hem met sien allen beetpakt, en kopke onder in 'e sloat gooid!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 15