Fa. H. JOURS k ZOO» VERHUIZINGEN TRANSPORTEN Kleingoed uit de r^eeuwarber ^emeensdjaj\ LEEUWARDEN, EMMAKADE'Z.Z. 62 TEL. 0 5100 - 24595 b.g.g. 25765 9 begroting Het tekort op de gemeentebegroting is 1.451.750. Het is nodig extra geld van het rijk (een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeente fonds) te krijgen om dit gat te stoppen. Zelfs wanneer dit lukt dan staan we er nog niet florissant voor, want in de be groting zijn allerlei belangrijke grote wer ken buiten beschouwing gelaten. Ook daarvoor is geld (van het rijk) nodig, maar of de gemeente dit zal krijgen? De onbewaakte overweg in de Zwette- straat zal in de komende jaren moeten worden verbeterd en, zo mogelijk, van automatische halve afsluitbomen dienen te worden voorzien. Het oppervlak van het nieuwe industrie terrein aan het Van Harinxmakanaal is, nauwkeurig bemeten wat de bouwgrond betreft, 230.000 m2. Enkele aanvragen om grond zijn binnengekomen; de Stichting Leeuwarder Industriegebouwen begint met de bouw van drie industriehallen. Het verschijnen van de Gemeentebegroting biedt een goede gelegenheid allerlei (vaak kleine) bij zonderheden omtrent het gemeentelijke beleid aan de orde te stellen. Dit ge beurt in het bijzonder in de aanbiedingsbrief van b. en w. bij de begroting. Hier is een verzameling van dit kleingoed" In 1959 is het aantal arbeidsplaatsen in de Leeuwarder industrie met 394 toege nomen. Voor de „kernpremie" hebben zich elf industriëlen aangemeld. Vijf aanvragen zijn reeds ingewilli j De aanvragen heb ben betrekking op de stichting van be drijfsruimten met een oppervlak van 20.346 m2, waarin werkgelegenheid zal zijn voor 352 arbeidskrachten. Het maken van de onderbouw van de brug over de Harlingervaart (rondweg tussen Julianalaan en Heliconweg) is aan de laagste inschrijver gegund. Voor de bovenbouw is reeds in 1959 een opdracht verstrekt. Voor de kruising van de spoorlijn naar Groningen en de rondweg bij de Pieter Stuyvesantweg zal waarschijnlijk een tunnel onder de daar verhoogde spoorlijn de beste oplossing zijn. Vermoedelijk zal de overweg in de Schrans gehandhaafd moeten blijven, in verband met technische bezwaren, ver bonden aan het maken van een tunnel, die voor alle verkeer geschikt is. Ver breding van de overweg is dan noodzake lijk. Onderzocht wordt de mogelijkheid van het maken van een tunnel met be perkte doorrijdhoogte ten oosten van de overweg. Ook wordt gestreefd naar verbreding van de overweg Achter de Hoven. De Spoor wegen zullen, bij uitvoering daarvan, zor gen voor automatisch werkende halve bomen. In 1959 zijn in Leeuwarden 851 woningen gereed gekomen, tegen slechts 412 in '58, 594 in 1957 en 384 in 1956. Dit jaar zal een minder gunstig resultaat opleveren: geschat wordt, dat 479 woningen gereed zullen komen. Het contingent woningwet woningen is slechts 274. Op 1 januari 1960 waren 2927 woning zoekenden geregistreerd. De verdeling was als volgt: 77 gezinnen in onbewoon baar verklaarde woningen, 616 gevallen van inwoning, 211 te klein behuisden, 356 gezinnen in woningen die voor onbewoon baarverklaring in aanmerking komen, 607 aanstaande gezinnen, 558 cjezinnen die om diverse redenen andere woongelegen heid zoeken, 502 gezinnen die zich in Leeuwarden moeten vestigen. Besprekingen over aankoop door de ge meente van de Wilhelminabaan hebben tot dusver een weinig bemoedigend ver loop gehad. Blijft dit zo, dan wordt een onteigeningsprocedure overwogen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft de gemeente toestem- ming voor de bouw van een nieuw zie kenhuis met 180 bedden gegeven, ter ver vanging van een gelijk aantal bestaande (Stadsziekenhuis). Er wordt een plan gemaakt voor de bouw van een verpleeghuis voov chronische zieken op een terrein bij de Borniastraat. De Stadsdienst vervoerde in '59 1.737.573 passagiers en hiermee werd de stijgende lijn voortgezet: '58 1.672.570, '57 1.630.731, 1956 1.558.069. In het verlies moest de gemeente 13.264,82 bijpassen (in 1958 18.239,61). De openbare scholen in het centrum van de stad vertonen een teruggang van het leerlingental. Overwogen wordt of het aanbeveling verdient één of meer van deze scholen te sluiten. De grond voor de nieuwe lagere techni sche school in 't Nijlan is overgedragen. Om te voorzien in het gebrek aan school ruimte zal in het plantsoen aan de Menno van Coehoornstraat een noodgebouw worden geplaatst. De directeur van Openbare Werken is, gevraagd voorlichting te geven over een plan tot restauratie van de Oldehove. Nagegaan zal worden of het carillon in deze toren kan worden geplaatst. De watermolen bij de Zwette (op het nieuwe industrieterrein) kan worden overgebracht naar de Froskepólle en daar voor bemaling dienst doen. Binnenkort kan worden begonnen met de aanleg van het oostelijke deel van de Froskepólle. Het gemeentebestuur heeft plannen tot uitbreiding en vernieuwing van het Stad huis op de tegenwoordige plaats. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 9ejaarg.no. 3 maart 1960 Reda kt ie-com miss ie Mevr. A. J. Ëearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redakteur W. H. Kuipers Tel 28203 Adres Administratie Voorstrcek 101-103, Telefoon 22046 en 22047 Redactie Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Bergplaats voor meubelen Ruim een halve eeuw ervaring PRjOtMERSsZa.

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 9