De bange e van apri WÊÊÊÊÊmm Klokken der bevrijding Elk geslacht borduurt aan het weefsel van de geschiedenis. Soms is het gedeelte, dat geweven wordt, bijna hetzelfde als dat van het vorige geslacht. Weinig verschil in kleur en patroon. De geschiedenis en de tijd gaan rustig voort. Soms is het anders. Dan verandert het stramien plotseling. De kleuren tekenen zich fel af. Men moet kiezen uit de aanstormende geesten en ge dachten, die van alle kanten toestormen. Politiek komen er botsingen. We krijgen interesse voor wat er vandaag gebeurt. In binnen- en buitenland. We worden critisch ingesteld en verdelen ons in pro en contra. Soms vinden we als verdeeld volk elkander in grote nood. We bouwen aan het huis van de historie. Meestal verdeeld, maar nu en dan in grote eensgezindheid. Dan gebeurt er wat! Dan heeft de geschiedenis ons te pakken. Dan zijn we niet meer neutraal! We worden positieve mensen, die weten wat we willen. Onze daden worden ge dragen door een roepingsbesef. Daardoor worden we sterk en gesterkt. De keuze van een houding brengt direct geen voor delen. In benauwde tijden zullen we offers moeten brengen, ontberingen leren dra gen, veel gemakken ons ontzeggen. We moeten leren ons niet te ergeren, wanneer we omringd zijn door vele burgers, die de weg van de gemakkelijkste weerstand volgen. Als de geschiedenis met zijn ge beurtenissen ons benauwt, zullen we moe ten leren, dat we het niet alleen kunnen doen. Gevouwen handen helpen altoos meer dan gebalde vuisten. Zo hebben we dus een taak gehad van 1940 tot 1945. We waren onder de voet gelopen door de alles vermorzelende sol datenlaars van het brute nationaal-socia- lisme. 't Viel in 't begin wel mee, meende men. Maar toen we kennis maakten met hun nazi-methoden en ware aard, viel het niet mee. Wij denken misschien nu nog, dat het wat meevalt, als de strijd van de boze machten begint. Misschien heb ben we iets geleerd uit de geschiedenis, die achter de rug is. Terwijl we eindelijk, eindelijk de klokken der bevrijding in de verte konden horen luiden, werden de laatste moeizame offers gebracht. De S.D. probeèrde nog steeds door raz zia's en gevangenneming op grote schaal, Belangstelling voor de Canadezen bij de overweg in de Schrans tijdens de bevrijding van Leeuwarden zijn duivelse macht te handhaven. Het gelukte niet meer. In overleg met het algemeen hoofdkwartier van de Canade zen en nadat men de slagzin had opge vangen van de Belgische zender, werden de reeds lang voorbereide vernielingen en sabotage-opdrachten uitgevoerd door de binnenlandse strijdkrachten van het gewest Friesland. De Friese vrijwilligers hadden reeds da gen vol ongeduld gewacht op dit bevel en het had moeite gekost, om hun onge duld in toom te houden. De sabotage- opdrachten hadden ten doel het treinver keer te stagneren, de waterwegen on bruikbaar te maken en het wegverkeer te bemoeilijken. Dank zij de voortreffelijke geheime in lichtingendienst, waarover het gewest be schikte, met behulp van Prov. Waterstaat en P.E.B. was het mogelijk geweest de nodige maatregelen te nemen, waardoor de eventuele opmars van de Canadezen zo vlot mogelijk zou kunnen verlopen. Honderden B.S'ers in de provincie, ver deeld in sabotage- en gevechtsgroepen, stonden gereed, met moderne, gedropte wapens bewapend, hun taken uit te voe ren. Het gevolg zou moeten zijn, dat de Canadezen een bevrijd Friesland zouden vinden. Deze doelstelling is voortreffelijk

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 3