mm Om nooit te vergeten Verbindingen-Berichten Bevrijd Leeuwarden: Canadese tanks in de Engelsestraat uitgevoerd. Natuurlijk hebben deze maatregelen of fers gekost. Represaille-offers en gesneu velden. 'k Behoef hierbij alleen te noe men Dronrijp en 32 gesneuvelde B.S.'ers. In Leeuwarden was de B.S. in alarmstel ling gekomen op 14 april 1945. De Duit sers waren hun grote verhuizing begon nen en probeerden zoveel mogelijk nog mee te nemen, wat ze konden. Op de avond van 14 april klonken de sirenes. Alles moest binnen zijn om 8 uur. Grote rookwolken meldden brand. Met het Old Burger Weeshuis (aangewezen als gewestelijk stafkwartier) ging alle be zwarend materiaal in vlammen op. Een poging om het postkantoor de lucht in te laten vliegen mislukte, doordat sabo tagegroepen de trotylkistjes hadden ver vangen door gelijke, maar onschuldige blokjes. Leeuwarden werd in deze nacht bezet door groepen van de B.S. van district X, onder commando van de Die. en de Dol. De resterende Duitsers werden in de loop van de nacht en morgen in hechtenis ge nomen en in het Huis van Bewaring op gesloten. Ondertussen was het verband gelegd tussen de generale staf en de dis trictsstaf. De gewestelijke staf werd ondergebracht in het midden in de nacht bezette S.D.- gebouw (nu Burmaniahuis). Persoonlijke herinneringen zijn er natuur lijk buitengewoon veel aan deze histo rische nacht (14 op 15 april 1945). In de vroege morgen werden de politieke ge vangenen (mannen en vrouwen) uit hun cellen verlost. Wie dat meegemaakt heelt, vergeet het nooit weer. Plotseling klonk daar midden in de nacht het Wilhelmus. Deze keer niet mooi gezongen, maar op wellend uit dankbare harten van bevrijde mensen. Een uit de cel bevrijde dominee dankte God voor deze wonderlijke uit redding. Wat een ommekeer.' Natuurlijk mochten de bevrijde gevangenen nog niet direct naar huis gaan. In de stad was het stil. Een stilte, die het karakter droeg van gespannenheid. Er waren Duitsers en er waren B.S.'ers. Er kon van allies gebeuren. De districtsstaf nam zijn intrek in het stadhuis. Langzamerhand begon de organisatie te groeien. Wat ondergronds was geweest, kwam boven. De vooraf gegeven bevelen werden stipt uitgevoerd. Toen de eerste burgers 's morgens vroeg wakker werden of niet geslapen hadden omdat ze geweerschoten hadden gehoord, beleefden ze d gebeurtenis van hun leven. Eventjes naar buiten zien. Wat is dat? Geen gevreesde, gehate Duitse uni formen op de straat, maar 't is toch wel waar gewapende burgers met een oranje-wit-blauwe band om. En dan even het raam openschuiven voorzichtig, je kunt nooit weten en dan komt die aarzelende vraag: Zijn we vrij? En dan de juichtoon, die van beneden komt. Ja! Ja! Ja! We zijn vrij! Binnenblijven! Totdat we met de laatste Duitser hebben afgerekend! Daarbinnen hoor ik gejuich van dat ge zin. We mogen weer voor de ramen staan en kijken! Het Burmaniahuis was één grote rommel. Ze hadden heus de zaak niet opgeruimd, voor ze weggingen. Alles stond kris-kras door elkaar heen en degenen die door het gebouw ronddwaalden, togen ogenblikke lijk aan de arbeid en enige uren later wa ren de te voren gedrukte papieren op de kamers geprikt, was het grote bord bui ten geplaatst en was er bewaking. Aan de muur van de directiekamer prijk te nog de toto van Herr Hitier. Dat is het eerste werk geweest van de stalmensen. Hitler is vrij onzacht naar beneden ge komen en zo spoedig mogelijk vervangen door een portret van onze koningin. Ondertussen werd met koortsachtige haast getracht vanuit dit gebouw de ver bindingen telefonisch in orde te krijgen met de gehele provincie. Dank zij de voortreffelijke arbeid van de technische dienst van de P.T.T. (die er natuurlijk bijhoorde) gelukte het om na enkele uren het verband tussen alle districten van Friesland in orde te hebben en daardoor de krijgsverrichtingen van de terugtrek kende Duitse troepen te kunnen volgen. Van alle kanten kwamen de berichten binnen uit de provincie. De eerste dag (15 april) kwamen er 27 meldingen bin nen. De laatste om 23.30 uur: „Tanks kun nen morgen (16 april) de grote weg naar Harlingen gaan". Terwijl in de provincie nog honderden Duitsers probeerden te ontsnappen via HarlingenAfsluitdijk of Oostmahorn en hier en daar gevechten plaats vonden,

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 7