15 Onder het klokje Rein heeft voor het eerst als getrouwd man de schoonmaak meegemaakt. Dit „dankbare" onderwerp wordt gevoegd door beschouwingen over Zuid-Afrika, vroeger en nu, waarna Pieter Jelfes, Pie- ter Sjoerds en een vreemde Edammer voor deze keer de gesprekken der klok mannen afsluiten. Rein: „Ik bin 't huus uulflucht. Het waar de frouw wat teugenlopen met 't skon- maken, en dat sü nou nog es even best weze. Och, och, och, wat een bende." Manus: „Ja, jonkje, dat waren jou niet wend, mar dat hoort er oek bij. So as de Nijstad bij Liwwadden hoort, so hoort het skonmaken bij een echt wiet.' August: „En je salie es ien treffe, die't het wel looft. Alles fies en fet en kleverig in huus. Das oek niet best!" Willem: „Soa is 't, Guusje Goochem. Soa is 't. En nim dat nou mar een paar dagen in 't jaar, Rein, want daar is niks teugen te doen. En gaan sellef soalang eies- soeken." Rein: „Dat doen 'k niet meer. Nee, ik wü hur wat helpe, mar se gooide mie een natte dweil naar 't hoofd, en douwde mie de bezem tussen de skouderbladden, en ik ston butendeur foor 'k er erg in hadde." Dorus: „Helpe is altied fout. Niks sêgge, en niks doen. As't an 'e sware stukken toe is, dan trage se wel. Daar mut je rus tig op wachte. Soa is dat nou één keer. Liuwe: „En soa sal het oek wel altied blieve. Het hoort bij de natuur. En de na tuur hèt nog nooit één dwinge kennen. Nog nooit één!" Bouke: „Wat hoort bij de natuurBouke houdt fan 'e natuur. Nou reken mar!" Willem: „O, we hadden 't over 't skon maken. Mar we waren der over uutpraat. En ik wü krekt over Suud-Afrika begin ne. Wat naait het er daar oek uut, niet?" Liuwe: „Mar dan sitte we fansels midden in 'e pollentiek. En die wü ik er liever bütenlate, hier soa onder 't klokje." Willem: „Liuwe, dou weest wel wat ik altied sêg: Pollentiek en pollentiek is twee. Mar so as dat daar gaat, dat ken gien kant uut." Rein: „En allienig omdat jou swart binne. Krekt as jou dat helpe kenne, in wat kistje jou as babbie leit hewwe. Het mut niet raarder wurre." Bouke: „Mar Bouke denkt altied mar: Sü- den nou sukke poatentaten daarre saag- meel in 'e plasse hewwe? Nee tansellef. Dus hewwe se hur bedoelings der met. Sukke lui binne niet achterlijk." Manus: „Dat binne se wel. Se Iope hon derd jaar achter." August: „Wat is der einlijks an 'e hand? Waar hewwe jimme het over. Ja, ik sal wel weer stom weze Rein: „Soa stom as een kaffer. Weestou nou echt niet, wat of der in Suud-Afrika omgaat?" August: „Ja, ik hew wel es wal hoord over reboelje daar, mar och, dat hadden je in 'e Boere-oorlog oek al." Willem: „Staan 't es uut. Dat hadden je in 'e Boere-oorlog oek al. Das zestig jaar leden. Wij waren fan die opsloepte jon- ges, dan wudde der tuus wel over praten." Bouke: „En doe stonnen alle meensen an 'e kant fan 'e Boeren. Paul Krüger waar de man. En süden se nou ongeliek hewwe?" Manus: „Mar dat kenne jou dochs niet helemaal fergelieke wel? Doe knokten de Engelsen teugen de Boeren. Goaliat teu gen David. Mooi! Nou binne der een paar blanken, die't de baas speule wille over een macht swatten." Willem: „Ja, en die swatten sêgge, wij binne oek meensen. Wij hewwe ons plich ten, mar dan oek óns rechten. Stemme en kieze. En niet appart in 'e bus, en apart in 'l kal fee, en gaan mar deur. Nou, en nar mien smaak hewwe se geliek." August: „Mar dat is toch logika. Daar sal elkenien het met eens weze mutte. Wat een drukte om niks." Rein: „Het regeer daar is 't er niet met eens, Auguust. Die skiete der in op, en late de pliesjes der met 'e gummistok in om rage. Mooie troep!" Bouke: „Mar as se dat niet deden, dan waren morren alle blanken daar fan e kaart. Bouke stelt em sellef mar in 't plak. En wat kenne die swatten? Kenne die de saak regele en besture?" Dorus: „Das iers twee. Punt één is 't recht. En alle meensen mutte evenfeul recht hewwe, wat foor kleur as se oek hewwe. En dat hèt met pollentiek niks te maken, Liuwe." Liuwe: „Nou, nee, dat weet ik oek wel. Wat waren dat anders mooie boeken over die boeren froeger.' Willem: „Pracht boeken. Pieter Maurits. En die boeken fan Penning. Over Kris- liaan de Wet. En Lewie Wessels. Skitte- rend mooi." Rein: „Nou is dat allemaal ieul mooier maakt, dan het waar. As je die boeken leze, dan waren de Engelsen dikke stum pers. Se ferloren het alle keren, en dochs wonnen se de oorlog. Ra, ra, hoe ken dat?" Willem: „Ah, wat geelt dat? Het waar spannend, je lagen achter een kopje, met 'e Mauzer an 't oor. En dan sei Blikoortje: Daar sijne baaie ieul rooirokken, en dan waar het pang, pang, pang, boem, en het waar weer bekeken. Mar ja, das allemaal ioorbij." Dorus: „Het is daar nou weer pang, pang, pang. En 't is nog lang niet bekeken." August: „Mar met al jim wiespraten losse we die purroblemen hier niet op. Ammé- rika mut mar ingriepe of Baas Kroeskop." Rein: „Ja, wij hewwe der niet feul in te sêggen. Hèt de ouwe koninginne doe gien oorlogsskip stuurd om Paul Krüger op te halen? Mar nou is der niet feui te fer- hapstukken. Hé, 't gaat regenen." Bouke: „Netfens de boeren regent het nooit hard genoeg. Want alles is nog hartstikkene droog fan fleden seumer. Mar ja, Bouke iient dat het met 'e lees ten wat mooi weer weze mut." Willem: „Soa is 't. Daar staat weer heel wat op het program. Koninginnedag, dan één mei, dat salie se de maandus wel houwe, en dan lijf mei, dat sal oek wel weer heel wat wurre." Manus: „Ik tien het altied nog jammer, dat we hier in Liwwadden niet meer fan tieitien april make. Doe binne wij be- frijd. Niet op tiji mei." Rein: „Kiek, je kenne beide doen. Fiji mei is foor 't hele land. Daar hore wij oek bij. Mar even soa goed op f iel tien april oek wat doen. Dat is nou wel een hele kale fertoaning." Liuwe: „En we waren soa blied as prot- ters die Sundus. Ik hew doe een oud wiel sien, die tüte as een gek op die Kanne- dezen om. Se had 'e hoed skeet op 'e kop, en 't ialse gebit rattelde hur in 'e mon. En die soldaten mar gnieze." Willem: „Ja, mar in son stemming waren je doe. Het waren oek wel sukke poer- minne jaren weest. Freselijk, treselijk. En doe waren we frij! Potjandoossie. Frij!" Dorus: „Ja, ik hoor dat ouwe Gurbrandie altied nog sêggen. Hij praatte soa deur de neus, nou: Landgenoten, gij zijt vrij!" Bouke: „Ja, die ouwe snorreman is hier nog weest hè? Bouke Ion dat mar een sterk stukje fan em. Fan die richting weze, en dan Pieter Jelles met herdenke Liuwe: „Nou binne se nog wat femielje fan mekaar niet?" Dorus: „Ja, daar hèt wat over in 'e kran ten stonnen. Het hadde soa weze ken nen, dat de iene Pieter Sjoerds Troelstra hieten hadde, en de andere Pieter Jelles Gurbrandie." Willem: „Wel ja, en dan waar Gurbran die fan 'e rooie kant weest, en Pieter Jel les lan 'e anti-reweluusjenairen. En beide Pieters hadden een snor." Bouke: „Dat bin de besten. Sukke pollen- tieke mannen mutte een snor hewwe, fient Bouke. Nim die beide Pieters. En ouwe Drees. En Kullijn froeger. Rein: ,,'t Sü de Gaulle oek niet misstaan. Het ferbrak wat. Adenauer hèt oek één niet? Mar ho es, Hitteler hadde oek een snor. Nee, Bouke, het geeft gien gar- raansje." Manus: „Stel je foor, dat daar oek al garraansje op geven wudde. t Is gien fiets. En oek gien tillefiesje." Wilem: „As jou trouwe, sit er in jouw trouwboekje oek gien garraansjebewies. En dochs hèt dat sien uutfallen." Bouke: „Das met alles so. Je kenne lang niet fan alles en iedereen sêgge: Het bier is weer best. Ja, ho es. Hewwe jim dat ferhaal hoord fan die twee kerels die behoorlijk an 'e jui weest waren? Se komme bij een brugge, en dan seit de één teugen de ander: Must kieke, daar leit een Edammer in 't water. Wetachtig, seit sien maat, en ik lus wel wat hattelijks. Ploemp, hij duukt in het water. Mar hij kwam deurnat, en sonder kees tuus. Wat waar 't gefal? De maan skeen mooi in 't water!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 15