1 "55* hartje van de stad 13 In Schoonhoven hebben wij voor twee kwartjes eens een stadsomroeper omge kocht om den volke kond te doen dat er op vijf kilometer van Schoonhoven een vliegtuig geland was dat gratis bezichtigd kon worden, 't Zag er op de aangeduide plaats spoedig zwart van de mensen. In de tijd toen er slecht aan werk te ko men was, heb ik wel het kunstschilders- penseel ter hand genomen. De schilde rijen vonden hun weg via daarvoor be stemde winkels en ook wist een kennis er goed weg mee door een huis-aan-huis- aanbieding. Mijn specialiteit was toen het maken van grote olieverfschilderijen naar pasfoto's." Intussen was het idee om voor zichzelf te beginnen niet dood. Bij een bezoek aan de Jaarbeurs kwam hij in contact met kennissen van de heer Ulbe de Vlas, eigenaar van een oude vlasfabriek te Dronrijp. Elf jaar geleden kwam onder aantrekkelijke voorwaarden de heer Van der Graaff naar Dronrijp. De praktijk was aanmerkelijk minder rooskleurig, zodat al spoedig de pottenbakkerij van Gebr. Hamer in Harlingen hem, twee jaar lang, als personeelschef zag. Toch groeide aan die oude Harlingervaart heel langzaam in het woonhuis plus bijgebouwtje een vol ledig pottenbakkerijtje. ,,Als je maar goed werk maakt, krijg je wel voldoende opdrachten", zegt Van der Graaff. ,,'t Is ook heerlijk te kunnen ma- f!> V m Het middengedeelte van een schaal geelt de rijkdom der versiering aan. Oor spronkelijk stelde de tekening een bakje met bloemen en bladeren voor. Al iantaserend met penseel is het ornament geworden. Bloemen en bladeren staan niet meer in het bakje algebeeld maar zijn symmetrisch ten opzichte van elkaar op een rechte lijn geplaatst. Men ziet dat de tekening heel snel ontstaan is en de tinten heel vlug ingevuld zijn. Alles draagt het karakter door een vlot en vaardig vakman te zijn gepenseeld. ken waar je zin in hebt. Vandaag ga je eens met dit aan de slag, morgen neem je dat eens. Nu zijn het bijvoorbeeld eens gebakstellen, dan weer eens kop en scho tels of een bijzonder formaat vaas, enz." Van der Graaff is een goed vakman. Hij is in staat in zijn vak alles te maken wat maar van aardewerk is. Het is een genoe gen hem het penseel te zien hanteren. Het penselen gaat zo trefzeker en zo on gelooflijk vlug, dat men als toeschouwer Twee geheel verschillende door Van der Graal1 vervaardigde stukken ceramiek. De drukke versiering van een herdenkingsbord valt extra op bij de eenvoud van de grote schaal met zijn witte binnenkant en de verschillende in elkaar lopende glazuren van de buitenkant. nauwelijks de vormen ziet ontstaan. Zijn fantasie, ook in het bedenken van de vorm der dingen op de draaischijf, is groot. Hij gebruikt graag het wit en het zwart als glazuren en in het maken van oude motieven in kleur staat hij zijn man netje. In het pottenbakkers-handwerk zit daarenboven nog wel zo veel muziek, dat er voldoende ruimte is voor bijzondere opdrachten. Wij zagen o.a. in zijn Prin- sentüinwoning een verrassend mooie schoorsteenmantel van eigen gebakken en geglazuurde tegels in alle mogelijke vormen. Het zou bijvoorbeeld mogelijk zijn het toepassen van tegels op moder ner wijze tot nieuwe bloei te kunnen brengen. Wij verwachten veel van dit voor Leeu warden nieuwe experiment; waarbij de kunstambachtsman met zijn werk zo dicht bij het publiek wordt gebracht. E. K.

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 13