mJm Margaretha Adriaensen de Heer f „Interieur" »HHh JTiet in de Priiiseiitufii Voor een goed verzorgd -- 17 Margaretha de Heer was een schilderes in de 17de eeuw. Men weet maar weinig van haar. Zij was een nicht van Gysbert Japicx, de Bolswarder dichter uit die tijd en wij vonden opgetekend dat hij met zijn kinderen dikwijls bij haar iamilie de paas- en pinksterdagen kwam doorbren gen. Margaretha had twee broers, Simon en Willem, die beide ook kunstenaars waren; alleen van de laatste zijn nog werken bekend. Zij huwde met Andries Pietersz. Nieuhoit in 1628. Men weet dat zij waarschijnlijk tussen 1629 en 1650 werkzaam was in Groningen en nadien in Leeuwarden. Dat is alles wat wij u kunnen verhalen en zelfs geen portret kunnen we u voor zetten! Maar zij leeft voort in enige schilderijen, die in het Fries Museum, in ons stadhuis, in het Westfries Museum te Hoorn en in een particuliere Friese col lectie bewaard zijn gebleven. In Wum- kes' „Stads- en Dorpskroniek van Fries land" staat opgetekend dat er op 14 juni 1774 verkoop was „van een collectie schilderijen ten huize van burgervaan drig Jan Hendrik van Emmenes op De Vleeschmarkt", waar ook werken van Margaretha bij waren. En op 28 april 1793 was er „boelgoed op Oenema-State onder Wirdum, bewoond door Jr. A. Speyart de Woerde, van meubelen, huisraad, schil derijen waaronder->zes originele van Mar garetha de Heer". Wanneer u naar het Fries Museum gaat kunt u daar de zeer fijn gepenseelde, zeer aantrekkelijke schilderijtjes van haar i inn 6' J" sa* 'mmmm ssi> rx HH schelp waarop een admiraal-vlinder even zit uit te rusten; nog eens een stilleven van uitheemse schelpen met nogmaals een admiraal-vlindertje. Het donkerbruin, hand zien: de gele kakatoe met zijn on bewogen gezicht boven de fikse snavel; de deftige zwarte tor met het doorzich tige witte vlindertje en de geheimzinnige Twaalf Vrouwen uit Leeuwarden bruin-wit en even de rode kleur hier en daar u zult er veel genoegen aan be leven dat eens rustig te bekijken. Op het stadsarchief hangen weer andere, door haar uitgebeelde, onderwerpen: een boer en boerin, die een hondje laten op springen terwijl een kleine jongen toe kijkt; een rustige muur met gereedschap pen er tegen aan op de boerderij te gebruiken, daarbij een paar vogels die beweging geven; een boerenfamilie die uitrust onder een grote boom; een zeer mooi paneeltje waarop twee rose rozen en enige speelse vlinders. En tenslotte het waterverf schilderijtje, waarschijnlijk op perkament uitgevoerd, dat hierbij is afgebeeld: de trotse pauw met zijn deemoedig vrouwtje, de eigen wijze kalkoen, de statige fasant en, boven in de boom, een gevaarlijke roofvogel, die zijn kans zal waarnemen; twee geiten op de achtergrond bekijken het tafreeltje met bolle geiten-ogen. Het is zeer aan trekkelijk van kleur en opzet en zeer fijn geschilderd. In haar werken leeft Margaretha de Heer nog in ons midden. M. J. VAN HEEMSTRA Jan de Jong (Ruusbroecstraat 3) is een attente lezer en plaatjeskijker van „De Leeuwarder Gemeenschap". Hij ontdekte, dat het bijschrift van een plaatje in het januari-nummer fout was. Op dat plaatje waren kinderen afgebeeld bij het sleedje- glijden van een heuveltje in een park. Wij schreven „Wintersport in de Prinsen tuin" en Jan constateerde, dat 't het Wes terpark was. Het nare voor ons en het prettige voor hem is, dat wij inderdaad ongelijk hadden. En dat moeten we nu maar eerlijk toegeven. Gouverneursplein

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 17